Trwa ładowanie...

Objaw koronawirusa, który może pozostać do końca życia. Część pacjentów na zawsze traci węch i smak

Już od dłuższego czasu wiadomo, że jednym z objawów COVID-19 jest utrata węchu i smaku. Najnowsze doniesienia naukowców pokazują, że sprawa jest poważniejsza niż sądzono.

Zobacz film: "Szpitale są bezpieczne? Odpowiada dr Jarosław Fedorowski"

spis treści

1. Objawy COVID-19

Obecnie anosmia (utrata powonienia) oraz utrata smaku są uznawane przez lekarzy za jedne z podstawowych objawów zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Utrata węchu i smaku może okazać się trwała
Koronawirus. Utrata węchu i smaku może okazać się trwała (Getty Images)

Najnowsze badania na ten temat ukazały się właśnie w naukowym czasopiśmie "JAMA Otolaryngology". Wynika z nich, że u prawie 90 proc. osób zmysły węchu lub smaku powróciły w pełni bądź częściowo w ciągu miesiąca. Jednak u 10 proc. pacjentów - objawy pozostały takie same lub pogorszyły się.

Biorąc pod uwagę skalę pandemii koronawirusa eksperci ostrzegają, że setki tysięcy osób mogą napotkać długoterminowe problemy.

2. Koronawirus. Utrata zmysłu węchu i smaku

Badania były prowadzone we Włoszech przez międzynarodowy zespół naukowców. Przebadanych zostało 187 osób, które zostały zakażone koronawirusem, ale miały łagodny przebieg COVID-19.

Osoby objęte badaniem zostały poproszone o ocenę ich węchu oraz smaku. Pierwszy raz wkrótce po zdiagnozowaniu zakażenia koronawirusem oraz drugi - po upływie miesiąca. W sumie 113 osób zgłosiło zmianę w węchu i/lub smaku:

  • 55 potwierdziło powrót zmysłów,
  • 46 zgłosiło poprawę objawów,
  • 12 stwierdziło, że ich objawy nie uległy zmianie lub pogorszyły się.

"Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, ponieważ nie mamy doświadczenia z anosmią spowodowaną przez tego wirusa" - zaznacza dr Daniele Borsetto, współautor badań i starszy specjalista kliniczny w szpitalach Guy's i St Thomas w Londynie.

Lekarz zaznacza, że anosmia postwirusowa może trwać przez wiele tygodni. Zaskakujące jest to, że niektórzy pacjenci w ogóle nie mogą odzyskać zmysłów. Niewykluczone, że utrata węchu i smaku pozostanie u nich na zawsze.

"Wirus zachowuje się różnie u różnych ludzi, co może wyjaśniać, dlaczego niektórzy tracą powonienie na znacznie dłużej" - tłumaczą naukowcy.

Jak donosi BBC, podobne objawy miał również książę Karol, u którego COVID-19 zdiagnozowano w marcu. Monarcha nadal nie odzyskał w pełni zmysłów węchu i smaku, choć już minęły prawie trzy miesiące.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Zobacz także: Koronawirus. Polscy naukowcy odkryli, dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch. Prof. Rafał Butowt komentuje wyniki badań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.