Trwa ładowanie...

Powikłania po COVID-19 mogą trwać nawet pół roku. Nowe badanie

Powikłania po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą się utrzymywać nawet przez pół roku
Powikłania po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą się utrzymywać nawet przez pół roku (Getty Images)

Naukowcy ostrzegają przed długotrwałymi powikłaniami po przejściu COVID-19. Potwierdzają to kolejne badania opublikowane w czasopiśmie "The Lancet". Aż 76 proc. chorujących pół roku po przejściu choroby odczuwa, co najmniej jedną z dolegliwości wywołanych przez zakażenie koronawirusem.

spis treści

1. Odległe powikłania po COVID-19

Osoby, które ciężko przechodziły chorobę, mogą zmagać się uciążliwymi dolegliwościami przez wiele miesięcy. Część naukowców mówi wprost o tzw. symptomie "long COVID-19". Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet" to potwierdzają, wskazując, że powikłania po przejściu zakażenia koronawirusem mogą trwać dłużej niż 6 miesięcy.

Naukowcy objęli obserwacją grupę 1733 pacjentów (średnia wieku 57 lat), którzy byli leczeni w szpitalu Jinyintan w Wuhan z powodu COVID-19 między styczniem a majem 2020 r. Lekarze monitorowali ich stan zdrowia przez kilka miesięcy po wyzdrowieniu, pytali o samopoczucie, wykonywali badania i sprawdzali ich wydolność. Okazało się, że aż 76 proc. ankietowanych zgłaszało co najmniej jeden zdrowotny problem, który utrzymuje się po blisko pół roku od wyzdrowienia.

Zobacz film: "Dr Michał Chudzik wyjaśnia, jakie powikłania występują po przebyciu COVID-19"
Ciężki przebieg COVID-19 często skutkuje długotrwałymi powikłaniami u ozdrowieńców
Ciężki przebieg COVID-19 często skutkuje długotrwałymi powikłaniami u ozdrowieńców (Getty Images)

63 proc. wskazywało na chroniczne zmęczenie i osłabienie. Co czwarty narzekał na bezsenność lub problemy ze snem, a 23 proc. na stany lękowe i depresyjne.

"COVID-19 jest nową chorobą, dopiero zaczynamy poznawać niektóre z jego długofalowych konsekwencji zdrowotnych. Nasza analiza wskazuje, że większość pacjentów po opuszczeniu szpitala zmaga się z jakimiś skutkami choroby i że wymagają oni opieki po wypisie, zwłaszcza ci, którzy ciężko przechodzili infekcję" - mówił prof. Bin Cao, jeden z autorów badań z National Center for Respiratory Medicine.

2. Groźne zmiany w płucach u ozdrowieńców

Naukowcy zauważyli, że osoby, które najciężej przechodziły COVID-19 miały też gorsze wyniki testów sprawności fizycznej. W tym wypadku nie byli jednak w stanie porównać wyników badań z ich kondycją sprzed choroby.

Najbardziej alarmujące były badania dotyczące układu oddechowego. U wielu ozdrowieńców, stwierdzono na podstawie tomografii, utrzymujące się zmiany w płucach lub obniżoną funkcję płuc .

U części badanych zauważano również powikłania dotyczące nerek. U 13 proc. pojawiły się problemy z nerkami.

3. Po pół roku poziom przeciwciał spadł o 52 proc.

Podobnie wnioski wyciągnęli wcześniej Brytyjczycy z The Royal College of Radiologists, którzy analizowali dolegliwości zgłaszane przez pacjentów, którzy formalnie zostali uznani za ozdrowieńców. Z ich obserwacji wynikało, że aż 70 proc. osób, którzy z powodu COVID-19 wymagali hospitalizacji, po wyzdrowieniu nadal zmagało się z uciążliwymi objawami, takimi jak: duszności, kaszel, zmęczenie, ból głowy. U wielu pacjentów zmiany pocovidowe trwały nawet 7 miesięcy.

Autorzy badań opublikowanych w "The Lancet" zwracają uwagę jeszcze na jedną obserwację. U 94 chorych badano poziom przeciwciał w czasie ciężkich dolegliwości i po upływie pół roku od wyzdrowienia. U większości z nim po tym czasie poziom przeciwciał spadł o 52,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze