Padł kolejny rekord. Wstydliwa choroba atakuje ze zdwojoną siłą
Rekordowy skok rzeżączki zanotowano w Wielkiej Brytanii. Liczba zakażeń wzrosła tam o ponad 20 proc. Lekarze apelują, by dbać o bezpieczny seks i regularnie się testować, nawet gdy nie ma żadnych objawów. Nieleczona choroba prowadzi do bardzo groźnych powikłań. Poważny problem z chorobami wenerycznymi mamy także w Polsce - tu także notujemy rekordy zachorowań na intymne choroby.
1. Rekordowy wzrost przypadków rzeżączki
Zachorowania na rzeżączkę w Wielkiej Brytanii są na rekordowym poziomie. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) ostrzega, że liczba zakażeń wzrosła o ponad jedną piątą.
Z danych UKHSA wynika, że między styczniem a wrześniem 2022 roku zarejestrowano 56 327 przypadków rzeżączki. To oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku, który był wcześniej uznany za rekordowy pod tym względem. Zarejestrowano wówczas 46 541 zakażeń.
Rzeżączkę można zwykle łatwo wyleczyć stosując antybiotyki. Warunkiem jest jednak szybkie rozpoznanie. Nieleczona choroba może wywołać poważne konsekwencje, takie jak bezpłodność i zapalenie narządów miednicy mniejszej.
Dlatego lekarze apelują, by używać prezerwatyw oraz regularnie się testować. Dotyczy to przede wszystkim osób, które uprawiają seks z nowymi lub przypadkowymi partnerami.
- Prezerwatywa to nie tylko zapobieganie niechcianej ciąży. Są główną obroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - wskazała dr Katy Sinka z UKHSA.
2. Rzeżączka - nie lekceważ objawów
Rzeżączka jest chorobą weneryczną, którą wywołuje bakteria Neisseria gonorrhoeae. Można się nią zarazić podczas seksu bez zabezpieczenia (waginalnego, analnego i oralnego), ale też np. podczas używania z zakażonym wspólnych przedmiotów do higieny.
Na tę chorobę są także narażone noworodki, które można zarazić podczas porodu.
Wiele infekcji nie jest zgłaszanych, bo chorzy mogą bagatelizować początkowe objawy.
Do typowych symptomów należą: gęsta zielona lub żółta wydzielina z pochwy lub cewki moczowej, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, swędzenie w okolicach odbytu, krwawienie między miesiączkami, * gorączka.
3. Bezpieczny seks i regularne badania
Rzeżączkę można łatwo zdiagnozować, dzięki prostym testom i leczyć antybiotykami.
- Wzrost przypadków rzeżączki to ważne przypomnienie o znaczeniu testów na obecność chorób przenoszonych drogą płciową i prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks - zwraca uwagę dr Claire Dewsnap, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Zdrowia Seksualnego i HIV.
- Poddając się testowi co najmniej raz w roku, niezależnie od tego, czy wykazujesz objawy, możesz pomóc zminimalizować ryzyko zarażenia lub przeniesienia chorób podczas uprawiania seksu - dodała ekspertka.
4. W Polsce także rekordy zakażeń
W Polsce również odnotowaliśmy rekordowo dużo zachorowań na rzeżączkę - w 2021 roku było to 287 przypadków, a w ubiegłym roku – już 601. Padł także rekord zakażeń HIV - w ubiegłym roku było aż o 300 przypadków więcej niż w 2019 r., który dotąd byl rekordowy. Wirusem zakażało się sześciu Polaków dziennie.
Probem jest także z kiłą, którą można zarazić się nawet przez pocałunek! W 2022 r. zachorowało 1990 osób - to blisko o połowę więcej niż w 2021 r.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.