Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Ortoreksja to zaburzenie łaknienia, które polega na przywiązywaniu nadmiernej wagi do jakości spożywanego pokarmu. Pochodzi od słów: "orto" - prawidłowy, dobry i "orexis" - pożądanie, apetyt. Okazuje się, że zdrowe odżywianie się nie jest korzystne dla naszego organizmu, jeśli przybiera formę obsesji. Osoby cierpiące na ortoreksję stosują źle zbilansowaną dietę, która jest uboga w niektóre składniki odżywcze. Prowadzi to do niedożywienia. Przyczyny ortoreksji to problemy psychiczne, które przekładają się na chęć kontrolowania swojego życia poprzez nadmierne kontrolowanie swojego odżywiania.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Ortoreksja - charakterystyka

Ideologia zdrowego jedzenia

Ortoreksja, czyli pogoń za zdrowym odżywianiem, to efekt oddziaływania kultury masowej i jej wymogów w stosunku do młodych ludzi ślepo podążających za...

W dzisiejszych czasach panuje kult szczupłej sylwetki. Zdrowe jedzenie oraz uprawianie sportów to podstawa zachowania zdrowego trybu życia. Ów wymóg staje się często obsesją. Paranoiczne sprawdzanie, co się je, pilnowanie, by aktywność fizyczna była regularna i intensywna, prowadzą do rozwoju zaburzeń odżywiania. Są osoby, które nie radzą sobie w tym zamęcie wokół odżywiania. Zaczynają popadać w przesadne dbanie, by zachować rozmiar 36. Ludzie cierpiący na ortoreksję obsesyjnie myślą o tym, co jedzą. Podstawą ich żywienia jest zdrowe jedzenie. Ortoreksja tym różni się od anoreksji, że ilość przyjmowanego jedzenia nie jest w zasadzie zmniejszona, tylko pokarmy wybierane są według określonego, bardzo rygorystycznego klucza. Mechanizm ten nie wpływa korzystnie na zdrowie. Konsekwencją takiego odżywiania jest niedobór w organizmie niektórych składników, a to prowadzi do zaburzeń funkcjonowania poszczególnych narządów. Ortoreksja, jak i inne zaburzenia odżywiania (anemia, bulimia), prowadzi do powstania wielu chorób. Nieodpowiedni system odżywiania może być odpowiedzialny za niedobór wapnia w diecie, a zbyt mała ilość żelaza i kwasu foliowego wywołuje niedokrwistość. Ortoreksja może prowadzić do wyniszczenia organizmu, gdyż osoba na nią cierpiąca z czasem zaczyna spożywać 5-6 produktów, które uważa za zdrowe.

Ortoreksja - objawy

Ortoreksja to choroba psychiczna, którą łatwo jest zlekceważyć. Wielu osobom ciężko jest sobie wyobrazić, że zdrowe jedzenie może szkodzić. Jednak tak właśnie jest. Coraz więcej odreagowuje swoje problemy i kompleksy niezdrową fascynacją jedzeniem.

Granica między zdrowym odżywianiem a chorobą jest, wbrew pozorom, niezwykle cienka. Nikt nie zapada na ortoreksję w ciągu jednego dnia. Jest to stopniowy proces. Zaczyna się niewinnie, od rezygnacji ze słodyczy i tłustych mięs, po czym na liście “zakazanych” produktów znajduje się coraz więcej punktów. Do diety dochodzą intensywne ćwiczenia i po pewnym czasie mogą pojawić się problemy. Jak rozpoznać, że racjonalne odżywianie przekształciło się w chorobę? Jeśli odpowiesz twierdząco na kilka z następujących pytań, poszukaj wsparcia psychoterapeuty:

• Czy czasami żałujesz, że nie potrafisz zjeść czegoś i nie martwić się o jakość jedzenia?

• Czy masz wrażenie, że jedzenie zajmuje ci więcej czasu niż chciałbyś na nie przeznaczać?

• Czy masz trudności ze spożyciem posiłku przygotowanego przez kogoś innego, gdy nie masz kontroli nad składnikami i sposobem przyrządzenia?

• Czy rozmyślanie nad skutkami ubocznymi różnych produktów zajmuje ci więcej czasu niż uważasz za stosowne?

• Czy ostatnio dieta nie jest dla ciebie ważniejsza niż inne rzeczy?

• Czy masz poczucie winy po żywieniowych “grzeszkach”?

• Czy jedzenie według twoich zasad daje ci poczucie kontroli?

• Czy masz wrażenie, że osoby, które odżywiają się inaczej niż ty popełniają duży błąd i sobie szkodzą?

• Czy twoje życie kręci się ostatnio wokół jedzenia?

• Czy czujesz się samotny, od kiedy zmieniłeś sposób odżywiania?

Charakterystyczna dla ortoreksji jest także utrata zdolności odczuwania głodu, a także tego, ile jedzenia jest potrzebne i kiedy następuje moment nasycenia się.

Wbrew pozorom, uniknięcie ortoreksji nie jest takie proste. Obecnie na każdym kroku promowana jest szczupła sylwetka i zdrowe, wysportowane ciało. Osoby, które przywiązują zbyt dużą wagę do wyglądu, mogą szybko i niepostrzeżenie popaść w ortoreksję. Aby z niej wyjść, należy przyznać się przed samym sobą, że zdrowe jedzenie i ćwiczenia wymknęły się spod kontroli. Wysiłek fizyczny przestał być przyjemnością i stał się karą za odstępstwa od diety. Nie warto czekać, aż niedobory składników odżywczych negatywnie wpłyną na zdrowie. W tym celu warto poszukać dobrego psychoterapeuty, który pomoże uporać się ze źródłem zaburzeń jedzenia. Osoby, które uporały się z ortoreksją, odżywiają się zdrowo i racjonalnie dzięki nowej świadomości, na czym polega takie jedzenie. Pacjenci po terapii rozumieją, że spożywanie konkretnych produktów nie sprawia, że stają się lepszymi ludźmi, a także, że opieranie poczucia własnej wartości na jedzeniu jest błędem. Zamiast ograniczać się do roli osoby, która zdrowo się odżywia, uczą się, jak zobaczyć w sobie człowieka, który pracuje, kocha i bawi się. Zdrowe jedzenie jest ważne, ale na liście priorytetów znajduje się za innymi, bardziej istotnymi sprawami.

Komentarze (7)
~tami
~tami 3 miesiące temu

To jest straszne, że nawet coś zdrowego może wpędzić w chorobę. Wszystko przez tą modę na fitness i fit lifestyle. Sama również padłam ofiarą trendu. Odżywianie stało się moją obsesją. Nie byłam w stanie nawet wyjść raz na miesiąc do knajpy ze znajomymi bo chorobliwie liczyłam makra. Kiedy chłopak zasugerował mi psychologa obraziłam się. Później jednak przyznałam mu rację i leczyłam się w poradni

Odpowiedz
~Świadoma
~Świadoma ponad rok temu

@~Świadomy: jeśli obsesyjne, to znaczy, że w jakiś sposób chore, bo jakby nie patrzeć, obsesja to zaburzenie psychologiczne. Obsesja na jakimś punkcie prowadzi lub może prowadzić do dysfunkcji. Ale do tego trzeba czegoś więcej, niż przekonania, że spożywając samo białko, bo jest zdrowe nie robimy sobie krzywdy obciążając nerki. Albo chociaż czytania ze zrozumieniem, bo w artykule dokładnie jest opisane kiedy to jeszcze dbałość o dietę, a kiedy zaburzenie odżywiania.

Odpowiedz
~szumek
~szumek ponad rok temu

Nie masz bladego pojęcia jak ta choroba potrafi wyniszczyć cźowieka wiec zamknij sie,nie zycze ci żebyś przeze pieklo w domu jakie ja przechodzę jamo ojsciec dziecka z ta choroba,nigdzie nie można wyjść bo jedzenie jej zabiera sen z powiek,zje tylko w domu ,stracila znajomych,zreszta za dużo by pisac.Bardzo proszę żeby ludzie którzy nie wiedzą co to za choroba sie nie wupiwiadali@~Świadomy:

Odpowiedz
~bett
~bett ponad rok temu

@~Świadomy: Owszem, trzeba dbać o to co się je i zwracać uwagę na niektóre produkty, ale czasami przechodzi to w obsesję. Od wszystkiego można się uzależnić, nawet mycia rąk (istnieje taka obsesja). Brzmi to może niedorzecznie i wiele osób mówi, że w dzisiejszych czasach wszystko jest przesadą, ale problem faktycznie jest gdy zaczyna to przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Odpowiedz
~Świadomy
~Świadomy ponad rok temu

Już dawno nie słyszałem większego kretynizmu niż wymyślenie choroby polegającej na zdrowym odżywaniu. Co za dno. „Jeśli ktoś nie chce spożywać trucizn GMO, przemysłowej żywności pełnej toksyn i konserwantów oraz trujących fast food’ów, a szuka zdrowych, naturalnych produktów spożywczych, to według nowej diagnostyki jest psychicznie chory i musi być poddany farmaceutycznemu leczeniu trującymi psychotropami. Podobnie osoby, które nie pozwalają okaleczać lub zabijać szczepieniami siebie i swych dzieci, są klasyfikowane jako psychicznie chore. Osiągnęliśmy więc już etap rozwojowy pełnego orwellizmu.” Ludzie, opamiętajcie się, niedługo wymyślą chorobę której objawem będzie obsesyjne wychodzenie na spacer.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortoreksja - charakterystyka, objawy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ortoreksja - charakterystyka, objawy
Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Ideologia zdrowego jedzenia

Ideologia zdrowego jedzenia

Ortoreksja, czyli pogoń za zdrowym odżywianiem, to efekt oddziaływania kultury masowej i jej wymogów w stosunku do młodych ludzi ślepo podążających za modą.

Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Zagrożenia związane z ortoreksją

Termin „ortoreksja" utworzył w 1997 roku Steven Bratman, kalifornijski lekarz. Pojęcie to odnosi się do obsesji na punkcie zdrowego jedzenia (...) . Ortoreksja została zaliczona do zaburzeń odżywiania. Zwykle zaczyna...

Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Objawy ortoreksji

ortoreksji, czyli obsesji na punkcie zdrowego odżywiania się. Czym jest ortoreksja? Termin ten wprowadził do słownika medycznego Steven Bratman (...) , amerykański lekarz, który sam niegdyś chorował na ortoreksję....

Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Leczenie ortoreksji

Ortoreksja zalicza się do zaburzeń odżywiania, jednak w przeciwieństwie do anoreksji i bulimii celem chorej osoby nie jest schudnięcie (...) , lecz odżywianie się w prawidłowy sposób. Dbałość o jakość spożywanych produktów i dań u osoby...

Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Zdrowe jedzenie a ortoreksja

mogą bowiem przerodzić się w obsesję. Ta choroba to ortoreksja. Co to jest ortoreksja? Ortoreksja to choroba na tle psychicznym, której istotą (...) narażone na ortoreksję są osoby,...

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę, okrężnicę zstępującą i zagięcie śledzionowe.