Trwa ładowanie...

Maski chirurgiczne obowiązkowe? Czym zasłaniać twarz? Rodzaje maseczek ochronnych

Maseczki chirurgiczne będą obowiązkowe?
Maseczki chirurgiczne będą obowiązkowe? (arch.prywatne)

Dyskusja dotycząca noszenia maseczek przybiera na sile. Które dają najskuteczniejszą ochronę przed zanieczyszczeniami oraz drobnoustrojami zawieszonymi w chmurze wydychanego powietrza? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, że rząd myśli nad zmianą obowiązującego rozporządzenia, tak, aby wymusić na Polakach noszenie maseczek, zamiast "zasłaniania ust i nosa szalikiem".

spis treści

1. Zasłanianie ust i nosa w Polsce

Aktualnie w Polsce - zgodnie z rozporządzeniem - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. W rozporządzeniu wskazano, że usta i nos mają być zasłonięte "przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Mikrobiolog dr Tomasz Ozorowski szef Szpitalnego Zespołu ds. kontroli zakażeń w Poznaniu przyznaje, że maseczki są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z pandemią, problem w tym, że wiele osób lekceważy zalecenie.

- Noszenie masek jest jednym z trzech uniwersalnych narzędzi, jakie mamy teraz do walki z COVID-19, czyli dystans, maska i higiena rąk. Maska jest potrzebna tam, gdzie nie możemy utrzymać dystansu. Skoro wiemy, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową na odległość 1,5-2 metrów, to w miejscach, gdzie nie możemy utrzymać dystansu, maska jest absolutnie potrzebna i to w każdym rejonie Polski - mówi.

2. Maseczki chirurgiczne są skuteczne?

Zobacz film: "Dr Tomasz Karauda o konieczności zmian legislacyjnych dot. pandemii COVID-19"

Najczęściej stosowane są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami, o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm). Stanowią bardzo skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy.

Jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoci, w związku z czym nie nadają się do długiego noszenia. Powinny być zdejmowane po kilkunastu minutach od założenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Osoby chore powinny nakładać takie maseczki antywirusowe, by zapobiegać rozpylaniu wirusa, znajdującego się w mikrokroplach pary wodnej, podczas mówienia, czy kaszlu. Należy jednak pamiętać, że maski chirurgiczne nie zapewniają pełnej szczelności, ponieważ są luźno dopasowane do twarzy.

3. Jaką maseczkę wybrać?

- Mamy cztery kategorie ochrony twarzy. Pierwsze to są maski specjalistyczne, których używa się w szpitalach. Na ulicach nie są nam potrzebne. Drugie to są maski chirurgiczne, a trzecie bawełniane. Maski chirurgiczne są bardziej skuteczne niż bawełniane, niemniej jednak przy kontaktach z osobami, które nie mają ewidentnych objawów choroby, nie kaszlą, maska bawełniana jest wystarczająca. Natomiast przyłbica jest najmniej bezpieczna - wyjaśnia dr Ozorowski.

Wybierając odpowiednią maseczkę, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Maseczki chirurgiczne z założenia są jednorazowe, a bawełniane można używać wielokrotnie, pamiętając o ich dezynfekcji, po każdym użyciu.

- Taką maskę bawełnianą można wyprać w temp. 60 stopni, ale można ją też po prostu po powrocie do domu zalać wrzątkiem - radzi epidemiolog.

4. Jak nosić maseczkę?

Kluczową rolę odgrywa również sposób noszenia maseczek. Materiał powinien szczelnie zasłaniać zarówno nos, jak i usta. Ważne też, by podczas zdejmowania i zakładania nie dotykać potencjalnie skażonych powierzchni.

- Maska to nie jest amulet. Samo jej posiadanie nie zmniejsza ryzyka zakażenia. Możemy się zakazić nie tylko przez usta i nos, ale również przez śluzówki oczu i pośrednio przez ręce, o czym wielu zapomina. Jeżeli ktoś będzie nosił maskę, a rękami będzie dotykał jakiś skażonych przedmiotów, a potem będzie na przykład dłubał w nosie albo tarł oczy, to też się może zarazić. To jest trochę jak z saperem: wystarczy raz popełnić błąd - ostrzega dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny podróży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze