Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych

Nowa lista leków refundowanych weszła w życie z opóźnieniem, przez co aptekarze mieli poważny problem z wprowadzeniem na czas nowych cen leków. W konsekwencji zapanował chaos – w niektórych aptekach wciąż obowiązują stare ceny, a inne trzeba było zamknąć na czas zatwierdzania nowych cen...

spis treści

1. Wprowadzenie nowej listy refundacyjnej

Opóźnienie ogłoszenia nowej listy leków refundowanych znacznie ograniczyło czas na wprowadzenie zmian w aptekach. 2 stycznia chory miał poważny problem ze zorientowaniem się, ile jaki lek kosztuje, gdyż w niektórych aptekach obowiązywały stare ceny, a w innych już nowe. Co więcej, wiele aptek trzeba było zamknąć, aby jak najszybciej móc zatwierdzić nowe ceny. Dodatkowo nowy rok przyniósł wprowadzenie nowego podatku wad, który dotyczy wszystkich leków nierefundowanych. Obecnie wartość VAT na leki wzrosła z 7 do 8 procent.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Zmiany w refundacji

Wielu chorych nowa lista refundacyjna bardzo rozczarowała. Rząd nie zrealizował bowiem obietnic co do refundacji długo działających analogów insuliny. Wielu pacjentów z niestabilną cukrzycą najprawdopodobniej zrezygnuje z ich stosowania, gdyż nie będzie ich na to stać. Z drugiej jednak strony na nowej liście pojawiło się kilkadziesiąt farmaceutyków, za które chory zapłaci mniej. Wśród nich są leki dla chorych psychicznie, a także leki na choroby nowotworowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza