Trwa ładowanie...

Opóźnienie listy refundacyjnej

Nowa lista leków refundowanych miała wejść w życie 16 grudnia tego roku. Wątpliwości dotyczące znajdujących się na niej analogów insulinowych stosowanych w leczeniu cukrzycy doprowadziły jednak do odroczenia jej do 30 grudnia…

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Stosowanie analogów insuliny

Stosowanie analogów insuliny znacznie upraszcza terapię osobom cierpiącym na cukrzycę. Leki te podaje się podskórnie. Do krwiobiegu wchłaniane są po 20-40 minutach, a działają od 3 do 5 godzin. Dzięki tym właściwościom analogi insuliny mogą być stosowane niezależnie od posiłku – zarówno przed nim, po nim, jak i w trakcie.

2. Skuteczność działania analogów insuliny

Zastrzeżenia wobec skuteczności działania analogów insuliny ma między innymi prof. Karl Horvath z Uniwersytetu Medycznego w Graz w Austrii. Wskazuje on na brak badań dowodzących wyższości tych preparatów nad insuliną ludzką. Dodatkowo pojawiły się doniesienia o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą stosowanie jednego z analogów insuliny przez starsze osoby ze znaczną nadwagą. Istnieje obawa, że w ich przypadku lek ten może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

3. Czy analogi insuliny znajdą się na liście refundacyjnej?

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski podkreśla, że wstrzymanie wprowadzenia w życie nowej listy refundacyjnej wynika z troski o pacjentów. Leki, które są im podawane powinny być w pełni bezpieczne i skuteczne. Dlatego też na ustanowienie analogów insuliny lekami refundowanymi wpływ będzie miała decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMEA). Jeśli instytucja nie okaże swojej aprobaty, leki te mogą zostać wykreślone z listy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.