Trwa ładowanie...

Popsute zęby zwiększają ryzyko raka wątroby. Wyniki nowych badań

Higiena jamy ustnej bywa lekceważona. Zaniedbane zęby i dziąsła mogą doprowadzić do szeregu poważnych chorób. Nowe irlandzkie badania wykazały związek chorób przyzębia z rakiem wątroby.

spis treści

1. Choroby dziąseł i paradontoza mogą mieć związki z rakiem wątroby

Badacze z Queen's University w Belfaście przyjrzeli się blisko 470 tys. dorosłych pacjentów. Obserwowano ich przez 6 lat. Wyniki zaskoczyły badaczy, którzy zauważyli zwiększone szanse na raka wątroby u osób, które mają infekcje bakteryjne w obrębie dziąseł i/lub paradontozę.

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

Zamierzono zbadać związki chorób układu pokarmowego ze stanem jamy ustnej. Na przestrzeni trwania badania, 4069 uczestników zachorowało na raka. Z tego grona co siódmy badany miał problemy ze stanem jamy ustnej.

Wyniki były zaskakujące, bo to nie przewód pokarmowy, ale wątroba i drogi żółciowe okazały się miejscem, gdzie najczęściej rozwijają się zmiany rakowe powodowane złym stanem przyzębia. Najczęściej chorowały młode kobiety mające trudne warunki materialne i stosujące niewłaściwą dietę.

Zauważono, że zły stan jamy ustnej powodował o nawet 75 proc. większe ryzyko zachorowań na złośliwego raka wątrobowokomórkowego. Badania w tym zakresie będą kontynuowane, żeby wyjaśnić mechanizm wpływu bakterii z jamy ustnej na rozwój raka.

2. Choroby powodowane przez zły stan dziąseł

Zły stan zębów może skutkować wieloma chorobami, których rozwój może skończyć się nawet zgonem pacjenta. Od dawna mówi się o związkach stanów zapalnych w obrębie przyzębia z chorobami serca i układu krążenia.

Flora bakteryjna jamy ustnej i jelit może silnie wpływać na stan wątroby, która oczyszcza organizm m.in. z bakterii i toksyn. Marskość, nowotwory i stany zapalne w obrębie wątroby zaburzają jej funkcje. Dlatego bakterie mogą się wówczas namnażać, a stan pacjenta pogarszać.

Wiadomo też na podstawie wcześniejszych badań, że niektóre bakterie powodują występowanie nowotworów jelit. Rak wątroby to współcześnie szósty najczęściej diagnozowany nowotwór. Choroba jest poważna i podstępna. To jeden z najszybciej zabijających nowotworów. Tylko co piąty pacjent przeżywa dłużej niż rok po diagnozie, co dziesiąty - przeżywa 5 lat.

Wyeliminowanie przyczyn raka wątroby jest kluczowe dla zapewnienia sobie szansy na zdrowe życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza