Trwa ładowanie...

Post dobrą metodą na odchudzanie? Ekspert wyjaśnia

Avatar placeholder
29.11.2018 13:31
Post jest coraz bardziej popularną metodą odchudzania. Stosuje ją także wiele gwiazd show businessu
Post jest coraz bardziej popularną metodą odchudzania. Stosuje ją także wiele gwiazd show businessu (123rf)

Coraz więcej osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, decyduje się na nowatorskie sposoby odchudzania. Podobnie jak dieta sokowa, regularne głodzenie się szybko staje się jedną z chętniej stosowanych metod. Czy post jest jednak bezpieczny i zalecany przez specjalistów?

Wiele znanych osób, jak np. Beyonce czy Karolina Szostak, stosuje post. Twierdzą, że to jedna z wielu dróg do utrzymywania szczupłej sylwetki. Nie są tego pewni eksperci, którzy nadal zastanawiają się nad tym nowym trendem w walce ze zbędnymi kilogramami. Co sądzą o głodówce?

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle wskazują, że regularny post może okazać się dobrym sposobem na zachowanie młodości oraz zgrabnej sylwetki. Do podobnych wniosków doszli również specjaliści z Uniwersytetu Harvarda.

Dr Frederic Saldmann, autor książki pt. "Twoje zdrowie w twoich rękach", stwierdza: "osoby poszczące czują się mniej zmęczone, mają bardziej świetlistą i zdrowszą cerę. Zaobserwowano u nich spadek ataków astmy, alergii i reumatyzmu."

Zobacz film: "5 zasad dobrej diety. Jedz zdrowo, żyj zdrowo"

Zobacz także:

"Najnowsze odkrycia podkreślają, że post przyczynia się również do wzmocnienia naszych odpornościowych mechanizmów obronnych. Pomaga w lepszej eliminacji odpadów przemiany materii" - dodaje autor.

Dr Saldmann powołuje się na badania przeprowadzone na Florydzie. Przekonuje, że cykliczny post zwiększa naturalne wydzielanie sirtuin. "Te białka enzymatyczne, działające przeciw starzeniu, skutecznie uczestniczą w walce ze stanami zapalnymi, cukrzycą, nowotworami" - wyjaśnia.

Co na to dietetycy?

- Post jest często stosowany przez ludzi, których cechuje brak cierpliwości i chęć uzyskania szybkich efektów w odchudzaniu. Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, że tak rygorystyczne podejście do sprawy nie jest zdrowe, niemniej jednak decydujemy się na ten krok w celu bardzo szybkiej redukcji wagi - wyjaśnia Joanna Wasiluk (Dudziec), dietetyk.

1. Zagrożenia wynikające ze stosowania postu

Post może być skuteczną metodą szybkiego schudnięcia, ale często na krótko. Ekspertka wskazuje, że w czasie takiej "diety" głodzimy się i w ten sposób wyniszczamy organizm, poprzez niedostarczanie mu odpowiedniego zapotrzebowania energetycznego. Oczywiście następuje spadek kilogramów, lecz cena tego może być wysoka. W wielu przypadkach towarzyszyć nam może brak energii, zły nastój oraz obniżona aktywność fizyczna.

Innym zagrożeniem jest to, że w wyniku głodówki zaczynamy sięgać po przetworzoną żywność, niezdrowe przekąski. Wygłodzony organizm dużo łatwiej odkłada nadmiar kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. - Utracone w czasie "postu" kilogramy wracają i to z nawiązką - ostrzega Joanna Wasiluk (Dudziec).

Istnieje także ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Organizm w sposób bardzo szybki będzie nadrabiał utracone kilogramy. Dzieje się tak wtedy, gdy dostarczymy mu po pewnym czasie dużej nadwyżki kalorycznej.

- Poza tym, głodząc się, narażamy się na niedobory witamin, minerałów i innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Tego typu "diety" mogą także przyczynić się do omdleń, złego samopoczucia, rozkojarzenia, braku koncentracji w pracy - wyjaśnia Wasiluk (Dudziec).

Dodaje, że postu nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci, nastolatki, osoby po operacjach oraz w podeszłym wieku, a także chorujące przewlekle.

2. Post - tak czy nie?

Wielu ekspertów zaleca metodę postu w celu uodpornienia organizmu, oczyszczenia go, pozbycia się wolnych rodników, a także zmuszania ciała do czerpania energii ze spalania zmagazynowanych zapasów tkanki tłuszczowej.

Joanna Wasiluk nie popiera jednak takich metod odchudzania. - Najważniejsza jest zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną. Utrata wagi powinna opierać się na wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, które zostaną do końca życia. Dieta nie powinna kojarzyć się z głodówką, a stać się naszym nowym stylem życia. Należy także pamiętać, że "post" nie może trwać zbyt długo.

Ekspertka dodaje również, że jeżeli ktoś mimo wszystko chce zdecydować się na stosowanie tej metody, to powinna ona trwać nie dłużej niż 3 dni. Ważne jest, aby sporadyczne głodówki były przeplatane zdrową i dobrze zbilansowaną dietą.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

- Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i skonsultowanie sprawy z lekarzem. Nie wszyscy bowiem mogą stosować tego typu post - zaznacza Joanna Wasiluk (Dudziec).

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze