Trwa ładowanie...

Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego

Avatar placeholder
19.01.2024 16:48
Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego
Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego

Choroby krążeniowe, inaczej choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają głównie osoby obciążone genetycznie. Niestety coraz częściej zapadają na nie osoby młode. Zła dieta, palenie papierosów, siedzący tryb życia – wpływają na rozwój choroby.

spis treści

1. Jak zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego?

  • Zwiększyć aktywność fizyczną – uprawiać więcej sportów, ćwiczyć. Nie należy jednak przeforsować organizmu. Wystarczy zrobić sobie codziennie 30-minutowy szybki marsz. Wspaniale pobudzi to krążenie. Wskazane są również jazda na rowerze, pływanie, biegi.

  • Zacząć się prawidłowo odżywiać – należy wzbogacić swój jadłospis w warzywa i owoce. Jeść więcej pokarmów zawierających błonnik. Tłuste mięso zastąpić chudym. Zrezygnować z potraw smażonych i ciężkostrawnych. Spożywaj więcej ryb. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, które poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych. Zwykłe oleje zastąp oliwą z oliwek i olejami tłoczonymi na zimno.

  • Należy rzucić palenie i ograniczyć spożywanie alkoholu – palenie powoduje zwiększenie ryzyka zachorowań na miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

  • Farmakologiczna profilaktyka serca, stosowanie leków przeciwpłytkowych - w aspirynie znajduje się kwas acetylosalicylowy. Regularne zażywanie chroni przed zawałem serca i udarem mózgu. Kwas acetylosalicylowy przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów w krwi. Selen w połączeniu z koenzymem Q10 i witaminą E uwalnia organizm od toksyn. Niedobór selenu w organizmie prowadzi do niedokrwienia serca i zaburzeń krążenia. Selen znajduje się w: owocach morza, podrobach, kiełkach pszenicy, otrębach, tuńczyku, cebuli, pomidorach, brokułach.

Magnez korzystnie wpływa na układ krążenia i chroni serce przed chorobami. Znajduje się w: kaszy, bananach, orzechach, warzywach liściastych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przyjmuj czosnek w tabletkach i pożywieniu. Jego główny składnik to allicyna, która zapobiega zlepianiu się płytek krwi i obniża poziom tłuszczów. Na choroby układu sercowo-naczyniowego narażone są kobiety w okresie menopauzy. Dlatego warto zabezpieczyć się przed tym problemem znacznie wcześniej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze