Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy: Po COVID-19 pozostają ciężkie powikłania. Nawet jeśli przebieg choroby był łagodny

Avatar placeholder
17.07.2020 21:33
Powikłania po COVID-19
Powikłania po COVID-19 (Getty Images)

Naukowcy wiedzą coraz więcej na temat tego, jak organizm reaguje na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kolejne badania potwierdzają, że wirus potrafi wyrządzić długotrwałe szkody. Nawet jeśli pacjent miał łagodny przebieg choroby, później przez długie miesiące może cierpieć na różne dolegliwości.

1. Powikłania po COVID-19

To, że testy nie wykrywają już w organizmie koronawirusa, wcale nie oznacza, że pacjent jest zdrowy. Najnowsze badania z Włoch oraz Niemiec potwierdzają wcześniejsze doniesienia o tym, że objawy związane z COVID-19 mogą utrzymywać się przez długi czas. Chodzi między innymi o wyczerpanie, duszności lub utratę węchu oraz smaku.

Powikłania po COVID-19 mogą mieć trawały chrarakter
Powikłania po COVID-19 mogą mieć trawały chrarakter (Getty Images)

Włoscy lekarze przeprowadzili wywiady ze 140 osobami, które były hospitalizowane z powodu COVID-19. Średnia wieku badanych wyniosła 56 lat. Większość z nich miała zapalenie płuc podczas pobytu w szpitalu. 12 proc. ankietowanych było leczonych na oddziale intensywnej terapii.

Zobacz film: "Wysypka objawem groźnej choroby"

Osoby objęte badaniem najpierw były ankietowane tuż po ustawieniu diagnozy, a następnie 60 dni później. W momencie przeprowadzania ankiety pacjenci nie przebywali już w szpitalu od około 30 dni i nie mieli gorączki ani innych objawów ostrej infekcji.

Jak podkreślają naukowcy w artykule, opublikowanym w czasopiśmie "JAMA", 13 proc. z grupy ankietowanych pacjentów było wolnych od jakichkolwiek dolegliwości. Prawie 1/3 badanych zgłosiła, że dalej cierpi na jeden lub dwa objawy. Ponad połowa wykazywała co najmniej trzy dokuczliwe symptomy. 44 proc. respondentów stwierdziło, że pogorszyła się ich jakość życia.

Oto co zgłaszali najczęściej pacjenci po wyleczeniu się z COVID-19:

  • 53 proc. wyczerpanie
  • 43 proc. duszności
  • 27 proc. bóle stawów
  • 22 proc. ból w klatce piersiowej
  • 15 proc. uporczywy kaszel lub utrata węchu.

Zobacz także: Objaw koronawirusa, który może pozostać do końca życia. Część pacjentów na zawsze traci węch i smak

2. Koronawirus a zespół chronicznego zmęczenia

Prof. Angelo Carfi z Kliniki Uniwersyteckiej Gemelli w Rzymie zauważa jednak, że takie powikłania mogą pozostawiać zapalenie płuc, wywołane każdym rodzajem infekcji, nie tylko koronawirusem.

Naukowcy też podejrzewają, że infekcje wirusowe mogą wywoływać zespół chronicznego zmęczenia. U niektórych osób źle ukierunkowana odpowiedź immunologiczna może prowadzić do przewlekłego zmęczenia, uporczywego bólu i braku koncentracji. Tak samo cześć pacjentów reaguje na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Zobacz także: Trzydziestolatek poszedł na "COVID party", bo myślał, że koronawirus to fikcja. Zmarł na koronawirusa

3. Ciężkie konsekwencje zakażenia koronawirusem

Z kolei badacze z Kliniki Uniwersyteckiej w Kilonii stwierdzili, że nie tylko osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19 cierpią na powikłania, ale także pacjenci, którzy przebyli chorobę stosunkowo łagodnie. Dokładne mechanizmy reakcji organizmu na zakażenie koronawirusem poznamy za pół roku, kiedy naukowcy dokończą swoje badania. Dyrektor kliniki chorób wewnętrznych prof. Stefan Schreiber prowadzi je w Szlezwiku-Holsztynie.

Jeden z przypadków, który zainteresował lekarza, to wysportowany 30-letni mężczyzna, który podczas infekcji miał łagodne objawy. Dziś jednak nie jest w stanie wejść bez odpoczynku do swojego mieszkania na trzecim piętrze. Inny przypadek to 60-letnia kobieta, która wciąż nie odzyskała smaku ani węchu.

"U wielu pacjentów można zaobserwować, jakie poważne szkody w całym organizmie może wyrządzić wirus. Jeśli ktoś je bez smaku, może to prowadzić do zaburzeń trawienia, a są to poważne schorzenia" - tłumaczy prof. Schreiber.

Badania prof. Schreibera będą prowadzone na szeroką skalę. W klinice powstanie prawie 30 nowych miejsc pracy, zamówiono też nowy sprzęt. Kosztorys badań opiewa na 10 mln euro i dofinansowane będą przez władze Szlezwika-Holsztynu i rząd w Berlinie.

Zobacz także: Koronawirus. Nowe badania potwierdzają: Odporność na COVID-19 nie jest trwała. Przeciwciała znikają po kilku miesiącach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze