Pasteryzowanie

spis treści
rozwiń

Pasteryzowanie to wynaleziona przez Pasteura metoda niszczenia lub hamowania wzrostu drobnoustrojów w produktach żywnościowych. Taki rodzaj konserwacji żywności nie zmienia smaku produktów i nie niszczy zawartych w nich witamin i minerałów. Przy użyciu pasteryzacji najczęściej utrwalone są: mleko i przetwory mleczne, mięso i wędliny, przetwory owocowe i warzywne (dżemy, marmolady, soki owocowe i soki warzywne) oraz piwa i wina. Dzięki pasteryzowaniu możliwe jest długotrwałe przechowywanie żywności.

1. Zasady pasteryzowania

Technika pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktów do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza, jednak nie większej niż 100 stopni, np. do 100 stopni na okres 1 minuty lub do 85 stopni na okres 30 minut w zamkniętym pojemniku. Ogrzewanie do temperatury powyżej 100 stopni w hermetycznie zamkniętych opakowaniach jest nazywane sterylizacją. Zatem metoda ta polega na ogrzaniu produktów do temperatury 60 stopni przy jednoczesnym nieprzekraczaniu temperatury 100 stopni.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Czas pasteryzacji zależy od kwasowości przetworu i pojemności opakowania.

Przetwory włożone do słoika na gorąco:

 • słoik (0,5 l) wymaga 20 minut pasteryzacji;
 • słoik (1 l) wymaga 25 minut pasteryzacji.

Przetwory włożone do słoika na zimno:

 • słoik (0,5 l) wymaga 25 minut pasteryzacji;
 • słoik (1 l) wymaga 30 minut pasteryzacji.

Produkty najczęściej poddawane pasteryzacji:

 • mleko,
 • wino,
 • piwo,
 • soki owocowe,
 • wędliny.

Kompoty, nektary, soki warzywne, dżemy niskocukrowe, kiszonki i łagodne marynaty pasteryzuje się tylko raz od 15 do 30 min (w zależności od kwasowości przetworu i wielkości naczynia). Warzywa w niekwaśnej zalewie podgrzewa się dwukrotnie, za każdym razem przez 25-30 min (drugi raz po 24 godz.). Doskonałymi, naturalnymi konserwantami żywności są: cukier, ocet i sól. Niektóre dżemy i konfitury są wysokocukrowe, zaś marynaty są bardzo kwaśne.

2. Rodzaje pasteryzacji

Pasteryzacja słoików jest na tyle łatwa, że można ją wykonywać w domu. Wystarczy dokładnie zamknąć słoiki na przetwory i wstawić je do dużego garnka z wodą, gdzie będą całkowicie lub częściowo zanurzone. Czas pasteryzacji słoików liczy się od momentu zagotowania wody, jej długość zależy od rodzaju surowca. Warzywa pasteryzuje się dłużej i w wyższej temperaturze niż owoce. Należy pamiętać, aby nie stawiać słoików bezpośrednio na dnie garnka, ponieważ może dojść do przegrzania.

W wielu domach popularna jest pasteryzacja w garnku z wodą. Mniej znana jest metoda sucha, która polega na ogrzewaniu niedokręconych słoików w piekarniku w temperaturze około 130 stopni. Pasteryzacja w piekarniku wymaga skupienia uwagi na słoikach, aby wypełnić je do 1-2 cm poniżej szyjki słoika. Gorące słoiki z dżemem należy wstawić do nagrzanego piekarnika, zaś zimne do chłodnego. Następnie powinno się ustawić konfitury na blasze – tak, aby nie stykały się ze sobą. Kiedy w słoiku pojawią się bąbelki, należy wyłączyć piekarnik, a słoiki pozostawić w nim na około 30 minut, następnie dokręcić wieczko.

Pasteryzacja jest jedną z najpopularniejszych metod utrwalania żywności, wykorzystującą podwyższoną temperaturę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!