Odchudzanie a miesiączka, czy może dojść do zahamowania?

Przyrost masy ciała w miesiączce to problem wielu kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Problemy z wagą często związane są z zatrzymaniem wody w organizmie.

Objawy PMS najczęściej pojawiają się 5-11 dni przed miesiączką i cierpi na niego około ¾ kobiet w większym lub mniejszym stopniu. Głownie są to wzdęcia, skurcze brzucha oraz drażliwość.

Polecane wideo:

Przyczyn wzrostu masy ciała w okresie związany jest głównie z retencją wody (zatrzymaniem), wzdęciami, przejadaniem się oraz spadkiem poziomu magnezu w organizmie.

1. Zatrzymanie wody

To najczęstsza przyczyna związana z zatrzymaniem spadku wagi. Jest ona silnie związana z wahaniem poziomu hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Często pojawia się uczucie ociężałości, a nawet przyrostu masy ciała. Głównie jest to spowodowane nagłym spadkiem progesteronu.

2. Wzdęcia

Wzdęcia są wynikiem nagromadzenia gazu w jelitach. Ze względu na większe czy mniejsze bóle w okolicy podbrzusza nasz ruch zmniejsza się, a to przyczynia się do powstawania wzdęć. Problem z zaparciami również nasila pojawienie się uczucia wzdęcia.

3. Przejadanie się

Niestety przyrost masy ciała wiąże się nie tylko z wodą zatrzymaną w organizmie, a jest wynikiem zwiększonej podaży energii w tym okresie. Zmiany hormonalne oraz zwiększenie poziomu metabolizmu odczytywany jest przez mózg jako obniżony poziom glukozy, a to wywołuje uczucie głodu i sięganie po większą ilość produktów niż w rzeczywistości potrzebujemy. W tym okresie możemy spożywać nawet o 100-200 kcal więcej niż zwykle. Im silniejsze rozdrażnienie związane z zespołem napięcia miesiączkowego, tym większa szansa na to, że sięgniesz po czekoladę lub innego rodzaju słodycze.

4. Jak sobie poradzić z wagą podczas okresu?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jest to chwilowe i z zakończeniem okresu zniknie. Może to wzbudzać niepokój zwłaszcza u osób, które się odchudzają. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać ten czas bez dodatniego wyniku na wadze.

  1. Uregulowanie hormonów – zmiany hormonalne podczas miesiączki mogą wpływać na poziom serotoniny. Jeśli jest on obniżony nie tylko mamy gorszy humor, ale przede wszystkim zwiększa się apetyt. Jeśli masz poważny problem z objawami miesiączki rozważ stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które pomogą Ci uregulować poziom hormonów.
  2. Modyfikacje diety – aby zmniejszyć zatrzymanie wody w organizmie w czasie okresu, kilka dni przed i po ogranicz stosowanie soli do minimum. Nie tylko nie dosalaj mocno potraw, ale unikaj również żywności przetworzonej typu fast food, chipsy lub paluszki. Wybieraj jako przekąski pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa, niesolone orzechy i pokarmy z niską zawartością soli.
  3. Ćwiczenia – wzmożona aktywność fizyczna podczas okresu w bardzo dużym stopniu może zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ćwiczenia łagodzą stres, przeciwdziałają depresji oraz zmniejszają apetyt. Oprócz tego bóle miesiączkowe mogą ulec znacznej redukcji – wystarczy włączyć do swojego treningu ćwiczenia rozciągające lub jogę. Dobrym rozwiązaniem jest również basen.
  4. Leki przeciwbólowe – leki z paracetamol lub ibuprofen pomogą Ci złagodzić bolesne skurcze. A dzięki temu poczujesz się lepiej i szybciej wrócisz do normalnego funkcjonowania.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Waga a zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Waga a zdrowie
Waga a zdrowie

Tycie otyłych

Tycie otyłych

Zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów nie powinno być priorytetem. Ważniejsza jest dobra kondycja fizyczna.

Waga a zdrowie

Płaski brzuch

Płaski brzuch

Utrzymanie niższej wagi wymaga pewnych taktyk.

Waga a zdrowie

Skutki nadwagi

procent osób cierpiących z powodu tej ostatniej choroby to ludzie otyli. Nadwaga wpływa także na układ oddechowy. Zmniejsza się pojemność płuc, a organizm (...) , ale w pewnym momencie trzeba powiedzieć sobie: stop....

Waga a zdrowie

Sposoby walki z nadwagą

, które dodatkowo chciałyby zyskać i utrzymać smukłą sylwetkę. Pikantna walka z nadwagą Pieprz czarny, znany nam na co dzień jako niezastąpiona (...) osiem razy więcej białka niż taka sama ilość mięsa, ponad dwadzieścia...

Waga a zdrowie

Rodzaje otyłości

negatywnie wpływać na zdrowie. Jakie zatem są przyczyny otyłości, co powoduje nadmierny przyrost na wadze? Wielu ekspertów uważa, że tylko poznanie (...) , powodujący nadmierną wagę. Najgorszy dla naszej...

Waga a zdrowie

Czy możesz mieć nadwagę i być fit?

Czy możesz mieć nadwagę i być fit?

waga połączona z byciem fit to tylko przystanek na drodze do nadwagi, otyłości, a co za tym idzie - do wielu chorób. Nadwaga a (...) Czy można...

Waga a zdrowie

Przyczyny tycia

rzeczywistych potrzeb. Jeśli jednak nadmiar kilogramów jest twoim problemem od dawna, a mimo starań i konsekwencji waga ani drgnie, lepiej (...) i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3468-X...

Waga a zdrowie

Czy wiesz, jak utrzymać wagę?

wagi odnosiło się do zmniejszenia wagi ciała o co najmniej 10% w ostatnim roku, a utrzymanie wagi dotyczyło takiej samej utraty wagi i zachowania (...) na stabilizację...

Waga a zdrowie

Otyłość u kobiet

. Jeżeli w tym stanie dana osoba nie postanowi zmienić złych i nieodpowiednich nawyków żywienia, nadwaga przeradza się w otyłość. A to z kolei jest już poważny (...) , czym charakteryzuje się otyłość u kobiet. Typy...