Pasteryzacja - zasady, rodzaje

Pasteryzowanie to wynaleziona przez Pasteura metoda niszczenia lub hamowania wzrostu drobnoustrojów w produktach żywnościowych. Taki rodzaj konserwacji żywności nie zmienia smaku produktów i nie niszczy zawartych w nich witamin i minerałów.

Przy użyciu pasteryzacji najczęściej utrwalone są: mleko i przetwory mleczne, mięso i wędliny, przetwory owocowe i warzywne (dżemy, marmolady, soki owocowe i soki warzywne) oraz piwa i wina. Dzięki pasteryzacji możliwe jest zachowanie zasad przechowywania żywności.

Zobacz film: "Jak przechowywać jedzenie?"

1. Pasteryzacja - zasady

Technika pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktów do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza, jednak nie większej niż 100 stopni, np. do 100 stopni na okres 1 minuty lub do 85 stopni na okres 30 minut w zamkniętym pojemniku. Ogrzewanie do temperatury powyżej 100 stopni w hermetycznie zamkniętych opakowaniach jest nazywane sterylizacją.

Zatem metoda pasteryzacji polega na ogrzaniu produktów do temperatury 60 stopni przy jednoczesnym nieprzekraczaniu temperatury 100 stopni.

Czas pasteryzacji zależy od kwasowości przetworu i pojemności opakowania.

Przetwory włożone do słoika na gorąco:

  • słoik (0,5 l) wymaga 20 minut pasteryzacji;
  • słoik (1 l) wymaga 25 minut pasteryzacji.

Przetwory włożone do słoika na zimno:

  • słoik (0,5 l) wymaga 25 minut pasteryzacji;
  • słoik (1 l) wymaga 30 minut pasteryzacji.

Produkty najczęściej poddawane pasteryzacji to z reguły:

Kompoty, nektary, soki warzywne, dżemy niskocukrowe, kiszonki i łagodne marynaty pasteryzuje się tylko raz od 15 do 30 min (w zależności od kwasowości przetworu i wielkości naczynia). Warzywa w niekwaśnej zalewie podgrzewa się dwukrotnie, za każdym razem przez 25-30 min (drugi raz po 24 godz.).

Doskonałymi, naturalnymi konserwantami żywności są: cukier, ocet i sól. Niektóre dżemy i konfitury są wysokocukrowe, zaś marynaty są bardzo kwaśne.

2. Pasteryzacja - rodzaje

Pasteryzacja słoików jest na tyle łatwa, że można ją wykonywać w domu. Wystarczy dokładnie zamknąć słoiki na przetwory i wstawić je do dużego garnka z wodą, gdzie będą całkowicie lub częściowo zanurzone. Czas pasteryzacji słoików liczy się od momentu zagotowania wody, jej długość zależy od rodzaju surowca.

Warzywa pasteryzuje się dłużej i w wyższej temperaturze niż owoce. Należy pamiętać, aby nie stawiać słoików bezpośrednio na dnie garnka, ponieważ może dojść do przegrzania.

Zobacz także:

W wielu domach popularna jest pasteryzacja w garnku z wodą. Mniej znana jest metoda sucha pasteryzacji, która polega na ogrzewaniu niedokręconych słoików w piekarniku w temperaturze około 130 stopni.

Pasteryzacja w piekarniku wymaga skupienia uwagi na słoikach, aby wypełnić je do 1-2 cm poniżej szyjki słoika. Gorące słoiki z dżemem należy wstawić do nagrzanego piekarnika, zaś zimne do chłodnego. Następnie powinno się ustawić konfitury na blasze – tak, aby nie stykały się ze sobą. Kiedy w słoiku pojawią się bąbelki, należy wyłączyć piekarnik, a słoiki pozostawić w nim na około 30 minut, następnie dokręcić wieczko.

Pasteryzacja jest jedną z najpopularniejszych metod utrwalania żywności, wykorzystującą podwyższoną temperaturę.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!