Trwa ładowanie...

Pospolity chwast rosnący w całej Polsce. Niewielu wie, że pomaga na uciążliwą dolegliwość

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 27.04.2023 12:10
Niesamowita roślina. Jak działa krwawnik pospolity?
Niesamowita roślina. Jak działa krwawnik pospolity? (Getty Images)

Krwawnik pospolity to roślina znana nie tylko w Europie, ale również w Azji i Ameryce Północnej. Łodygi z drobnymi białymi kwiatkami można zauważyć między innymi na pastwiskach i łąkach. Okazuje się, że krwawnik pospolity wykazuje cenne właściwości zdrowotne, jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i w kuchni. Jak działa krwawnik?

spis treści

1. Jak wygląda krwawnik?

Krwawnik pospolity to roślina z rodziny astrowatych, występująca na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce najłatwiej znaleźć ją na łąkach, ugorach i pastwiskach.

Krwawnik osiąga maksymalnie 80 centymetrów, jego łodyga i listki pokryte są delikatnym owłosieniem. Ma drobne, podwójne lub potrójne liście zakończone w szpic oraz drobne, białe kwiatki z kremowymi środkami ułożone w kwiatostany.

2. Właściwości krwawnika

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Kwiaty i liście krwawnika są wykorzystywane do celów leczniczych, należy jednak pamiętać, że spożywanie nieprzetworzonej rośliny grozi zatruciem, wywołującym ból głowy, wysypkę i oszołomienie.

Krwawnik można używać w postaci nalewki, naparu, herbaty, oleju czy roztworu na skórę. Właściwości rośliny są znane już od średniowiecza, gdzie ceniono jej przeciwkrwotoczne działanie.

W składzie obecne są olejki eteryczne, cholina, cynk, magnez, potas i witamina C. Roślina wykazuje właściwości przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne.

Dodatkowo chamazulen hamuje reakcje alergiczne i zapalne, a achilleina krwawienia (wewnętrzne i zewnętrzne). Jednocześnie krwawnik wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, zwiększa apetyt i pobudza produkcję soków trawiennych.

Roślina ma też działanie moczopędne i przeciwartretyczne, a stosowana w trakcie okresu redukuje ból spowodowany skurczami macicy. Zaleca się regularne stosowanie krwawnika przez kobiety zmagające się z bolesnymi miesiączkami.

Niektórzy są też zdania, że roślina może wpłynąć na zmianę terminu okresu, choć nie zostało to naukowo potwierdzone. Krwawnik może mieć też korzystny wpływ na menopauzę i niektóre choroby związane z wytwarzaniem hormonów, na przykład na torbiel jajnika.

Jakie właściwości ma krwawnik pospolity?
Jakie właściwości ma krwawnik pospolity? (Pixabay)

3. Zastosowanie krwawnika

Krwawnik pospolity poleca się w następujących przypadkach:

  • rany na skórze,
  • stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej,
  • problemy trawienne,
  • choroby układu pokarmowego,
  • choroba wrzodowa,
  • choroby nerek,
  • choroby stawów,
  • przeziębienie i grypa,
  • konieczność uzyskania efektu moczopędnego.

Warto mieć na uwadze, że krwawnik nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia, kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Roślina może też skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej, takiej jak zaczerwienienie skóry i wysypka, dlatego jej stosowanie należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze