Trwa ładowanie...

Objaw koronawirusa, który może pozostać do końca życia. Część pacjentów na zawsze traci węch i smak

Avatar placeholder
22.01.2021 10:24
Koronawirus. Utrata węchu i smaku
Koronawirus. Utrata węchu i smaku (Getty images)

Już od dłuższego czasu wiadomo, że jednym z objawów COVID-19 jest utrata węchu i smaku. Najnowsze doniesienia naukowców pokazują, że sprawa jest poważniejsza niż sądzono.

spis treści

1. Objawy COVID-19

Obecnie anosmia (utrata powonienia) oraz utrata smaku są uznawane przez lekarzy za jedne z podstawowych objawów zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Utrata węchu i smaku może okazać się trwała
Koronawirus. Utrata węchu i smaku może okazać się trwała (Getty Images)
Zobacz film: "Szpitale są bezpieczne? Odpowiada dr Jarosław Fedorowski"

Najnowsze badania na ten temat ukazały się właśnie w naukowym czasopiśmie "JAMA Otolaryngology". Wynika z nich, że u prawie 90 proc. osób zmysły węchu lub smaku powróciły w pełni bądź częściowo w ciągu miesiąca. Jednak u 10 proc. pacjentów - objawy pozostały takie same lub pogorszyły się.

Biorąc pod uwagę skalę pandemii koronawirusa eksperci ostrzegają, że setki tysięcy osób mogą napotkać długoterminowe problemy.

2. Koronawirus. Utrata zmysłu węchu i smaku

Badania były prowadzone we Włoszech przez międzynarodowy zespół naukowców. Przebadanych zostało 187 osób, które zostały zakażone koronawirusem, ale miały łagodny przebieg COVID-19.

Osoby objęte badaniem zostały poproszone o ocenę ich węchu oraz smaku. Pierwszy raz wkrótce po zdiagnozowaniu zakażenia koronawirusem oraz drugi - po upływie miesiąca. W sumie 113 osób zgłosiło zmianę w węchu i/lub smaku:

  • 55 potwierdziło powrót zmysłów,
  • 46 zgłosiło poprawę objawów,
  • 12 stwierdziło, że ich objawy nie uległy zmianie lub pogorszyły się.

"Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, ponieważ nie mamy doświadczenia z anosmią spowodowaną przez tego wirusa" - zaznacza dr Daniele Borsetto, współautor badań i starszy specjalista kliniczny w szpitalach Guy's i St Thomas w Londynie.

Lekarz zaznacza, że anosmia postwirusowa może trwać przez wiele tygodni. Zaskakujące jest to, że niektórzy pacjenci w ogóle nie mogą odzyskać zmysłów. Niewykluczone, że utrata węchu i smaku pozostanie u nich na zawsze.

"Wirus zachowuje się różnie u różnych ludzi, co może wyjaśniać, dlaczego niektórzy tracą powonienie na znacznie dłużej" - tłumaczą naukowcy.

Jak donosi BBC, podobne objawy miał również książę Karol, u którego COVID-19 zdiagnozowano w marcu. Monarcha nadal nie odzyskał w pełni zmysłów węchu i smaku, choć już minęły prawie trzy miesiące.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Zobacz także: Koronawirus. Polscy naukowcy odkryli, dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch. Prof. Rafał Butowt komentuje wyniki badań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze