Prosty test może uratować ci życie. Naukowcy potwierdzili jego skuteczność
Test kciuka możesz wykonać samodzielnie, w każdej chwili i bardzo szybko. Może on już teraz pokazać, że w przyszłości grożą ci poważne problemy zdrowotne, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego warto poświęcić kilka sekund, by go przeprowadzić.
1. Wykonaj test kciuka
Warto od razu zaznaczyć, że skuteczność testu kciuka potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Yale. Nie jest to zatem kolejna zabawa, która nie ma większego sensu. Co zatem trzeba zrobić?
Podnieś swoją dłoń do góry. Następnie przyciągnij kciuk do wewnętrznej strony ręki. Teraz jest najważniejszy moment. Jeżeli kciuk nie wystaje poza dłoń, to nie masz się czym martwić. Gorzej, gdy jest inaczej.
Wystawanie kciuka poza dłoń to tzw. hipermobilność kciuka, która może sugerować chorobę tkanki łącznej. Znane są m.in. zespół Marfana i zespół Ehlesa-Danlosa. Te schorzenia są bardzo niebezpieczne dla człowieka.
Wszystko przez to, że nie dają zbyt wiele objawów i są trudne do zdiagnozowania. Często jednym z pierwszych symptomów jest pęknięcie tętniaka aorty. To z kolei przeważnie od razu prowadzi do śmierci człowieka.
Test kciuka może zatem uratować ci życie. Stosowany jest on od dawna, ale dopiero niedawno naukowcy dowiedli, że daje wyraźne ostrzeżenie, że w przyszłości grozi nam pęknięcie tętniaka aorty.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzono testy, tętniak aorty jest 13. najczęstszą przyczyną śmierci Amerykanów i rocznie zabija około 100 tys. osób. Wczesne wykrycie znacznie zmniejsza ryzyko zgonu.
Naukowcy z Yale oczywiście uspokajają osoby, u których test kciuka da wynik pozytywny. To jeszcze nie oznacza w stu procentach, że masz tętniaka. A nawet jeżeli kolejne badania potwierdzą, że rozwija się w twoim ciele, to dzięki wczesnemu wykryciu jest wielka szansa, że nic ci się nie stanie w przyszłości.
- Rozpowszechnienie wiedzy na temat tego testu pomoże nam zidentyfikować nosicieli cichego tętniaka i uratować im życie - mówi dr John A. Elefteriades.
Dlatego zalecamy, aby poświęcić kilka sekund na wykonanie testu kciuka. Jeżeli okazało się, że palec wystaje poza dłoń, to zgłoś się do lekarza, który pokieruje cię, co dalej należy zrobić.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.