Trwa ładowanie...

Prosta metoda na sprawdzenie ryzyka raka skóry

Brytyjscy naukowcy opracowali prosty sposób na sprawdzenie, czy jesteśmy narażeni na raka skóry. Wystarczy policzyć pieprzyki na jednej z rąk, by oszacować ryzyko. Jaka liczba zmian na skórze powinna być sygnałem ostrzegawczym?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Liczba pieprzyków a rak skóry

Badacze z King's College London odkryli, że należy przyjrzeć się swoim rękom, by dowiedzieć  się, czy grozi nam rak skóry. Kluczowa jest liczba pieprzyków. Jeśli jest ich więcej niż jedenaście, pora umówić się na wizytę u dermatologa. Taka liczba znamion wskazuje na wyższe ryzyko rozwoju nowotworu.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od ponad 3600 bliźniaków. Pod uwagę wzięto kolor włosów i oczu, a także liczbę piegów i pieprzyków w 17 różnych partiach ciała.

Brytyjczycy odkryli, że prawa ręka to rejon, z którego można dowiedzieć się najwięcej. Na podstawie liczby pieprzyków zlokalizowanych powyżej łokcia, można oszacować całkowitą liczbę znamion na całym ciele. 

Osoby, które na prawym ramieniu miały ponad jedenaście pieprzyków, w sumie miały ponad 100 takich zmian na całym ciele, co kwalifikuje je do grupy zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworu skóry.

Specjaliści zwracają uwagę, że badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, co sprawia, że prawa ręka jest bardziej eksponowana na słońce. W krajach o ruchu prawostronnym należałoby wziąć pod uwagę liczbę pieprzyków na lewej ręce.

Liczenie wszystkich znamion na ciele to trudne i długotrwałe zajęcie. Dużo łatwiej przyjrzeć się dokładniej tylko jednej części ciała i w ten sposób sprawdzić zagrożenie rakiem skóry. Prosta metoda ma skłonić ludzi do samobadania. Naukowcy wierzą, że dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze wykrywanie raka skóry, a co za tym idzie – skuteczniejsze leczenie.

2. Komu grozi rak skóry?

Duża liczba pieprzyków to tylko jeden z czynników. Na raka skóry bardziej narażeni są ci, którzy mieli w rodzinie przypadki nowotworów, palą papierosy i nie stosują ochrony przeciwsłonecznej. Częściej chorują osoby o jasnej karnacji, blond włosach, a także po 50. roku życia. Ale tak naprawdę każdy może zachorować na ten typ nowotworu.

Właśnie dlatego specjaliści radzą, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Poza tym należy regularnie (przynajmniej raz w roku) badać znamiona. Wszelkie zmiany w wyglądzie pieprzyków są sygnałem ostrzegawczym. Nieregularny kształt, powiększenie, inny kolor – to powinno nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji ze specjalistą.

Rak skóry to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce (zajmuje drugie miejsce po raku piersi u kobiet oraz trzecie miejsce u mężczyzn po raku płuc i prostaty).

Dzięki nowemu odkryciu można łatwo i szybko sprawdzić liczbę pieprzyków. Masz ich więcej niż jedenaście na lewym ramieniu? Koniecznie umów się na wizytę u dermatologa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.