Odchudzanie a miesiączka

Przyrost masy ciała podczas miesiączki to problem wielu kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kłopoty z wagą często związane są z zatrzymaniem wody w organizmie. Objawy PMS najczęściej pojawiają się 5–11 dni przed miesiączką, u około ¾ kobiet, w większym lub mniejszym stopniu. Głównie są to wzdęcia, skurcze brzucha oraz drażliwość.

Przyczyna wzrostu masy ciała w tym czasie związana jest przede wszystkim z retencją wody (zatrzymaniem), wzdęciami, przejadaniem się oraz spadkiem poziomu magnezu w organizmie.

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

Zatrzymanie wody

To najczęstszy czynnik związany z zatrzymaniem spadku wagi. Jest on silnie związany z wahaniem poziomu hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Często pojawia się uczucie ociężałości, a nawet przyrostu masy ciała. Głównie jest to spowodowane nagłym spadkiem progesteronu.

Wzdęcia

Są one wynikiem nagromadzenia gazu w jelitach. Ze względu na większe czy mniejsze bóle w okolicy podbrzusza nasz ruch zmniejsza się, a to przyczynia się do ich powstawania. Problem z zaparciami również nasila pojawienie się uczucia wzdęcia.

Przejadanie się

Niestety, przyrost masy ciała wiąże się nie tylko z wodą zatrzymaną w organizmie. Jest też wynikiem zwiększonej podaży energii w tym okresie. Zmiany hormonalne oraz zwiększenie poziomu metabolizmu odczytywane są przez mózg jako obniżony poziom glukozy, co wywołuje uczucie głodu i powoduje sięganie po większą ilość produktów niż w rzeczywistości potrzebujemy. W tym okresie możemy spożywać nawet o 100–200 kcal więcej niż zwykle. Im silniejsze rozdrażnienie związane z zespołem napięcia miesiączkowego, tym większa szansa na to, że sięgniesz po czekoladę lub innego rodzaju słodycze.

Jak sobie poradzić z wagą podczas okresu?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jest to chwilowe i z zakończeniem miesiączki zniknie. Może to wzbudzać niepokój zwłaszcza u osób, które się odchudzają. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą przetrwać ten czas bez dodatniego wyniku na wadze.

Uregulowanie hormonów – zmiany hormonalne podczas miesiączki mogą wpływać na poziom serotoniny. Jeśli jest on obniżony, nie tylko mamy gorszy humor, ale przede wszystkim zwiększa się apetyt. Jeśli masz poważny problem z objawami miesiączki, rozważ stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które pomogą uregulować poziom hormonów.

Modyfikacje diety – aby zmniejszyć zatrzymanie wody w organizmie w czasie okresu, kilka dni przed i po ogranicz stosowanie soli do minimum. Nie tylko nie dosalaj mocno potraw, ale unikaj również żywności przetworzonej typu fast food, chipsy lub paluszki. Wybieraj jako przekąski pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa, niedoprawione orzechy i pokarmy z niską zawartością soli.

Ćwiczenia – wzmożona aktywność fizyczna podczas menstruacji w bardzo dużym stopniu może zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ćwiczenia łagodzą stres, przeciwdziałają depresji oraz zmniejszają apetyt. Oprócz tego bóle miesiączkowe mogą ulec znacznej redukcji – wystarczy włączyć do swojego treningu ćwiczenia rozciągające lub jogę.

Leki przeciwbólowe – środki z paracetamolem lub ibuprofenem pomogą złagodzić bolesne skurcze. A dzięki temu poczujesz się lepiej i szybciej wrócisz do normalnego funkcjonowania.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Waga a zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Waga a zdrowie
Waga a zdrowie

Płaski brzuch

Płaski brzuch

Utrzymanie niższej wagi wymaga pewnych taktyk.

Waga a zdrowie

Czy wiesz, jak utrzymać wagę?

wagi ciała o co najmniej 10% w ostatnim roku, a utrzymanie wagi dotyczyło takiej samej utraty wagi i zachowania jej przez przynajmniej rok. Okazało (...) to tylko pierwszy krok do szczupłej...

Waga a zdrowie

Czy możesz mieć nadwagę i być fit?

Czy możesz mieć nadwagę i być fit?

połączona z byciem fit to tylko przystanek na drodze do nadwagi, otyłości, a co za tym idzie - do wielu chorób. Nadwaga a wyniki badań Podczas (...) , które mogłyby być spowodowane...

Waga a zdrowie

Nadwaga może powodować zmniejszanie się mózgu

, które mogą uszkodzić mózg" - tłumaczy Ronan. Otyłość może też zwiększać ryzyko dememcji Naukowcy nie zauważyli, by między ludźmi z nadwagą, a szczupłymi osobami (...) były jakieś różnice w myśleniu czy możliwościach...

Waga a zdrowie

Nie musisz być szczupła!

tłuszczu, a nie poprawa sprawności fizycznej. Okazuje się jednak, że dla zdrowia znacznie ważniejsze jest poprawienie sprawności niż zrzucenie wagi (...) , lecz nie zrzucają wagi, zmieniają styl życia...

Waga a zdrowie

Przyczyny tycia

. Jeśli jednak nadmiar kilogramów jest twoim problemem od dawna, a mimo starań i konsekwencji waga ani drgnie, lepiej poradź się lekarza. Niektóre (...) 2006, ISBN 83-200-3468-X Grazul-Bilska A., Bilski...

Waga a zdrowie

Otyłość u kobiet

nie postanowi zmienić złych i nieodpowiednich nawyków żywienia, nadwaga przeradza się w otyłość. A to z kolei jest już poważny problem zdrowotny (...) charakteryzuje się otyłość u kobiet. Typy otyłości Przekroczona...

Waga a zdrowie

Tycie otyłych

Tycie otyłych

Zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów nie powinno być priorytetem. Ważniejsza jest dobra kondycja fizyczna.