Trwa ładowanie...

Korzystanie z niesteroidowych leków przeciwzapalnych podczas przeziębienia może zwiększać ryzyko zawału serca

Avatar placeholder
07.02.2017 12:33
Przeziębienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne
Przeziębienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne (Shutterstock)

Według najnowszych badań, stosowane często w czasie przeziębień niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą być przyczyną zawału serca. Badania przeprowadzono pod kierownictwem dr Chunga Cheng-Fanga z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego w Tajwanie. Zostały opublikowane w "The Journal of Infectious Diseases".

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są to leki, które przyczyniają się do złagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego podczas choroby.

Ibuprofen i aspiryna to jedne z najpopularniejszych leków z grupy NLPZ, stosowanych w czasie przeziębienia, grypy i innych ostrych infekcji układu oddechowego, objawiających się m.in. gorączką i bólem głowy.

Według dr Fanga i jego współpracowników, poprzednie badania sugerują związek pomiędzy stosowaniem NLPZ, ostrymi infekcjami układu oddechowego i zwiększonym ryzykiem zawału serca.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Leki stosowane w czasie infekcji układu oddechowego mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem zawału serca
Leki stosowane w czasie infekcji układu oddechowego mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem zawału serca (Shutterstock)

Jednakże zespół zauważa, że nie przeprowadzono żadnych badań oceniających, czy używanie NLPZ podczas infekcji jest związane ze większym ryzykiem zawału serca.

Aby to sprawdzić, naukowcy wykorzystali dane z Narodowego Programu Ubezpieczeń Zdrowotnych Tajwanu, gdzie znaleźli 9 793 pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu zawału serca w latach 2007-2011.

Badacze ocenili ryzyko zawału serca u pacjentów w czterech różnych sytuacjach: podczas ostrej infekcji układu oddechowego, stosowania NLPZ, używania leków do zwalczenia objawów tych infekcji i bez narażenia na NLPZ lub ostrą infekcję układu oddechowego.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiązało się z 1,5-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału w porównaniu z brakiem ostrej infekcji układu oddechowego lub zażywania NLPZ, natomiast samo ostre zakażenie podnosiło ryzyko ataku serca 2,7-krotnie.

Przeczytaj koniecznie

Ryzyko zawału było największe, gdy pacjenci stosowali NLPZ podczas ostrej infekcji układu oddechowego ( 3,4-krotnie). Kiedy leki podawano dożylnie w szpitalu w czasie choroby, ryzyko ataku serca było 7,2-krotnie wyższe.

Ustalenia te mają charakter obserwacyjny, więc nie można udowodnić, że stosowanie NLPZ w czasie epizodów ostrej infekcji dróg oddechowych bezpośrednio zwiększa ryzyko zawału serca.

Jednak naukowcy zalecają lekarzom i pacjentom, aby podchodzili do niesteroidowych leków przeciwzapalnych z ostrożnością .

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Dr Fang tłumaczy, że leki, które łagodzą ból w inny sposób niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak paracetamol) mogą być bezpieczniejszą alternatywą podczas ostrych infekcji układu oddechowego.

Celem przyszłych badań będzie określenie, które niesteroidowe leki przeciwzapalne są najbezpieczniejsze podczas infekcji dróg oddechowych. Powinny one również pokazać, jak nasilenie ostrych infekcji układu oddechowego wpływa na ryzyko zawału serca i czy niektórzy pacjenci są bardziej podatni na taki incydent niż inni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze