Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Próchnica u dzieci – charakterystyka, przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
07.04.2021 14:17
Próchnica u dzieci – charakterystyka, przyczyny i leczenie
Próchnica u dzieci – charakterystyka, przyczyny i leczenie

Próchnica u dzieci to dość częsty problem stomatologiczny, obserwowany u najmłodszych pacjentów. O zęby mleczne należy dbać od samego początku, nieważne, że wypadną. Z bagatelizowania zębów mlecznych oraz z niewłaściwych nawyków żywieniowych, problem próchnicy u dzieci oraz w ich przyszłym życiu może występować często. Niestety badania pokazują, że aż 78% dzieci cierpi z powodu próchnicy zębów.

spis treści

1. Próchnica u dzieci – charakterystyka

Próchnica zębów to nic innego, jak pozostałość niestrawionych węglowodanów, które odkładają się na płytce nazębnej, z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Próchnica u dzieci jest bardzo częstą chorobą zębów
Próchnica u dzieci jest bardzo częstą chorobą zębów (123RF)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Na szkliwie osadza się wiele bakterii, które wytwarzają niepotrzebne i niebezpieczne kwasy, w związku z czym szkliwo ulega zniszczeniu, a także pojawiają się ubytki zębowe. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej rozmnażają się niezwykle szybko, dlatego do zakażenia kolejnych zębów dochodzi błyskawicznie. Jeżeli z powodu próchnicy, dziecko traci zęby, to w przyszłości może mieć problemy ze wzrostem zębów stałych, a także z wadami wymowy czy zgryzu.

2. Próchnica u dzieci – przyczyny i leczenie

Przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy u dzieci jest naprawę wiele.

Po pierwsze rodzice nie do końca są świadomi tego, jak powinni dbać o zęby mleczne swoich dzieci. Prawda jest taka, że już od urodzenia higiena jamy ustnej malucha powinna być codziennie przestrzegana. Jeżeli dziecko nie ma jeszcze zębów, należy przecierać środek buzi namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie gazikiem, wymywając niestrawione resztki pokarmów.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie

zobacz galerię

Pojawiające się kolejno po sobie zęby u dziecka, należy albo przecierać gazikiem albo zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do zębów, która jest specjalnie dostosowana do wieku i zapotrzebowania dziecka. Można dać maluchowi szczoteczkę do zabawy, aby powoli zapoznawał się z jej przeznaczeniem. Przede wszystkim należy dziecku pokazywać, że zęby trzeba myć każdego dnia, przynajmniej rano i wieczorem, w tym celu można zabierać dziecko ze sobą do łazienki i myć zęby.

Po drugie właściwa dieta to podstawa. Tylko i wyłącznie rodzice są odpowiedzialni za nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe dzieci, dlatego jeżeli od najmłodszych lat będziemy dawać dzieciom słodycze, to bardzo szybko otrzymamy negatywne efekty tego czynu, chociażby w postaci nadwagi czy właśnie próchnicy zębów. Podając dzieciom zdrowe przekąski, zapoznajemy je ze zdrowymi nawykami, tym samym dostarczamy małym organizmom jedynie zdrowych rzeczy, dzięki którym ich organizm będzie funkcjonował o wiele sprawniej i lepiej.

Po trzecie bardzo ważne są regularne wizyty u dentysty. Jeżeli nie wiemy jak zadbać o pierwsze zęby dziecka, to wybierzmy się do stomatologa, który dokładnie wytłumaczy jak dbać o zęby. Nawet jeżeli dziecko nie skarży się na ból zębów, to powinniśmy regularnie odwiedzać dentystę, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć poważne choroby.

Musisz to wiedzieć

Wszyscy rodzice powinni zastanowić się czy właściwie dbają o swoje dzieci i czy na pewno przekazują im prawidłowe wartości. Pamiętajmy, że dzieci uczą się najwięcej od swoich rodziców, z których codziennie biorą przykład, dlatego bądźmy dla swoich pociech najlepszym z możliwych autorytetów, chociaż z dziedziny higieny i odżywiania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze