Przeszczep tchawicy wyhodowanej w laboratorium

Międzynarodowy zespół specjalistów przeprowadził w Szwecji zupełnie nowatorską operację. 36-letniemu pacjentowi udało się przeszczepić tchawicę, wyhodowaną wcześniej w warunkach laboratoryjnych z jego własnych komórek macierzystych. Operacja wymagała wielu bardzo drobiazgowych przygotowań – wiadomo już jednak, że odniosła spodziewany skutek. O efektach poinformowano dopiero niedawno, ponieważ nie było ciągle pewne, czy sztucznie wytworzona tchawica będzie w pełni funkcjonalna. Okazało się jednak, że obawy były zbyteczne – pacjent czuje się dobrze i szybko wraca do zdrowia.

Polecane wideo:

Kiedy konieczny jest przeszczep?

Przeszczep uratował życie biorcy – 36-letniego Andemariama Teklesenbeta Beyene’a. U mężczyzny zdiagnozowano nowotwór tchawicy, który objął swoim zasięgiem dużą jej część, uniemożliwiając praktycznie oddychanie. Konieczne było wycięcie guza, wielkości niemal piłki golfowej - nie dało się tego jednak zrobić bez usunięcia również samej tchawicy i części oskrzeli. Potrzebny był więc przeszczep.

Operacja przeszczepu tchawicy

Zabieg przeszczepu tchawicy był bardzo skomplikowany i trwał ponad 12 godzin. Wyhodowaną tchawicę wraz z oskrzelami przeszczepił zespół lekarzy z różnych...

Tchawica jest istotnym elementem układu oddechowego. Stanowi przedłużenie krtani i jest najszerszym traktem, którym powietrze dociera do płuc. Ze względu na dość skomplikowaną budowę - składa się bowiem z pierścieniowatych chrząstek, połączonych ze sobą w taki sposób, aby całość była dość sprężysta - przez długi czas problemem było zastąpienie jej w przypadku, kiedy własny narząd pacjenta przestawał spełniać funkcję oddechową. Rozważano pobranie tchawicy od martwego dawcy, jednak dopasowanie narządu było w tym przypadku trudne. Dlatego lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie zupełnie nowego zabiegu: wyhodowania tchawicy z własnych komórek pacjenta.

Operacja przeszczepu tchawicy

Operacja została bardzo szczegółowo przygotowana. Zanim jeszcze przystąpiono do pracy, sporządzony został dokładny, trójwymiarowy obraz tchawicy i oskrzeli pacjenta. Skany te przesłano następnie do Londynu, gdzie na ich podstawie wykonane zostało biodegradowalne „rusztowanie”, idealnie odpowiadające narządom pacjenta.

W Sztokholmie, dokąd wysłana została matryca, pobrano komórki macierzyste ze szpiku kostnego Beyene'a, a następnie umieszczono na stworzonym wcześniej rusztowaniu. Odpowiednia pożywka sprawiła, że komórki szybko zaczęły się namnażać, tworząc tym samym biologiczne odwzorowanie potrzebnego narządu.

Proces był błyskawiczny: tchawica wraz z oskrzelami gotowa była już po dwóch dniach od przeniesienia do niej komórek macierzystych. Co istotne, nowo stworzony narząd był identyczny z oryginalnym nie tylko pod względem kształtu, ale także dopasowania biologicznego - można więc było bezpiecznie umieścić go w organizmie biorcy.

Sam zabieg był bardzo skomplikowany i trwał ponad 12 godzin. Wyhodowaną tchawicę wraz z oskrzelami przeszczepił zespół lekarzy z różnych europejskich krajów, pod kierownictwem profesora Paola Macchiariniego z Włoch oraz profesora Alexandra Seifaliana z University College London. Po wyjęciu narządu pacjenta, zniszczonego przez nowotwór, na jego miejsce trafiła tchawica stworzona w laboratorium. Operacja miała miejsce 9 czerwca tego roku, lekarze czekali jednak z podawaniem bardziej szczegółowych informacji na ten temat do czasu, kiedy okaże się, czy sztucznie stworzony narząd podjął w pełni swoje funkcje.

Ewelina Czarczyńska

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie
Tracheotomia

Zabieg tracheotomii

Zabieg tracheotomii

Na schemacie widoczne są kolejno: 1. struny głosowe, 2. chrząstka tarczowata, 3. chrząstka pierścieniowata, 4. chrząstki tchawicy, 5. balon.

Przeszczep serca

Czy liczba przeszczepów u dzieci spada?

Czy liczba przeszczepów u dzieci spada? Odtwórz wideo

Dzięki nieustannie rozwijającej się dziedzinie medycyny klinicznej, jaką jest transplantologia możliwe jest dokonywanie przeszczepów organów (...) ), co znacznie ułatwia komfort życia pacjenta. Taki przeszczep to jedno...

Zawał serca

Ochronna hipotermia

Ochronna hipotermia

Kontrolowana hipotermia znacznie pomaga prowadzić skomplikowane operacje, takie jak przeszczep serca, a także wydłużyć czas przeżycia pacjentom z zatrzymaniem krążenia. Stosuje się ją więc czasami w warunkach szpitalnych.

Przeszczep serca

Osiągnięcia polskiej transplantologii

Osiągnięcia polskiej transplantologii Odtwórz wideo

Historia przeszczepów opisuje ogromny wysiłek lekarzy, który jest nieustanną walką ze śmiercią ludzi spowodowaną niewydolnością narządów (...) indyjscy skrupulatnie opisali zabieg rekonstrukcji skóry twarzy poprzez przeszczep...

Ortopedia i reumatologia

Rewizyjna rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

Rewizyjna rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

) Pobranie przeszczepu allogenicznego z więzadła rzepki Przeszczep allogeniczny z więzadła rzepki po opracowaniu w Centralnym Banku Tkanek Akademii (...) Medycznej w Warszawie Obszyty przeszczep allogeniczny ...