Przejdź na WP

Rak wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby to przypadłość, która dotyczy głównie mężczyzn. Dość wcześnie wykryta daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Jak objawia się rak wątroby?

Zobacz film: "Ciche znaki świadczące o raku wątroby, których nie możesz ignorować"

spis treści

1. Rak wątroby – przyczyny

Przyczyn raka wątroby specjaliści upatrują w innej chorobie tego narządu, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Ta dolegliwość jest najczęstszą przyczyną pojawienia się raka wątroby. Może zdarzyć się tak, że jednostka boryka się z obiema odmianami choroby – wówczas ryzyko dotyczące zapadnięcia na nowotwór wzrasta.

Oprócz wirusowego zapalenia wątroby raka wątroby mogą powodować także inne choroby. Są to: wrodzona hepatopatia, uszkodzenie organu wewnętrznego alkoholem, nikotyną lub urazem zewnętrznym, a także nadmiar żelaza.

Raka wątroby mogą także powodować tak zwane toksyny sinicowe. Dostają się one do organizmu najczęściej przez wodę lub jedzenie. Wprowadzone do organizmu, przenikają do wątroby kanałem żółciowym. Zagnieżdżają się w tymże organie i powoli wyniszczają jej tkanki.

Należy wystrzegać się spleśniałej żywności, bowiem znajdujące się w niej aflatoksyny zwiększają ryzyko zapadnięcia na raka wątroby. Niebezpieczne pod tym względem może także okazać się zbyt długie przyjmowanie anabolicznych hormonów sterydowych lub estrogenów.

10 produktów, które uratują twoją wątrobę
10 produktów, które uratują twoją wątrobę [11 zdjęć]

To jeden z najważniejszych organów. Wątroba neutralizuje toksyny, usuwa szkodliwe substancje, wytwarza...

zobacz galerię

2. Rak wątroby – objawy

Niestety objawy raka wątroby pojawiają się bardzo późno. Zwykle jest to już zaawansowane stadium choroby. Warto jednak wiedzieć na co zwracać uwagę.

Przede wszystkim rak wątroby objawia się dokuczliwym bólem brzucha, umiejscowionym zwykle po prawej stronie, pod żebrami. Może się także pojawić szereg objawów ogólnych, takich jak: gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Do objawów raka wątroby zalicza się także brak łaknienia i niezamierzone chudnięcie.

Co więcej chorzy na raka wątroby zauważą u siebie zwiększający się obwód brzucha, które zwiastuje wodobrzusze. Ponadto objawem raka wątroby jest także utrzymujący się obrzęk nóg, żółknięcie skóry, a nawet krwawienie z przewodu pokarmowego.

Jeżeli wystąpią przerzuty na inne organy, niestety także będą one bezobjawowe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Rak wątroby – leczenie

Zwykle wykrycie raka wątroby następuje przypadkiem. W zasadzie dopiero, gdy guz jest już bardzo duży i daje się go wyczuć pod palcem. Ponieważ rak wątroby objawów praktycznie nie ma, to diagnostykę wykonuje się podczas rutynowych badań, a także podczas wykonywania USG, rezonansu magnetycznego tudzież tomografii komputerowej. Zwykle wykonuje się je z zupełnie innych powodów. Najlepsze wyniki o stanie zdrowia da biopsja wątroby.

Leczenie raka wątroby, w przypadku wczesnego wykrycia, jest skuteczne, bowiem około dziewięćdziesięciu procent ma szanse wyleczenia całkowitego. Niestety z powodu, że rak wątroby objawów przez długi czas nie ma, dlatego wykryty w zaawansowanym stadium wymaga poważnego leczenia. W zależności od stanu pacjenta proponuje mu się operację, przeszczep lub chemioterapię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy