Piramida żywieniowa - opis, produkty

Każdy, kto dba o zgrabną sylwetkę i zdrowe odżywianie, zna pojęcie piramidy żywieniowej. Zwłaszcza osoby stosujące dietę, pamiętają o zachowaniu właściwych proporcji w codziennych posiłkach. Piramida żywienia jest optymalnym modelem odżywiania, który można stosować przez całe życie. W piramidzie żywienia uwzględnione są produkty, które można jeść codziennie, kilka razy w tygodniu i kilka razy w miesiącu.

Piramida żywieniowa - opis

Piramida żywieniowa pozwala określić ilość konkretnych produktów w codziennej diecie. Podstawę piramidy żywieniowej stanowią produkty pochodzenia zbożowego. Na następnym piętrze umieszczone są warzywa i owoce. Jeszcze wyżej znajdują się produkty mięsne, nabiał oraz orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, ryby oraz jaja. Wierzchołek piramidy żywieniowej zajmują tłuszcze roślinne i zwierzęce a także produkty zawierające cukier (słodkie napoje, słodycze, desery).

Zobacz film: "Nowa piradmida żywieniowa"

Zdrowe składniki odżywcze

Umiejętne układanie jadłospisu wpłynie na jakość twoich posiłków, a racjonalna i prawidłowo zbilansowana dieta pomoże zachować nie tylko zdrowie, ale i...

Piramida żywieniowa - produkty

Co jeść na diecie? To pytanie zadaje sobie wiele osób rozpoczynających odchudzanie. Na szczęście można zjadać prawie wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.

Słodycze – znajdują się one na samym szczycie piramidy żywieniowej. Nie powinniśmy ich zjadać w nadmiernych ilościach nie tylko na diecie. Raz w tygodniu możemy sobie pozwolić na białe słodkie pieczywo, naleśniki, ciasta, kremy, batoniki itd.

Czerwone mięso – zaleca się jedzenie czerwonego mięsa trzy-cztery razy w tygodniu. Należy wiedzieć, że dietetycy mianem czerwonego mięsa określają mięso tłuste, które trzeba odróżnić od mięsa o czerwonej barwie.

Mleko – a także przetwory mleczne należy zjadać każdego dnia. Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia w naszej diecie, zawiera także pełnowartościowe białko oraz witaminę B12. Niedobór wapnia i białka może prowadzić do odwapnienia kości i osteoporozy. Warto wybierać chude mleko, kefiry, jogurty naturalne.

Ryby, drób, jaja – warto je spożywać kilka razy w tygodniu. W jajach znajduje się witamina D, która odpowiada za budowę zdrowych kości i zębów. Dzięki witaminie D łatwiej wchłania się wapń. Białko w diecie należy pozyskiwać z pełnowartościowych ryb: śledzi, sardynek, makreli, łososi, tuńczyków oraz z chudego mięsa z indyka i kurczaka.

Tłuszcze roślinne – dziennie można spożywać 2 łyżki tłuszczu roślinnego, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, niepodnoszące stężenia cholesterolu we krwi. Tłuszcze w diecie powinny być odpowiednio dobrane: margaryna lub masło roślinne zamiast masła, oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy zamiast smalcu. Lepiej jest spożywać potrawy duszone, pieczone lub gotowane zamiast smażonych. Do zdrowych olei należī także olej z pestek winogron oraz olej sojowy.

Owoce i warzywa – należy je spożywać każdego dnia, najlepiej 5 porcji. Bez nich niemożliwe jest zdrowe odżywianie. Zawierają naturalne witaminy i składniki odżywcze, dzięki nim możemy prawidłowo funkcjonować. Regularne spożywanie owoców i warzyw chroni nas przed chorobami układu krążenia, poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zmniejszają dolegliwości z jego strony – stanowią źródło błonnika. Poza tym są mało kaloryczne.

Produkty zbożowe – stanowią podstawę piramidy żywieniowej, trzeba je jeść codziennie, po kilka porcji. Na przykład dwie kromki ciemnego pieczywa, pół szklanki ryżu lub makaronu, 3/4 szklanki płatków śniadaniowych. Powinniśmy wybierać ciemny makaron, ciemne pieczywo, niełuskany ryż, płatki owsiane lub kukurydziane. W produktach zbożowych znajduje się wiele błonnika, witamin i minerałów.

Sama piramida żywieniowa nie wystarczy, aby zrzucić zbędne kilogramy, dieta odchudzająca musi być wsparta regularną aktywnością fizyczną. Poza tym należy zwrócić uwagę na napoje. Na diecie należy unikać napojów słodzonych oraz gazowanych. Warto pić wodę mineralną, soki warzywne i ziołowe herbaty.

Małgorzata Kazbieruk, 1 tydzień temu

Bibliografia

  • Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
  • Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8
  • Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9
  • Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X

Odchudzanie

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Piramida żywieniowa - opis, produkty
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Piramida żywieniowa - opis, produkty
Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Piramida żywienia

Piramida żywienia

Dieta skomponowana na wzór piramidy żywienia gwarantuje racjonalne odżywianie.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zdrowa dieta orzechowa

Zdrowa dieta orzechowa

Dietetycy już od dawna wskazują, że regularne włączanie orzechów do codziennej diety może mieć wręcz działanie odchudzające.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Nowa piramida żywienia - stopnie, różnice

z tym problemem: Wahania wagi przy zdrowym żywieniu - odpowiada mgr Natalia Ulewicz Jak wygląda piramida żywieniowa wg WHO? - odpowiada lek (...) na świecie. Przestrzeganie nowych zasad piramidy żywienia pozwoli długo...

Piramida żywieniowa - opis, produkty

Żywność light, czyli odchudzające zakupy

Żywność light widnieje na półkach wielu sklepów. Produkty te mają obniżoną kaloryczność, gwarantują bezpieczne odchudzanie i lepsze samopoczucie (...) . Produkty typu light zawierają niewielkie ilość tłuszczów, cukrów...

Dieta przyszłej mamy

Dieta dla kobiety w ciąży (WIDEO)

Dieta dla kobiety w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

. Czy piramida żywienia wyróżnia się czymś szczególnym w porównaniu z typową piramidą żywienia? Jakie produkty bezwzględnie powinny się znaleźć w menu (...) żywieniowej dla kobiet w...

Piramida żywieniowa - opis, produkty

Zdrowe grillowanie

produkty na grillu krócej, w tym celu można pokroić je na mniejsze porcje. Nie zaleca się, by płomień przypiekał potrawy z każdej strony