Trwa ładowanie...

Raka trzustki będzie można skutecznie leczyć? Nowe badania

 Dorota Mielcarek
20.08.2019 16:22
Rak trzustki to cichy zabójca
Rak trzustki to cichy zabójca (123rf)

Rak trzustki słusznie nazywany jest cichym zabójcą. Pacjenci umierają zwykle w ciągu 5 lat, niezależnie od tego, jak się leczą. Zespół naukowców odkrył, dlaczego komórki rakowe trzustki odporne są na chemioterapię. Pojawiła się nadzieja dla wielu chorych.

1. Rak trzustki — nowe badania

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał sensacyjnego odkrycia – wiedzą, jak zmieniają się komórki raka trzustki, aby dawać przerzut.

Naukowcy odkryli, że niektóre nowotwory trzustki wytwarzają więcej cząsteczek perlekan, aby przebudować swoje otoczenie, co pozwala komórkom rakowym się rozprzestrzeniać do innych części ciała pacjenta, a także chroni je przed chemioterapią.

Uczeni rozpoczęli testy na myszach. Obniżyli poziom cząsteczek perlekanu, co zmniejszyło rozprzestrzenianie się raka trzustki, a komórki rakowe zaczęły reagować na chemioterapię.

Zobacz film: "Pierwsze objawy raka trzustki"
Objawy chorej trzustki na skórze
Objawy chorej trzustki na skórze [5 zdjęć]

Chora trzustka przez długi czas nie daje żadnych objawów. Później symptomy choroby bywają na tyle niecharakterystyczne,

zobacz galerię

Szef laboratorium, profesor Paul Timpson o wyniku badań mówi, że to przełomowe odkrycie, które pozwoli skutecznie leczyć i zapobiegać przerzutom.

Rak trzustki jest bardzo agresywny i do czasu pełnej diagnozy, często nie można go już operować. Dzięki badaniom, lekarze zyskali możliwość podjęcia skutecznego leczenia.

2. Macierz guza

Aby znaleźć sposób na zatrzymanie komórek nowotworowych, naukowcy skupili się na fibroblastach.

- Odkryliśmy nieznane wcześniej cząsteczki matrycowe, które są bardzo agresywne i chronią komórki rakowe przed chemioterapią – wyjaśnia dr Cox.

Redukując poziom fibroblastów, naukowcy sprawili, że chemioterapia stała się skuteczna. Odkrycie jest obiecujące. Naukowcy mają w planach przenieść badania na ludzi.

3. Rak trzustki – rozwój

Trzustka pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie – zajmuje się wytwarzaniem hormonów, takich jak insulina i glukagon, które warunkują poziom glukozy we krwi. Odpowiada za produkcję soku trzustkowego, który zawiera enzymy biorące udział w procesie trawienia. Choroby trzustki zaburzają funkcjonowanie całego organizmu i mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Objawy raka trzustki są mało charakterystyczne, co wpływa na późne rozpoznanie nowotworu. Symptomy pogorszenia pracy trzustki ciężko jest zaobserwować i powiązać z tym narządem – niestrawność, biegunka, niewielki spadek wagi czy nieżyt żołądka mogą być mylone ze zwykłym zatruciem. Wszystko to sprawia, że pacjenci późno zgłaszają się do lekarza.

Objawy kliniczne raka trzustki zależą od miejsca występowania guza. Jeśli guz znajduje się w tzw. głowie trzustki, to pierwszym objawem będzie żółtaczka. Dopiero w późniejszym stadium choroby może pojawić się ból brzucha, jadłowstręt i wymioty.

W przebiegu zaawansowanej choroby nowotworowej występuje też krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które objawia się krwistymi wymiotami lub czarnym stolcem.

Rak trzustki słusznie nazywany jest cichym zabójcą. W związku z tym, że wykrywany jest późno, to 90 proc. pacjentów nie przeżywa 5 lat niezależnie od sposobu leczenia.

Wczesna diagnoza jest kluczem do ratowania życia pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze