Prosta metoda na sprawdzenie ryzyka raka skóry

Brytyjscy naukowcy opracowali prosty sposób na sprawdzenie, czy jesteśmy narażeni na raka skóry. Wystarczy policzyć pieprzyki na jednej z rąk, by oszacować ryzyko. Jaka liczba zmian na skórze powinna być sygnałem ostrzegawczym?

Dieta vs rak – poznaj produkty, które są sprzymierzeńcami w walce z nowotworem

Czy wiesz, że istnieją produkty, które w naturalny sposób chronią przed nowotworami? Większość z nich jest łatwo dostępna w ciągu całego roku. Dowiedz...

Liczba pieprzyków a rak skóry

Badacze z King's College London odkryli, że należy przyjrzeć się swoim rękom, by dowiedzieć  się, czy grozi nam rak skóry. Kluczowa jest liczba pieprzyków. Jeśli jest ich więcej niż jedenaście, pora umówić się na wizytę u dermatologa. Taka liczba znamion wskazuje na wyższe ryzyko rozwoju nowotworu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od ponad 3600 bliźniaków. Pod uwagę wzięto kolor włosów i oczu, a także liczbę piegów i pieprzyków w 17 różnych partiach ciała.

Brytyjczycy odkryli, że prawa ręka to rejon, z którego można dowiedzieć się najwięcej. Na podstawie liczby pieprzyków zlokalizowanych powyżej łokcia, można oszacować całkowitą liczbę znamion na całym ciele. 

Osoby, które na prawym ramieniu miały ponad jedenaście pieprzyków, w sumie miały ponad 100 takich zmian na całym ciele, co kwalifikuje je do grupy zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworu skóry.

Specjaliści zwracają uwagę, że badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, co sprawia, że prawa ręka jest bardziej eksponowana na słońce. W krajach o ruchu prawostronnym należałoby wziąć pod uwagę liczbę pieprzyków na lewej ręce.

Liczenie wszystkich znamion na ciele to trudne i długotrwałe zajęcie. Dużo łatwiej przyjrzeć się dokładniej tylko jednej części ciała i w ten sposób sprawdzić zagrożenie rakiem skóry. Prosta metoda ma skłonić ludzi do samobadania. Naukowcy wierzą, że dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze wykrywanie raka skóry, a co za tym idzie – skuteczniejsze leczenie.

Komu grozi rak skóry?

Duża liczba pieprzyków to tylko jeden z czynników. Na raka skóry bardziej narażeni są ci, którzy mieli w rodzinie przypadki nowotworów, palą papierosy i nie stosują ochrony przeciwsłonecznej. Częściej chorują osoby o jasnej karnacji, blond włosach, a także po 50. roku życia. Ale tak naprawdę każdy może zachorować na ten typ nowotworu.

Właśnie dlatego specjaliści radzą, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Poza tym należy regularnie (przynajmniej raz w roku) badać znamiona. Wszelkie zmiany w wyglądzie pieprzyków są sygnałem ostrzegawczym. Nieregularny kształt, powiększenie, inny kolor – to powinno nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji ze specjalistą.

Rak skóry to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce (zajmuje drugie miejsce po raku piersi u kobiet oraz trzecie miejsce u mężczyzn po raku płuc i prostaty).

Dzięki nowemu odkryciu można łatwo i szybko sprawdzić liczbę pieprzyków. Masz ich więcej niż jedenaście na lewym ramieniu? Koniecznie umów się na wizytę u dermatologa.

Komentarze (14)
~jose
~jose ponad rok temu

Q..wa. Ile jeszcze razy trzeba powtarzać dziennikarzom, że czerniak nie jest RAKIEM!!! Niech każdy piszący na ten temat choć trochę się wysili i sprawdzi w Wikipedii co to jest RAK skóry, a co mieni się być CZERNIAKIEM skóry ! A poza tym: co to jest pieprzyk? (nie mylić z czym innym!). Chyba chodzi o znamię barwnikowe skóry????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz
~nmm
~nmm ponad rok temu

ja nie mam pieprzyków ,trochę na rekach i jeden na biuście ,ale bradziej jak piegi,niz jak wypukle narosle i jedno znamię,tam gdzie potrzeba bardziej barwne jak,wypkle wiec raczej nowotwor mnie w tej chwili,nie grozi,pieprzykowy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak skóry - przyczyny, symptomy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak skóry - przyczyny, symptomy, leczenie
Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Leukoplakia - objawy, przyczyny, leczenie

skóry * Czy hormony działają na skórę? * Metoda na sprawdzenie ryzyka raka skóry * Lek na zapalenie stawów w profilaktyce raka...

Twarz

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

jednak udasz się na zabieg, skonsultuj się z dermatologiem czy któryś z twoich pieprzyków to nie rak skóry. Sok z cytryny Prosta metoda stosowania (...) - może to prowadzić nawet do raka...

Rak trzustki - przyczyny, objawy raka trzustki, leczenie

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy

również ból na całej długości kręgosłupa. Czynniki ryzyka Prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki zwiększają:- otyłość, - nieodpowiednia dieta (...) , - palenie papierosów i picie alkoholu, - cukrzyca. - genetycznie...

Menopauza

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ (WIDEO)

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ (WIDEO) Odtwórz wideo

. O tym, dlaczego wzrost ryzyka raka piersi przy HTZ nie powinien budzić niepokoju u kobiet, mówi dr hab. Romuald Dębski, ginekolog. (...) nieprzyjemnych objawów wypadowych, ale także m.in.: zmniejsza ryzyko pojawienia...

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka

Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka

Czerniak to nie żarty Rozpoznanie czerniaka to ważna umiejętność, gdyż jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych form raka skóry. Łatwo (...) te czynniki mogą wskazywać na raka skóry....

Owoce

Pestki moreli - lek na raka?

Pestki moreli - lek na raka?

. W zdrowych komórkach amigdalina nie zmienia się w cyjanek, ale w glukozę. Nie ma więc ryzyka zatrucia. Nie tylko do jedzenia W Polsce pestki moreli (...) mas. Można ich używać także w kosmetyce. Niektóre firmy dodają olej z pestek...