Trwa ładowanie...

Rak ślinianki - przyczyny, objawy, zachorowalność

Rośnie liczba pacjentów chorych na raka ślinianek. Specjaliści alarmują: jest źle i będzie coraz gorzej.

Zobacz film: "Objawy raka nerki"

1. Rak ślinianki – objawy i zachorowalność

Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić, jest opuchlizna w okolicy szyi. Dużo szybciej do onkologa trafiają mężczyźni, zmianę przy szyi zauważają oni najczęściej podczas golenia. Takich przypadków jest coraz więcej.

Przeczytaj koniecznie

W Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w 1995 roku wykonano tylko 10 zabiegów wycięcia guza ślinianki. W 2000 roku takich zabiegów wykonano już 50, a w bieżącym roku roku – jak szacują onkolodzy – będzie takich operacji aż 230.

Rak ślinianki może dawać także objawy neurologiczne. Przede wszystkim jest to porażenie nerwu twarzowego, co prowadzi do niemożności zaciśnięcia mięśni powiek czy zmarszczenia czoła. U chorego zanika fałd nosowo-wargowy, występują trudności w połykaniu.

Zdarza się, że nerw twarzowy zostaje porażony w znacznym stopniu i wtedy może dojść do obwiśnięcia policzka. Taki policzek bywa przygryzany podczas posiłku. Objawem choroby jest również zwisający kącik ust.

Poważnym symptomem raka ślinianki przyusznej jest także porażenie mięśnia okrężnego oka. Zaburzenie to prowadzi do wysychania i mętnienia rogówki, a także powstawania stanów zapalnych.

2. Rak ślinianek – przyczyny

Naukowcy nie potrafią jednoznacznie określić przyczyn zachorowania na raka ślinianek. Wiadomo, że jego powstawanie warunkują zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Specjaliści zaobserwowali, że na ten typ nowotworu częściej chorują osoby narażone na promieniowanie jonizujące. Jego źródłem są np. telefony komórkowe.

Sugeruje się też, że za występowanie nowotworu ślinianek odpowiedzialne są zakażenia wirusowe, np. wirusem Epsteina-Barr oraz wirusem opryszczki. Specjaliści wskazują także, że może istnieć związek pomiędzy tą chorobą a paleniem tytoniu.

Wiadomo natomiast, że im szybciej pacjent trafi do szpitala, tym większe ma szanse na ocalenie pełnej sprawności nerwu twarzowego. To właśnie wokół niego gromadzi się zmutowana tkanka rakowa. Im dłużej będzie ona rosła, tym trudnej będzie ją później oddzielić od nerwu.

3. Rak ślinianki - epidemiologia

Rak ślinianki zaliczany jest do grupy nowotworów głowy i szyi. W 80 proc. są to guzy niezłośliwe. Występują stosunkowo rzadko – stanowią ok. 2 proc. wszystkich nowotworów na jakie może zachorować człowiek.

Nowotwór ślinianki może rozwijać się w okolicach porzysznych, podżuchwowych lub podjęzykowych, czyli przy dużych gruczołach ślinowych. Może też umiejscawiać się przy tych małych, czyli przy błonie śluzowej jamy ustnej, gardła, jamy nosowej, krtani czy zatok przynosowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.