Trwa ładowanie...

Palenie papierosów prowadzi do raka? Tak, ale jest coś również groźnego. To otyłość!

Avatar placeholder
07.07.2019 09:17
Rośnie problem otyłości w Polsce
Rośnie problem otyłości w Polsce

Nie pal, bo dostaniesz raka – to ostrzeżenie palacze słyszeli już nie raz. Przed nowotworami, których przyczyną jest palenie, ostrzegają też przerażające zdjęcia na paczkach papierosów. Coraz częściej spotkać można zakaz palenia w restauracjach, na przystankach autobusowych czy innych miejscach publicznych. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach tytoń został zdetronizowany na rzecz otyłości!

1. ODSTAWILIŚMY PAPIEROSY I ZACZĘLIŚMY JEŚĆ

Pozarządowa organizacja Cancer Research w Wielkiej Brytanii twierdzi, że palenie papierosów nie jest już główną przyczyną zachorowań na raka. Na pierwszym miejscu znajduje się obecnie otyłość, która w samej tylko Europie dotyczy już 22,3 proc. populacji. Najnowsze badania przeprowadzone przez Public Health England oraz Narodowy Urząd Statystyczny w Wielkiej Brytanii dowodzą, że 14 proc. Brytyjczyków pali papierosy i aż 26 proc. ma tendencje do otyłości!

Nie powinno więc nikogo dziwić, że Cancer Research alarmuje. Twierdzi, że otyłość jest zagrożeniem dla milionów ludzi na całym świecie. W związku z tym postanowiła zaapelować do brytyjskiego społeczeństwa i stworzyła kampanię, która wywołała sporo kontrowersji.

2. OTYŁOŚĆ JAK PACZKA PAPIEROSÓW

Najnowsze billboardy przygotowane przez organizację łączyły paczkę papierosów z otyłością, co nie spodobało się przedstawicielom ruchu body positive. Sofie Hagen – gwiazda brytyjskiej telewizji i stand-uperka zarzuciła Cancer Research prześladowanie osób z nadwagą, a jej zdanie podchwyciły tysiące internautów. Organizacja tłumaczyła, że kampania nie miała na celu dyskryminować, a jedynie informować i przestrzegać przed otyłością, która ich zdaniem ma ścisły związek z chorobami nowotworowymi.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
Kampania przeciwko otyłości Cancer Research
Kampania przeciwko otyłości Cancer Research (materiał reklamowy)

3. LICZBY NIE KŁAMIĄ

Cancer Research postanowiło dowieźć swojej teorii na liczbach. Zestawiło liczbę zachorowań na konkretny rodzaj raka w ciągu ostatniego roku na Wyspach z liczbą przypadków spowodowanych otyłością, a następnie paleniem. Oto kilka przykładów:

Rak jelit – 42 tys. zachorowań, 4,8 tys. z powodu otyłości, 2,9 tys. z powodu palenia papierosów. Rak nerek – 12,9 tys. zachorowań, 2,9 tys. z powodu otyłości, 1,6 tys. z powodu palenia. Rak wątroby – 5,9 tys. zachorowań, 1,3 tys. z powodu otyłości, 1,2 z powodu palenia. Rak jajnika – 7,5 tys. zachorowań, 490 przypadków z powodu otyłości, 25 przypadków z powodu palenia papierosów.

Wśród nowotworów, których przyczyną może być otyłość Cancer Research wymienia: rak piersi rak jajnika rak macicy szpiczak mnogi rak przewodu pokarmowego rak woreczka żółciowego rak mózgu rak tarczycy rak jelita rak wątroby rak nerek

Otyłość przyczyną raka
Otyłość przyczyną raka (123RF)

4. PALISZ I JESTEŚ OTYŁY? TO MOŻE CIĘ ZABIĆ!

Cancer Research podkreśla, że palenie tytoniu wciąż pozostaje na pierwszym miejscu wśród przyczyn nowotworów, których można uniknąć. Otyłość jest tuż za nim. Jednak zdaniem organizacji liczba osób palących z roku na rok maleje. Tymczasem osób otyłych jest coraz więcej. Stąd najnowsze dane.

5. POLACY TYJĄ NA POTĘGĘ

Otyłość to problem nie tylko w Wielkiej Brytanii. W Polsce w tym roku ruszyła kampania "Otyłość kontra zdrowie", której twórcy informowali, że to problem około 25,2 proc. Polaków. Organizatorzy informują ze smutkiem, że jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni, w 2025 roku otyłych Polaków będzie 30 proc. a otyłych Polek 26 proc.! Przy czym badania OECD przeprowadzone w 2016 roku wykazały, że papierosy pali około 23,8 proc. Polaków.

Najgorsze jest to, że otyłość i nadwaga coraz częściej występują u dzieci i nastolatków. Aż 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt w Polsce ma nadwagę, a otyłych jest odpowiednio 13 proc. i 5 proc. z nich.

Według szacunków największych organizacji zdrowotnych na świecie od 1975 roku ogólna liczba osób otyłych wzrosła trzykrotnie i występuje już na wszystkich kontynentach, także w Afryce. W sumie otyłych jest już ponad 600 mln ludzi.

Fast food szkodzi zdrowiu i prowadzi do otyłości
Fast food szkodzi zdrowiu i prowadzi do otyłości (123RF)

6. TO POWINNO BYĆ ZAKAZANE?

Być może najnowsza kampania Cancer Research jest kontrowersyjna, ale nie zapominajmy, że kontrowersja to jedna z najskuteczniejszych metod przemawiania do społeczności. Rozpaczliwy głos błagający o zmianę życia, myślenia, ratunek.

Paczka papierosów i otyłość to moim zdaniem trafne porównanie. Przez lata walczyliśmy z nałogiem nikotynowym, zakazując palenia. Czy nie powinniśmy zrobić podobnie w kwestiach fast food? A gdyby tak chipsy, hamburgery z ulubionych restauracji na M czy B oraz wysoko słodzone napoje były dostępne tylko od lat 18?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze