Trwa ładowanie...

Opóźnienie listy refundacyjnej

Nowa lista leków refundowanych miała wejść w życie 16 grudnia tego roku. Wątpliwości dotyczące znajdujących się na niej analogów insulinowych stosowanych w leczeniu cukrzycy doprowadziły jednak do odroczenia jej do 30 grudnia…

spis treści

1. Stosowanie analogów insuliny

Stosowanie analogów insuliny znacznie upraszcza terapię osobom cierpiącym na cukrzycę. Leki te podaje się podskórnie. Do krwiobiegu wchłaniane są po 20-40 minutach, a działają od 3 do 5 godzin. Dzięki tym właściwościom analogi insuliny mogą być stosowane niezależnie od posiłku – zarówno przed nim, po nim, jak i w trakcie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Skuteczność działania analogów insuliny

Zastrzeżenia wobec skuteczności działania analogów insuliny ma między innymi prof. Karl Horvath z Uniwersytetu Medycznego w Graz w Austrii. Wskazuje on na brak badań dowodzących wyższości tych preparatów nad insuliną ludzką. Dodatkowo pojawiły się doniesienia o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą stosowanie jednego z analogów insuliny przez starsze osoby ze znaczną nadwagą. Istnieje obawa, że w ich przypadku lek ten może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

3. Czy analogi insuliny znajdą się na liście refundacyjnej?

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski podkreśla, że wstrzymanie wprowadzenia w życie nowej listy refundacyjnej wynika z troski o pacjentów. Leki, które są im podawane powinny być w pełni bezpieczne i skuteczne. Dlatego też na ustanowienie analogów insuliny lekami refundowanymi wpływ będzie miała decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMEA). Jeśli instytucja nie okaże swojej aprobaty, leki te mogą zostać wykreślone z listy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Opóźnienie listy refundacyjnej
Opóźnienie listy refundacyjnej
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza