Trwa ładowanie...

Powikłania po koronawirusie. 28 objawów Long COVID

Od pierwszego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 minął już ponad rok. Dlatego też naukowcy mają coraz więcej danych na temat długotrwałych powikłań choroby COVID-19. Naukowcy z National Institute of Clinical Excellence (NICE) opracowali listę 28. objawów long COVID.

spis treści

1. Powikłania po koronawirusie

Końcówka 2020 roku przyniosła dobre wieści ze świata nauki. Wyprodukowanie szczepionki na koronawirusa daje nadzieję na pożegnanie się z pandemią. Medycy z całego świata nie przestają walczyć ze śmiertelnym wirusem, jednak coraz częściej muszą się zmagać także z powikłaniami po COVID-19. National Institute of Clinical Excellence (NICE) opublikował badania dotyczące długotrwałych powikłań, potocznie nazywanych long COVID.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Simon: "Czekam z utęsknieniem, aby się jak najszybciej zaszczepić""
Długoterminowe powikłania po COVID-19
Długoterminowe powikłania po COVID-19 (GettyImages)

W oficjalnych wytycznych NICE, opublikowanych w piątek 18 grudnia, opisano 28 objawów long COVID. Obejmują one m.in. problemy z oddychaniem, problemy sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurologiczne i problemy żołądkowo-jelitowe.

NICE zaznacza, że objawy long COVID nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych. Lista jest oparta na najczęściej zgłaszanych długoterminowych skutkach ubocznych koronawirusa.

2. Objawy long COVID

By można było zdiagnozować long COVID, długoterminowe skutki uboczne choroby muszą utrzymywać się przez 12 tygodni lub dłużej. Office for National Statistics (ONS) podał, że jedna na pięć osób ma objawy koronawirusa do 5. tygodni, a co dziesiąty pacjent zmaga się z powikłaniami, które utrzymują się przez dłużej niż 12 tygodni.

Do najczęściej zgłaszanych objawów long COVID należą:

 1. Problemy z oddychaniem:
  Brak tchu Kaszel

 2. Objawy sercowo-naczyniowe: Ucisk w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej Kołatanie serca

 3. Uogólnione objawy: Zmęczenie Gorączka Ból

 4. Objawy neurologiczne: Upośledzenie funkcji poznawczych (mgła mózgowa, utrata koncentracji lub problemy z pamięcią) Ból głowy Zaburzenia snu Objawy neuropatii obwodowej (mrowienie i drętwienie) Zawroty głowy Majaczenie

 5. Objawy żołądkowo-jelitowe: Ból brzucha Nudności Biegunka Anoreksja i zmniejszony apetyt

 6. Objawy mięśniowo-szkieletowe Ból stawu Ból w mięśniach

 7. Objawy psychologiczne / psychiatryczne Objawy depresji Objawy niepokoju

 8. Objawy laryngologiczne Szum w uszach Ból ucha Ból gardła Utrata smaku i / lub zapachu

 9. Objawy dermatologiczne Wysypki skórne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza