Trwa ładowanie...

Koronawirus. Prof. Andrzej Matyja: maseczki powinny mieć cenę urzędową (WIDEO)

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z zaleceń dotyczących zasłaniania ust i nosa przyłbicami i chustami. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed koronawirusem, oprócz dezynfekcji i dystansu, ma być maseczka. Jakie maski są najskuteczniejsze? Mówił o tym w programie "Newsroom" WP prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Noszenie masek obowiązuje w Polsce w zasadzie od początku epidemii koronawirusa. Choć najbardziej polecane były maski chirurgiczne i te z filtrami, Polacy szybko poszli drogą na skróty i zaczęli nosić przyłbice. Te jednak nie chronią ani noszącego, ani osoby, którą np. mijamy w sklepie. Dlatego też lekarze od początku apelowali o usankcjonowanie zasłaniania nosa i ust.

Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaznaczał, że przyłbice nie stanowią żadnej ochrony, a zakaz ich noszenia jest jedynym dobrym rozwiązaniem. - Zlikwidujmy przyłbice i pseudomaseczki na rzecz masek spełniających normy - zalecał prof. Matyja. Jakie to maseczki? - Przede wszystkim fp1, czyli chirurgiczna, a także fp2 i pf3. Maska chirurgiczna chroni najmniej spośród tych wszystkich, ale to i tak to ochrona powyżej 70 proc. - wyjaśniał lekarz.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił także, że rząd powinien mieć świadomość tego, że zasobność portfeli społeczeństwa jest różna i nie każdego stać na droższą maskę, która spełnia normy medyczne. - Być może dla osób najbiedniejszych maseczki powinny być rozdawane przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej? Trzeba by się także zastanowić, czy w czasie epidemii ceny masek nie powinny być odgórnie regulowane - zauważył prof. Matyja.

Jego zdaniem wobec tak trudnej sytuacji, jaką jest pandemia, ceny masek w Polsce są nieadekwatne do kosztów związanych z ich produkcją. - Ja rozumiem swobodę gospodarczą, ale żyjemy w czasach wyjątkowych i tutaj państwo powinno wziąć na siebie odpowiedzialność, a maseczka powinna mieć cenę urzędową, jak i inne rzeczy, które są konieczne przy opanowaniu pandemii - podsumował prof. Matyja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.