Trwa ładowanie...

Osoby z grupą krwi 0 mniej narażone na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19? Duńczycy przedstawiają nowe badania

Avatar placeholder
17.10.2020 15:56
Próbka krwi
Próbka krwi (123rf)

Duńscy badacze twierdzą, że mają dowody na to, że osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone od pozostałych grup na zakażenie się SARS-CoV-2, a także na ciężki przebieg COVID-19.

1. Grupa krwi ma związek z zakażeniem się koronawirusem i przebiegiem COVID-19

Doniesienia naukowców z Danii dot. związku grupy krwi z prawdopodobieństwem zakażenia się koronawirusem oraz przebiegiem choroby COVID-19 mogą być przełomowe. Badacze twierdzą, że mają dowody, potwierdzające teorię jakoby osoby z grupą krwi 0 były mniej narażone od pozostałych grup na zakażenie się SARS-CoV-2, a także na ciężki przebieg COVID-19

Zaznaczają jednak, że przyczyny tych związków nie są jasne i aby w pełni potwierdzić zasadność wstępnie postawionych tez, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwolą również określić ewentualne konsekwencje dla pacjentów. Aktualnie uzupełniane są o coraz więcej dowodów.

"Badania te ewidentnie sugerują, że osoby z grupą krwi 0 mogą być narażone na zakażenie SARS-CoV-2 oraz ciężki przebieg COVID-19" – twierdzi dr Amesh Adalja z Johns Hopkins University Center for Health Security w Baltimore.

2. Przebieg badania

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Szpital Uniwersytecki w Krakowie na pierwszej linii frontu. Dyr. Marcin Jędrychowski komentuje (WIDEO)"

Duńscy naukowcy przebadali 7422 osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19. Tylko 38,4 proc. z nich miało grupę krwi 0, mimo że w grupie 2,2 miliona osób, które nie były badane, ta grupa krwi stanowiła 41,7 proc. populacji. 44,4 proc. osób z grupą krwi A uzyskało wynik pozytywny, podczas gdy w szerszej populacji Danii ta grupa krwi stanowi 42,4 proc.

Z kolei w innym badaniu naukowcy z Kanady odkryli, że wśród 95 pacjentów w stanie krytycznym spowodowanym COVID-19, wyższy odsetek z grupą krwi A lub AB - 84 proc. - wymagał wentylacji mechanicznej w porównaniu z pacjentami z grupą krwi 0 lub B, które stanowiły 61 proc. Badanie Kanadyjczyków wykazało również, że osoby z grupą krwi A lub AB miały dłuższy pobyt na oddziale intensywnej terapii, średnio 13,5 dnia - w porównaniu z osobami z grupą krwi 0 lub B, dla których mediana wynosiła 9 dni.

Na podstawie tych wszystkich danych Duńczycy postawili wstępne tezy dot. związku grupy krwi 0 a podatności na zakażenie SARS-CoV-2 oraz ciężkiego przebiegu COVID-19.

3. "Nasze spostrzeżenia to nie powód do paniki"

Badacze przeprowadzający eksperyment podkreślają, że wyniki badania nie sugerują w żadnym stopniu, że osoby, które posiadają inną grupę krwi niż 0, powinny szczególnie obawiać się zakażenia SARS-CoV-2 i ciężkiego przebiegu. Są przecież też inne czynniki, nawet bardziej sprzyjające, choćby wiek czy choroby przewlekłe.

"Jeśli masz grupę krwi inną niż 0, nie musisz wpadać w panikę. Z kolei jeśli masz grupę 0, nie oznacza to, że możesz swobodnie chodzić do restauracji i nie nosić maseczki" – powiedział dr Torben Barington, jeden z badaczy biorących udział w eksperymencie, profesor kliniczny w Odense University Hospital i University of Southern Denmark. Dodał również, że publikują raport w celach naukowych i informacyjnych. Jego zdaniem ludzie nie powinni nadmiernie przejmować się związkiem grupy krwi z infekcją COVID-19.

"Mamy nadzieję, że planowane dalsze badania nad grupą krwi i przebiegiem COVID-19 przysłużą się leczeniu chorych, jednak to dopiero przed nami" – twierdzi dr Barington.

Chociaż istnieje już kilka teorii, naukowcy wciąż wiedzą, jaki mechanizm mógłby wyjaśnić związek między różnymi grupami krwi a przebiegiem COVID-19. Jeden z badaczy powiedział, że można to wytłumaczyć tym, że osoby z grupą krwi 0, posiadają mniej kluczowego czynnika krzepnięcia, co czyni ich mniej podatnymi na problemy właśnie z krzepnięciem krwi. Ten czynnik ich zdaniem był powodem cięższego przebiegu choroby, co zaobserwowali u badanych pacjentów.

Inne możliwe wyjaśnienia dotyczą antygenów grup krwi oraz ich wpływu na produkcję przeciwciał zwalczających infekcję. Niewykluczone także, że istotne znaczenie może odgrywać też odporność. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Blood Advances".

Zobacz także: Lekarz z OIOM przebiegł w maseczce 35 km, aby udowodnić niedowiarkom, że to całkowicie bezpieczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze