Olejek cytrynowy – właściwości zdrowotne, zastosowanie i przeciwwskazania
Olejek cytrynowy znany jest z cennych właściwości aromaterapeutycznych i leczniczych. Jego charakterystyczny, świeży zapach działa pobudzająco i relaksująco. A cenne składniki sprawiają, że wykazuje właściwości oczyszczające i antybakteryjne. Jak jeszcze działa olejek cytrynowy?
- 1. Olejek cytrynowy – właściwości lecznicze
- 2. Zastosowania olejku cytrynowego w aromaterapii
- 3. Olejek cytrynowy – korzyści zdrowotne
- 4. Olejek cytrynowy – przeciwwskazania
- 5. W jaki sposób olejek cytrynowy wpływa na nastrój i psychikę?
- 6. Czy olejek cytrynowy ma właściwości antybakteryjne?
- 7. Olejek cytrynowy – skutki uboczne
- 8. Jak zrobić olejek cytrynowy?
1. Olejek cytrynowy – właściwości lecznicze
Olejek cytrynowy otrzymuje się z owoców drzewa cytrusowego, a dokładnie z wierzchniej warstwy skórki cytryny. Skórki cytryny mają wyższą zawartość składników odżywczych nawet niż sam miąższ owocu. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużą zawartością witaminy C. Zawierają także wiele innych substancji, jak flawonoidy, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze, czy olejki eteryczne.
Pozyskiwany ze skórki cytryny olejek składa się, więc z wielu cennych związków. Jego dominującym składnikiem jest limonen. Zawiera także cytral.
Olejek cytrynowy wykazuje przede wszystkim silne działanie antyseptyczne, czyli odkażające. Niszczy drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych i w zakażonych ranach. Działa także na skórę odświeżająco, ściągająco i tonizująco.
Zawarte w nim naturalne związki aromatyczne wykazują także działanie antystresowe, łagodzą napięcie nerwowe. Wykazują działanie relaksujące, uspokajające, poprawiają nastrój.
2. Zastosowania olejku cytrynowego w aromaterapii
Jak działa olejek eteryczny cytrynowy w aromaterapii? Wykazano, że aromaterapeutyczna kąpiel lub aromatyzowanie powietrza olejkiem cytrynowym działa:
- uspokajająco na układ nerwowy, zmniejsza lęk, niepokój,
- poprawia samopoczucie,
- poprawia koncentrację,
- ułatwia oddychanie w przypadku infekcji, problemów z górnymi drogami oddechowymi,
- eliminuje toksyny z powietrza,
- zwiększa odporność organizmu, chroni przed grypą, przeziębieniem oraz chorobami dróg oddechowych,
- działa odstraszająco na owady.
3. Olejek cytrynowy – korzyści zdrowotne
Olejek cytrynowy wykorzystuje się głównie zewnętrznie, po rozcieńczeniu. Oprócz aromaterapii może być stosowany także punktowo, do masażu ciała, płukania jamy ustnej lub jako dodatek do kosmetyków – kremów, balsamów, czy toników.
Olejek cytrynowy:
- wspomaga leczenie zapalenia jamy ustnej i gardła,
- przyspiesza gojenia pleśniawek i aft,
- pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust,
- wspomaga leczenie opryszczki,
- zmniejsza wydzielanie sebum, redukuje zmiany trądzikowe,
- przyspiesza gojenie się skóry,
- wspomaga leczenie odcisków,
- pomaga leczyć łupież,
- zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy, ogranicza wypadanie włosów,
- rozjaśnia przebarwienia skórne, wyrównuje koloryt skóry,
- działa ujędrniająco,
- działa przeciwświądowo, łagodzi dolegliwości po ugryzieniach owadów,
- wspomaga pielęgnację paznokci (cytrynowy olejek wzmacnia płytkę paznokcia i przyspiesza jej wzrost).
Dezynfekcja pomieszczeń
Warto wspomnieć o tym, że olejki cytrynowe wykorzystywane są także jako środki dezynfekujące. Stosuje się je m.in. do odkażania sal szpitalnych, gdyż zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami.
Mogą być także stosowane do czyszczenia. Ponadto sprawdzają się też przy odtłuszczaniu gładkich powierzchni (podobnie jak kwasek cytrynowy). Właściwości olejku cytrynowego wykorzystuje się także podczas prania (kilka kropel dodanych do prania lub ostatniego cyklu płukania odświeży zapach ubrań, zadziała także antybakteryjnie).
4. Olejek cytrynowy – przeciwwskazania
Przed użyciem olejku cytrynowego w celach terapeutycznych zawsze należy zapoznać się z informacjami dołączonymi do opakowania produktu. Najczęściej produkt zaleca się stosować w rozcieńczeniu, gdyż może działać podrażniająco. Przed zastosowaniem produktu wskazane jest także wykonanie testu skórnego.
Olejek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz małe dzieci. Przeciwwskazanie stanowi także uczulenie na cytrusy.
Produktu nie zaleca się stosować na skórę bezpośrednio przed ekspozycją na działanie promieni słonecznych.
5. W jaki sposób olejek cytrynowy wpływa na nastrój i psychikę?
W badaniach wykazano, że zapach olejku cytrynowego pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu, które to wpływają na stany emocjonalne oraz nastrój. Ponadto przypuszcza się, że odświeżający i energetyzujący aromat cytrusów może działać stymulująco na układ nerwowy.
Aromaterapia z wykorzystaniem olejku cytrynowego może, więc wpływać korzystnie na zdrowie emocjonalne – zmniejszać lęk, stres oraz niepokój.
6. Czy olejek cytrynowy ma właściwości antybakteryjne?
Olejek cytrynowy wykazuje działanie antybakteryjne, gdyż hamuje namnażanie licznych drobnoustrojów. Zawarte w nim związki antybakteryjne mogą w naturalny sposób łagodzić wywołane przez bakterie niektóre choroby skóry, czy schorzenia jamy ustnej.
Co więcej, olejku cytrynowego można używać także jako naturalnego środka antybakteryjnego, do usuwania szkodliwych patogenów z powierzchni w domu.
7. Olejek cytrynowy – skutki uboczne
Pomimo licznych, dobroczynnych właściwości, olejek cytrynowy może powodować także skutki uboczne. Produkt może powodować podrażnienia skóry, dlatego też nie należy go stosować na wrażliwych obszarach. Należy pamiętać także o tym, by nie aplikować go w pobliżu oczu.
Produkt wykazuje też działanie fototoksyczne, więc może prowadzić do niezamierzonych oparzeń słonecznych, reakcji uczuleniowych i podrażnień. Dlatego też bezpośrednio po jego zastosowaniu należy unikać ekspozycji na słońce.
8. Jak zrobić olejek cytrynowy?
Olejek cytrynowy można kupić w aptekach, drogeriach, czy sklepach zielarskich. Można go także pozyskać samodzielnie. Wystarczy przy użyciu skrobaka do cytrusów zetrzeć wierzchnią żółtą warstwę skórki z cytryny (wcześniej dokładnie wyczyszczoną) i przełożyć ją do przygotowanego wcześniej słoika. Następnie należy wlać do niego oliwę z oliwek. Starta skórka owoców powinna być nią całkowicie przykryta.
Słoik należy szczelnie zakręcić i pozostawić na kilka tygodni w słonecznym miejscu. Po upływie tego czasu trzeba przecedzić mieszaninę przez drobne sitko, by oddzielić od siebie skórkę i oliwę. Skórkę należy wyrzucić, a olejek przelać do czystego słoiczka.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.