Trwa ładowanie...

Polska pompa wirowa – szansa na lepsze życie dla osób z chorobami serca

 Magdalena Pietras
21.08.2015 12:50
Polska pompa wirowa – szansa na lepsze życie dla osób z chorobami serca
Polska pompa wirowa – szansa na lepsze życie dla osób z chorobami serca (Grafika / Shutterstock)

27 maja 2015 r. podczas konferencji „Postępy w Inżynierii Medycznej i Bioinżynierii – Zabrzańskie Warsztaty Medyczne” został przedstawiony model polskiej pompy wirowej. Głównym konstruktorem tego urządzenia jest Maciej Darłak.

spis treści

1. Skąd taka potrzeba?

Prace nad pierwszą polską pompą wirową trwają w Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Skąd takie zapotrzebowanie? Otóż w ostatnim czasie zaobserwowano, że coraz większą liczbę pacjentów dotyka późna niewydolność serca, a stoi za tym długoterminowe leczenie kardiologiczne. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest przeszczep serca, jednak obecnie trzeba na nie bardzo długo czekać, a liczba oczekujących wcale nie maleje. W związku z tym zaistniała potrzeba stworzenia urządzenia, które zaradzi problemowi wzrostu liczby chorych ze schyłkową niewydolnością serca.

2. Czym jest pompa wirowa?

Rozwiązaniem powyższego problemu może być pompa wirowa. To małe urządzenie, które można bez trudu wszczepić pacjentowi. Jest wykonane z tytanu oraz zostało pokryte warstwą dyfuzyjną z azotku tytanu, co ma zapewnić trwałość i długie użytkowanie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naukowcy prognozują, że pompa wirowa może znacznie poprawić sytuację chorych – jest to przede wszystkim skuteczne urządzenie i ma być stosunkowo łatwo dostępne. W efekcie zmniejszyć się mogą kolejki do wykonania przeszczepu. Co więcej, pompa wirowa może ułatwić codzienne funkcjonowanie pacjentowi z niewydolnością serca. Dzięki niej chory uniknie bowiem długich i częstych wizyt w szpitalu.

Obecnie na rynku działają dwie liczące się firmy produkujące tego typu pompy wirowe – obie amerykańskie. Jest możliwe, że w niedalekiej przyszłości dołączymy do tego grona.

3. Co przyniesie przyszłość?

Prace nad pompą wirową cały czas trwają. Do września gotowe egzemplarze mają zostać poddane badaniom laboratoryjnym. Następnie zostanie uruchomiona pilotażowa linia montażowa. Dzięki temu powstaną pompy do doświadczeń klinicznych. Kolejnym krokiem będą badania kliniczne, które muszą zostać przeprowadzone komercyjnie.

Aby prace dobiegły końca z sukcesem, są potrzebne duże sumy pieniędzy. Dlatego też badacze szukają inwestorów, dla których rozwój polskiej kardiologii nie jest obojętny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze