Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Ocet – rodzaje, zastosowanie

Avatar placeholder
12.04.2021 10:28
Ocet – rodzaje, zastosowanie
Ocet – rodzaje, zastosowanie

Ocet jest cierpki w smaku, a jest to spowodowane bardzo dużym stężeniem kwasu octowego. Kwas octowy powstaje w wyniku fermentacji, która jest wynikiem działania bakterii.

spis treści

1. Rodzaje octu

Ocet jest kojarzony z zastosowaniem w kuchni, ale jeszcze mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ocet ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kwas octowy ma wiele zastosowań i może się stać naturalnym środkiem, na niektóre dolegliwości.

Zastosowania octu są tak liczne, jak jego odmiany. Jeśli chodzi o produkcję to przemysłowo jest produkowany z surowców, które zawierają alkohol etylowy dla przykładu niższej jakości wino czy spirytus. W następnej kolejności dokonuje się zamiana alkoholu w kwas octowy poprzez zaszczepienie bakterii kwasu octowego.

Zobacz film: "Nieznane zastosowania octu białego w domu"

Ocet może być produkowany w domowych warunkach dla przykładu można pozostawić na czas 2 tygodni otwartą butelkę z czerwonym winem wytrawnym lub owocowym. Ocet może się różnić nie tylko zapachem, ale przede wszystkim smakiem i mocą. Ponieważ są różne rodzaje octu to różnią się także właściwościami zdrowotnymi.

Ocet balsamiczny – sekret zdrowia i urody
Ocet balsamiczny – sekret zdrowia i urody [6 zdjęć]

Wykorzystywany przez mistrzów kuchni całego świata ocet balsamiczny, w rejonie Morza Śródziemnego znany

zobacz galerię

2. Właściwości octu

Niektóre właściwościu octu sprawiają, że jest idealnym środkiem, który wspomaga organizm w czasie niestrawności. Ocet zażyty zaraz po posiłku, oczywiście w niewielkiej ilości, może być bardzo pomocny przy wyrównaniu kwasu żołądkowego, co pomoże zapobiec zgadze.

Ocet jest także środkiem chłodzącym, ponieważ rozprowadzony bezpośrednio na skórze bardzo szybko paruje, a dzięki temu powstaje uczucie chłodu, które łagodzi np. oparzenia. Ocet pomoże także zniwelować stan zapalny nawet przy swędzącej, poparzonej skórze.

Ocet jabłkowy ma wiele właściwości odżywczych
Ocet jabłkowy ma wiele właściwości odżywczych

Wykorzystanie octu przy stanie zapalnym ucha zewnętrznego jest bardzo powszechne. Można ocet zastosować przy przemywaniu nadkażonej małżowinie usznej, ale niektórzy zakraplają ocet bezpośrednio do środka ucha. Właściwości antybakteryjne octu, sprawiają, że zmieszany razem ze spirytusem chirurgicznym może być idealnym środkiem przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym.

Jednak bardzo ważne jest to, aby nie zakraplać do ucha niczego jeśli istnieje podejrzenie, że błona bębenkowa jest uszkodzona lub przerwana. Niektórzy uważają, że ocet wspomaga leczenie grzybicy stóp.

Ocet jest jednym z najstarszych naturalnych środków, który może przynieść ulgę przy uporczywym bólu głowy. Metoda polega na namoczeniu szarego papieru w occie jabłkowym i tak sporządzony okład należy przyłożyć do czoła. Można także zrobić kompres z bawełnianej ściereczki, którą można obwiązać dookoła głowy.

To też warto wiedzieć

Uważa się także, że ocet może wspomóc leczenie stanu zapalnego gardła. Niektóre osoby robią wywar z octu i szklanki zagotowanej i jeszcze ciepłej wody. W ten sposób powstaje leczniczy wywar, którym można płukać chore gardło.

Ocet jabłkowy z miodem może być naturalnym syropem na kaszel, ale należy taki wywar dobrze wymieszać żeby miód idealnie się rozpuścił. Do naturalnych zabiegów najczęściej stosuje się ocet jabłkowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze