Trwa ładowanie...

Osoby z grupą krwi 0 mniej narażone na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19? Duńczycy przedstawiają nowe badania

Duńscy badacze twierdzą, że mają dowody na to, że osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone od pozostałych grup na zakażenie się SARS-CoV-2, a także na ciężki przebieg COVID-19.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Szpital Uniwersytecki w Krakowie na pierwszej linii frontu. Dyr. Marcin Jędrychowski komentuje (WIDEO)"

1. Grupa krwi ma związek z zakażeniem się koronawirusem i przebiegiem COVID-19

Doniesienia naukowców z Danii dot. związku grupy krwi z prawdopodobieństwem zakażenia się koronawirusem oraz przebiegiem choroby COVID-19 mogą być przełomowe. Badacze twierdzą, że mają dowody, potwierdzające teorię jakoby osoby z grupą krwi 0 były mniej narażone od pozostałych grup na zakażenie się SARS-CoV-2, a także na ciężki przebieg COVID-19

Zaznaczają jednak, że przyczyny tych związków nie są jasne i aby w pełni potwierdzić zasadność wstępnie postawionych tez, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwolą również określić ewentualne konsekwencje dla pacjentów. Aktualnie uzupełniane są o coraz więcej dowodów.

"Badania te ewidentnie sugerują, że osoby z grupą krwi 0 mogą być narażone na zakażenie SARS-CoV-2 oraz ciężki przebieg COVID-19" – twierdzi dr Amesh Adalja z Johns Hopkins University Center for Health Security w Baltimore.

2. Przebieg badania

Duńscy naukowcy przebadali 7422 osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19. Tylko 38,4 proc. z nich miało grupę krwi 0, mimo że w grupie 2,2 miliona osób, które nie były badane, ta grupa krwi stanowiła 41,7 proc. populacji. 44,4 proc. osób z grupą krwi A uzyskało wynik pozytywny, podczas gdy w szerszej populacji Danii ta grupa krwi stanowi 42,4 proc.

Z kolei w innym badaniu naukowcy z Kanady odkryli, że wśród 95 pacjentów w stanie krytycznym spowodowanym COVID-19, wyższy odsetek z grupą krwi A lub AB - 84 proc. - wymagał wentylacji mechanicznej w porównaniu z pacjentami z grupą krwi 0 lub B, które stanowiły 61 proc. Badanie Kanadyjczyków wykazało również, że osoby z grupą krwi A lub AB miały dłuższy pobyt na oddziale intensywnej terapii, średnio 13,5 dnia - w porównaniu z osobami z grupą krwi 0 lub B, dla których mediana wynosiła 9 dni.

Na podstawie tych wszystkich danych Duńczycy postawili wstępne tezy dot. związku grupy krwi 0 a podatności na zakażenie SARS-CoV-2 oraz ciężkiego przebiegu COVID-19.

3. "Nasze spostrzeżenia to nie powód do paniki"

Badacze przeprowadzający eksperyment podkreślają, że wyniki badania nie sugerują w żadnym stopniu, że osoby, które posiadają inną grupę krwi niż 0, powinny szczególnie obawiać się zakażenia SARS-CoV-2 i ciężkiego przebiegu. Są przecież też inne czynniki, nawet bardziej sprzyjające, choćby wiek czy choroby przewlekłe.

"Jeśli masz grupę krwi inną niż 0, nie musisz wpadać w panikę. Z kolei jeśli masz grupę 0, nie oznacza to, że możesz swobodnie chodzić do restauracji i nie nosić maseczki" – powiedział dr Torben Barington, jeden z badaczy biorących udział w eksperymencie, profesor kliniczny w Odense University Hospital i University of Southern Denmark. Dodał również, że publikują raport w celach naukowych i informacyjnych. Jego zdaniem ludzie nie powinni nadmiernie przejmować się związkiem grupy krwi z infekcją COVID-19.

"Mamy nadzieję, że planowane dalsze badania nad grupą krwi i przebiegiem COVID-19 przysłużą się leczeniu chorych, jednak to dopiero przed nami" – twierdzi dr Barington.

Chociaż istnieje już kilka teorii, naukowcy wciąż wiedzą, jaki mechanizm mógłby wyjaśnić związek między różnymi grupami krwi a przebiegiem COVID-19. Jeden z badaczy powiedział, że można to wytłumaczyć tym, że osoby z grupą krwi 0, posiadają mniej kluczowego czynnika krzepnięcia, co czyni ich mniej podatnymi na problemy właśnie z krzepnięciem krwi. Ten czynnik ich zdaniem był powodem cięższego przebiegu choroby, co zaobserwowali u badanych pacjentów.

Inne możliwe wyjaśnienia dotyczą antygenów grup krwi oraz ich wpływu na produkcję przeciwciał zwalczających infekcję. Niewykluczone także, że istotne znaczenie może odgrywać też odporność. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Blood Advances".

Zobacz także: Lekarz z OIOM przebiegł w maseczce 35 km, aby udowodnić niedowiarkom, że to całkowicie bezpieczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.