Trwa ładowanie...

Przez 3 lata ignorowała niepokojące objawy. 31-latce pozostał rok życia

Avatar placeholder
02.02.2024 14:09
31-latka ma raka. "Nie mam zamiaru szukać żadnego leczenia"
31-latka ma raka. "Nie mam zamiaru szukać żadnego leczenia" (Getty Images)

Kobieta o pseudonimie tea4vendetta na Reddicie podzieliła się swoją historią. W poście wyznała, że ma raka jelita grubego w fazie terminalnej. Przez trzy lata ignorowała niepokojące objawy ze strachu przed diagnozą.

spis treści

1. Ignorowała objawy raka

Użytkowniczka Reddita w poście ujawniła, że ma 31 lat i pochodzi ze stanu Waszyngton. Poinformowała również, że nie planuje żadnego leczenia, gdyż jej zdaniem byłoby tylko przedłużenie cierpienia.

"Umrę w ciągu najbliższego roku. Od 3 lat oddaję krwawe stolce i mam raka jelita grubego. Bardzo się bałam kolonoskopii, a teraz mam terminalną fazę raka okrężnicy. To moja wina, ale teraz muszę podjąć decyzje. Nie mam zamiaru szukać żadnego leczenia. Każda opcja raczej przedłuża moje życie, niż je ratuje. Nie mogę swoją śmiercią obciążać rodziny, chcę, żeby ostatni rok mojego życia był pozytywny. Nie chcę spędzić ostatnich dni w hospicjum" - czytamy wyznanie.

Pod wpisem tea4vendetta pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy, również od osób, które zmagały się z rakiem jelita grubego. Starali się pocieszyć i podnieść na duchu 31-latkę z Waszyngtonu.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Ostatecznie słowa wsparcia okazały się tym, czego potrzebowała kobieta. Kilka dni później dodała informację, że dobre rady pomogły jej zmienić sposób myślenia i ostatecznie podda się leczeniu.

So I have end stage colon cancer. I’m dying right now.
byu/tea4vendetta incancer

2. Niepokojący wzrost zachorowań

31-latek jest jedną z tysięcy młodych osób, u których co roku diagnozuje się raka jelita grubego. Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach liczba przypadków nowotworów stale spada, w przypadku raka okrężnicy tendencja jest odwrotna.

Eksperci nie są pewni, co jest przyczyną tego wzrostu, ale nie bez znaczenia pozostaje nieodpowiednia dieta, częste przyjmowanie antybiotyków i infekcje przewodu pokarmowego.

Rak jelita grubego zwykle zaczyna się jako niewielka narośl, która nazywana jest polipem. Z biegiem czasu komórki zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób i wywołują zmiany nowotworowe.

Wczesne objawy ostrzegawcze choroby mogą obejmować zmianę rytmu wypróżnień, krew w kale, niewyjaśnioną utratę wagi oraz nagłe zmęczenie lub osłabienie spowodowane utratą krwi.

Ogromne znaczenie ma też profilaktyka, lekarze zalecają, by regularnie poddawać się kolonoskopii w celu wczesnego wykrycia niepokojących zmian.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze