Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Rasy kotów – alergia, kot syberyjski, Singapura, Sfinks kanadyjski

Rasy kotów są bardzo różne pod względem wyglądu, wielkości, długości sierści, ale również pod względem ilości uczulających alergenów. Osoby uczulone na koty mogą jednak pozwolić sobie na czworonoga wybierając odpowiednią rasę. Jakie rasy kotów mogę być hodowane przez alergików?

Zobacz film: "Jak dobrze wychować kota? Behawiorystka podpowiada"

spis treści

1. Rasy kotów – alergia

Alergia na kota może powodować katar, łzawienie z oczu, wysypką, a nawet świszczącym oddechem i napadem duszności. Przy wyborze rasy kotów należy wciąć pod uwagę fakt, że alergię może wywoływać nie tylko sierść, ale również ślina, naskórek i mocz. Ważne jest, że alergeny kotów przenoszą się bardzo szybko i są bardzo niewielkie. Co więcej, koty mają alergeny lepkie, co sprawia, że mogą być przenoszone na ubraniach i czepiają się również mebli.

Alergia na sierść kota jest spowodowana białkiem Fel d1, które u kota jest produkowane w gruczołach łojowych i gruczołach ślinowych. Podczas codziennej pielęgnacji kot przenosi alergeny na sierść i skórę. Więcej gruczołów łojowych posiadają samce kotów i przez to uczulają w większym stopniu, niż kotki.

Rasy kotów, które produkują mniej białka Fel d1 i dzięki temu zmniejszają ryzyko powstania alergii. Jest zatem możliwe, aby osoby uczulone na sierść kota miały u siebie w domu zwierzaka rasy kotów, które z pokojem mogą przytulić.

2. Rasy kotów – kot syberyjski

Pierwszą rasą kotów która uczula znacznie mniej, niż inne rasy, to kot syberyjski. Rasa tego kota produkuje mniej alergenów. Koty syberyjskie należą do rasy kotów długowłosych, które należy starannie pielęgnować. Koty te są bardzo oddane swojemu właścicielowi i charakteryzują się psią naturą.

Koty syberyjskie to rasy kotów, które są bardzo łagodne, uczuciowe i towarzyskie. Nadają się dla dzieci, gdyż tolerują przytulanie i pieszczoty w znacznie większym stopniu, niż inne rasy kotów. Co więcej, kota syberyjskiego można nauczyć aportowania. Jest to dość niezwykłe, jeżeli chodzi o jakąkolwiek rasę kotów.

3. Rasy kotów – Singapura

Singapura to kolejna z rasy kotów, które nie uczulają. W Polsce rasy kotów Singapura są mało znane. Koty tej rasy charakteryzują się duże i szpiczaste uszy, duże oczy, ale cały kot ma niewielkie rozmiary. Koty tej rasy mają krótką sierść.

Singapura należy do rasy kotów bardzo towarzyskich i opiekuńczych. Co więcej, koty te wolą towarzystwo człowieka, niż chodzenie własnymi ścieżkami.

Singapura należy do rasy kotów opiekuńczych i lubiących się bawić oraz przytulać. Ponadto, rasa tego kota lubi towarzyszyć człowiekowi w jego codziennych obowiązkach domowych.

4. Rasy kotów – Sfinks kanadyjski

Rasy kotów, które wywołują uczulenie, najczęściej mają długą sierść. Istnieje jednak rasa kota, która w ogóle nie ma sierści. Całkowicie łysy kot z rasy sfinks kanadyjski posiada jednak alergizujące biało Fel d1. Białko to, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie znajduje się bowiem w samej sierści, ale w gruczołach łojowych i w ślinie. Sierść nie stanowi w przypadku tej rasy kotów czynnika przenoszącego uczulające alergeny.

Sfinks kanadyjski ze względu na brak sierści nie roznosi jej po całym mieszkaniu. Sfinks kanadyjski jest znacznie łatwiejszy w pielęgnacji i można go kąpać. Dzięki kąpaniu raz na tydzień poziom alergenów znacznie spada.

Rasy kotów – alergia, kot syberyjski, Singapura, Sfinks kanadyjski
Rasy kotów – alergia, kot syberyjski, Singapura, Sfinks kanadyjski (iStock)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Sfinks kanadyjski należy do rasy kotów bardzo inteligentnych, łagodnych, przyjacielskich i odważnych. Należy również do rasy kotów, która nie przejawia agresji wobec dzieci. Koty z rasy sfinks kanadyjski lubią się bawić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy