Trwa ładowanie...

Polska poniżej średniej europejskiej. Dramatyczne braki lekarzy i pielęgniarek

Mała liczba medyków w Polsce
Mała liczba medyków w Polsce (Getty Images)

"W Polsce przypada 2,4 lekarza i 5,1 pielęgniarki na 1000 mieszkańców. Średnia europejska to 3,6 lekarza i 8,5 pielęgniarki na 1000 mieszkańców" - alarmuje Porozumienie Rezydentów.

spis treści

1. Polska poniżej średniej europejskiej. Medycy o dramatycznych brakach kadrowych

Porozumienie Rezydentów pokazuje wykres, który dobitnie odzwierciedla braki personalne w systemie polskiej ochrony zdrowia. Jesteśmy na szarym końcu w porównaniu z innymi krajami Europy.

Polska na tle Europy
Polska na tle Europy (Twitter/Porozumienie Rezydentów)
Zobacz film: "Napięta sytuacja w ochronie zdrowia"

"Tak wyglądają braki w personelu medycznym na tle Europy. Przez nieludzkie warunki pracy i niskie pensje medycy emigrują za granicę lub nie pracują w zawodzie. Jest nas za mało, przez to jesteśmy przepracowani, wypaleni i niewydajni. Koniec z udawaniem, że problemu nie ma" - podkreślają przedstawiciele Porozumienia Rezydentów we wpisie opublikowanym na Twitterze.

Medycy alarmują, że w Polsce przypada 2,4 lekarza i 5,1 pielęgniarki na 1000 mieszkańców. Dla porównania średnia europejska to 3,6 lekarza i 8,5 pielęgniarki na 1000 mieszkańców.

Środowiska medyczne od dawna wskazywały na ogromne problemy kadrowe, które z każdym rokiem tylko rosną. Kryzys pogłębiła pandemia. Lekarze, ratownicy medyczni, pięlęgniarki, fizjoterapeuci, diagności podkreślają, że system od dawna przestał działać, wszystko funkcjonuje dzięki ich zaangażowaniu i poświęceniu, ale teraz mówią: "dość". Nie są w stanie pracować na kilku etatach, po 300 godzin miesięcznie.

Dr Paweł Grzesiowski przyznaje, że dane mówią same za siebie. Warto pamiętać, że za każdą liczbą kryją się ludzkie dramaty: chorzy pacjenci, którzy nie dostają pomocy na czas i medycy - pracujący powyżej swoich możliwości.

"Ten wykres w zasadzie nie potrzebuje komentarza. Ale to są tylko wskaźniki ilościowe, które nie uwzględniają średniego wieku medyków, zacofanej infrastruktury większości placówek medycznych, feudalnych relacji z NFZ, piekielnej biurokracji i rażącego niedofinansowania" - pisze dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze