Przejdź na WP

Rak trzustki - rodzaje, objawy, diagnoza

Rak trzustki jest podstępnym zabójcą. Rozwija się w ukryciu, ujawnia się gdy doszło już do przerzutów. Istnieją jednak pewne objawy, które pozwalają chorobę zdiagnozować szybko i we wczesnym stadium. A to jest kluczem do leczenia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Rak trzustki – czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na raka trzustki zwiększają następujące czynniki:

  • palenie papierosów ;
  • otyłość;
  • cukrzyca;
  • przewlekłe zapalenie trzustki;
  • predyspozycje genetyczne;
  • nieprawidłowo leczona choroba wrzodowa.

Badania dowodzą, że wpływ na zachorowanie może mieć nieprawidłowa dieta. Spożywając dużo mięsa, węglowodanów oraz produktów podchodzenia zwierzęcego zwiększamy ryzyko zachorowania.

2. Rak trzustki - rodzaje

Guzy trzustki można podzielić na dwie grupy. Aż 95 proc. występujących u polskich pacjentów zmian to raki gruczołowe, zwane także gruczolakorakami. Występują one w części zewnątrzwydzielniczej trzustki. Jest to miejsce, którego zadaniem jest produkcja soku trzustkowego. Substancja ta służy do trawienia pokramu.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci...

zobacz galerię

Dużo rzadziej występują w trzustce nowotwory części wewnątrzwydzielniczej, czyli dokrewnej. Guzy te powstają w efekcie patologicznych zmian w komórkach produkujących hormony. Mowa tu głównie o insulinie i glukagonie, które regulują stężenie cukru we krwi.

Nowotwory trzustki stanowią w Polsce ok. 3 proc. wszystkich nowotworów. Charakterystyczne dla tych nowotworów jest to, że ich początkowy przebieg jest niemal niezauważalny. Dlatego właśnie guzy trzustki są aż w 80 proc. przypadków diagnozowane w ostatecznym stadium choroby.

W strukturze umieralności z powodu chorób nowotworowych zajmują już 6. i 7. miejsce. Na zachorowanie bardziej narażeni są mężczyźni, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem.

3. Rak trzustki - objawy

Raka trzustki w początkowym, niezagrażającym życiu stadium, niezwykle trudno zdiagnozować. Wynika to faktu, że pierwsze jego objawy nie są objawami specyficznymi. Mogą zatem sugerować zapalenie trzustki, bądź zaburzenia pracy żołądka. Do postawienia diagnozy niezbędne są dokładne badania.

- Początkowemu etapowi rozwoju tego raka towarzyszą zmiany w apetycie – mówi prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. - Pacjent zazwyczaj traci chęć do jedzenia. Pojawia się wstręt do konkretnych dań. W efekcie tego chorzy zaczynają chudnąć bez stosowania specjalnej diety.

Objawy raka trzustki będą odmienne w zależności od tego, w którym miejscu narządu guz się umiejscowi. Lokalizacja w pobliżu dróg żółciowych przechodzących przez gruczoł dość szybko wywoła żółtaczkę. Jest ona zazwyczaj bezbolesna. Świadczy o niej mocz o ciemnym zabarwieniu, zażółcone oczy i skóra.

- Jeśli w przebiegu raka trzustki pojawi się ból – będzie on najczęściej sugerował wyjście nowotworu poza granice gruczołu. Innymi słowy – świadczy o przerzutach odległych. Taki guz jest już niemożliwy do usunięcia – zaznacza prof. Polkowski.

Objawem wewnątrzwydzielniczego guza trzustki, choć dość nieoczywistym, może być także cukrzyca. W przypadku faktycznego pojawienia się w organizmie jeszcze ukrytego nowotworu, cukrzyca wyprzedza możliwość zobaczenia guza podczas badania USG lub tomografii komuputerowej.

W przypadku gdy chory ma podwyższony poziom glukozy we krwi, występuje silne uczucie głodu, zwiększone oddawanie moczu, utrata masy ciała. Specjaliści Amerykańskiego Towarzystwa ds Nowotworów (ACS) podają, że u pacjenta może pojawić się także czerwona wysypka, zwana rumieniem węrującym.

ACS wylicza jednocześnie, że gdy u chorego wystąpi nadmiar insuliny we krwi spowodowany rakiem trzustki, spowoduje on osłabienie, pocenie się czy dezorientację. Możliwe są omdlenia, nawet śpiączka.

- Czasem chorzy skarżą się także na biegunkę czy wymioty. Są one spowodowane uciskiem guza na żołądek, ale są to objawy bardzo niespecyficzne i nie można wiązać ich tylko i wyłącznie z nowotworem trzustki – podkreśla prof. Polkowski.

4. Rak trzustki - diagnoza

Diagnoza wskazująca jednoznacznie na raka trzustki nie jest stawiana szybko. Wymaga najczęściej licznych badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Ostatecznym potwierdzeniem występowania raka trzustki jest biopsja.

Podczas badania moczu u pacjenta, u którego podejrzewa się nowotwór trzustki, laborant szuka cech cholestazy, zwanej także niewydolnością żółciową, która wynika z zatkania przewodów żółciowych. Powodem ucisku jest guz trzustki.

Jakie to cechy? Hiperbilirubinemia sprzężona, podniesone stężenie ALP i GGTP, także niedokrwistość i hipoalbuminemia.

Ból w rpzebiegu raka trzustki świadczy o zaawansowanym stadium choroby.
Ból w rpzebiegu raka trzustki świadczy o zaawansowanym stadium choroby. (123RF)

Jeśli zaś chodzi o badania obrazowe, specjaliści-onkolodzy najczęściej stosują tzw. ścieżkę diagnostyczną badań obrazowych. Rozpoczyna się ona od badania USG, po nim następuje tomografia komputerowa, a na końcu wykonuje się endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną, czyli EWP.

Ostateczną diagnozę zawsze stawia się na podstawie biopsji cienkoigłowej aspiracyjnej. Zabieg wykonywany jest pod obrazowaniem USG brzucha lub podczas ultrasonografii endoskopowej (EUS).

5. Rak trzustki – leczenie

Ze względu na początkowo bezobjawowy rozwój raka 80 proc. pacjentów trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Stosowane jest wtedy leczenie łagodzące objawy choroby. Wykonuje się zabieg uszkodzenia nerwów splotu trzewnego, co zmniejsza ból. Jeśli zabieg jest niemożliwy do wykonania, pacjentowi podaje się pochodne morfiny.

Chory powinien spożywać wysokokaloryczne, bogate w białko i beztłuszczowe posiłki. Niezbędne jest również dostarczanie enzymów trzustkowych.

Po zdiagnozowaniu raka trzustki zaledwie 24 proc. chorych żyje około roku od chwili zdiagnozowania raka. Pięcioletnie przeżycie nie przekracza 5 proc.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy