Trwa ładowanie...

Powraca ryzyko epidemii krztuśca? "To zakaźność porównywalna tylko z odrą czy Omikronem"

 Karolina Rozmus
04.04.2022 13:07
Krztuścowi można zapobiegać, doszczepiając się w wieku dorosłym
Krztuścowi można zapobiegać, doszczepiając się w wieku dorosłym (Getty Images)

Epidemie krztuśca, nieco zapomnianej już choroby zakaźnej, mogą pojawiać się co cztery, pięć lat. - Ostatniej takiej epidemii mogliśmy się spodziewać na początku roku 2020, ale ze względu na pandemię koronawirusa, zostaliśmy w domach. Z tego powodu zapadalność na krztusiec spadła, za to zwiększonej liczby zachorowań możemy spodziewać się już wkrótce - mówi prof. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra, epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego.

spis treści

1. Krztusiec – co to za choroba?

Krztusiec (inaczej koklusz) to bakteryjna choroba układu oddechowego, która stanowi szczególne zagrożenie dla niemowląt oraz dzieci. Może jednak dotykać także dorosłych, zwłaszcza że ani szczepienia, ani przechorowanie nie chronią całkowicie przed infekcją. Nie wiemy dokładnie, ilu dorosłych choruje na krztusiec, gdyż zdaniem ekspertki poziom niedoszacowania problemu może sięgać 300 proc.

- Krztusiec jest chorobą zakaźną, zaliczaną do tzw. chorób powracających, tj. takich, które od lat sprawiają nam problemy – przyznała w czasie konferencji prasowej prof. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra, epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca sekcji szczepień Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Zobacz film: "WHO: COVID-19 wskrzesił zapomniane choroby"

Choć liczba zachorowań na krztusiec w Polsce waha się co roku od kilkuset do siedmiu tys. rocznie, a w Europie – od siedmiu do 40 milionów, to epidemie mogą pojawiać się co cztery, pięć lat. Ostatnia groziła nam w 2020 roku, ale paradoksalnie powstrzymała ją pandemia. Zapadalność na krztusiec spadła, ale nie na dobre.

2. Krztusiec a szczepienia

Obowiązek szczepień przeciw krztuścowi w Polsce trwa od lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy na krztusiec chorowały głównie kilkuletnie dzieci. Dziś 80 proc. przypadków stanowią osoby powyżej 14. roku życia i dorośli. Można temu zapobiec – szczepienia chronią, ale na okres od pięciu do 10 lat.

- Dlatego szczepienia przeciwko krztuścowi osób dorosłych nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania u samych zaszczepionych, ale także zwiększają bezpieczeństwo najmłodszych dzieci – podkreślała prof. Nitsch-Osuch.

W przypadku dzieci szczepienia przeciwko krztuścowi są realizowane w drugim, czwartym, między piątym a szóstym i między 16. a 18. miesiącem życia. Dawki przypominające podawane są w szóstym i 14. roku życia.

Zalecane są także szczepienia 19-latków i powtarzanie szczepienia przeciw krztuścowi co dziesięć lat.

3. Krztusiec – powikłania

Krztusiec może powodować objawy przypominające COVID, grypę, przeziębienie, a nawet zapalenie płuc
Krztusiec może powodować objawy przypominające COVID, grypę, przeziębienie, a nawet zapalenie płuc (Getty Images)

Pierwsze objawy krztuśca to katar, stan podgorączkowy, złe samopoczucie i zapalenie spojówek, ale przede wszystkim kaszel. Ten może utrzymywać się od trzech tygodni do nawet trzech miesięcy. Jednak to, co stanowi największe zagrożenie, to możliwe powikłania.

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie nerek,
  • odma opłucnowa,
  • utrata wzroku lub słuchu,
  • zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze