Trwa ładowanie...

Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia. Ile zarobi lekarz, pielęgniarka czy farmaceuta?

Nie wszystkie zawody medyczne zadowolone z nowelizacji ustawy o zarobkach w ochronie zdrowia. Lekarze rezydenci zarobią mniej niż pielęgniarki
Nie wszystkie zawody medyczne zadowolone z nowelizacji ustawy o zarobkach w ochronie zdrowia. Lekarze rezydenci zarobią mniej niż pielęgniarki (Getty Images)

1 lipca weszła w życie ustawa o nowych minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Na największy wzrost płac mogą liczyć lekarze ze specjalizacją I stopnia. Większą pensję dostaną również m.in. pielęgniarki, których najniższe pensje - w zależności od wykształcenia - wahać się będą od 5 323 do 7 304 zł.

spis treści

1. Od 1 lipca podwyżka płac w ochronie zdrowia

Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia na podwyżki mogą liczyć m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci czy pracownicy niemedyczni, jak salowe czy sanitariusze. Ustawa obejmuje tych, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Pracodawca nie będzie mógł wypłacić pensji niższej niż ustalone w nowelizacji minimum.

Z obliczeń Ministerstwa Zdrowia wynika, że podwyżki wyniosą w zależności od grupy od 17 do 41 procent, czyli od 632 do 2 009 zł. Od 1 lipca najwyższa minimalna w ochronie zdrowia wyniesie 8210,67 zł brutto, najniższa - 3680,64 zł. Podwyżki mają kosztować budżet państwa ponad 7 mld zł.

Zobacz film: "Oliwa z oliwek zapobiega zawałowi"

- Dotychczas, w najnowszej historii Polski nie było ustawy, która dawałaby pracownikom systemu ochrony zdrowia gwarancję płacy minimalnej - czytamy w stanowisku resortu - czytamy w stanowisku resortu zdrowia.

Najwyższe podwyżki otrzymają lekarze ze specjalizacją II stopnia
Najwyższe podwyżki otrzymają lekarze ze specjalizacją II stopnia (Getty Images)

2. Pielęgniarki i rezydenci mają uwagi do ustawy

Nieco mniej optymistycznie o zmianach wypowiadają się lekarze rezydenci, którzy po 1 lipca będą mniej zarabiać niż m.in. pielęgniarki czy farmaceuci z tytułem magistra.

- Polska to chyba jedyny kraj, gdzie lekarz od 1.07 w publicznej OZ będzie otrzymywał mniejsze wynagrodzenie niż pielęgniarka, której zleci podanie leku oraz farmaceuta realizujący receptę, którą wystawił - zwraca uwagę na Twitterze lek. Wojciech Szaraniec, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Niezadowolenia nie ukrywają także pielęgniarki i położne. Wszystko za sprawą wysokich różnic w wynagrodzeniach pomiędzy pielęgniarkami ze średnim wykształceniem, licencjatem i studiami magisterskimi. W zależności od wykształcenia, ich pensje wahać się będą od 7 304 do 5 323 zł, co zdaniem wielu jest zbyt wysoką dysproporcją.

3. Ile po zmianach zarobi pielęgniarka, lekarz, ratownik, farmaceuta i salowa?

Od 1 lipca wzrost gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych wyniesie:

  • lekarz specjalista (II stopień): z 6 769 zł do 8 210 zł - wzrost o 1 441 zł;
  • lekarz ze specjalizacją I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł - wzrost o 2 009 zł;
  • mgr pielęgniarstwa albo położnictwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający tytułu magistra i specjalizacji: z 5 478 zł do 7 304 zł - wzrost o 1 827 zł;
  • lekarz dentysta, bez specjalizacji: z 5 477 zł do 6 738,41- wzrost o 1260,89 zł;
  • lekarz lub dentysta stażysta: z 4 185 zł do 5 379 zł - wzrost o 1 194 zł;
  • mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka lub położna wymagająca wyższego wykształcenia i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim i specjalizacją, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł - wzrost o 1 590 zł;
  • pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł - wzrost o 1 550 zł;

  • fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik elektroradiologii, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia: z 4 185 do 5 323 zł - wzrost o 1 137 zł;

  • opiekun medyczny oraz technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł - wzrost o 1 097 zł;

  • pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik medyczny - np. sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł - wzrost o 632 zł.

Katarzyna Gałązkiewicz, Wirtualna Polska

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze