Trwa ładowanie...

Rasy kotów dla alergików - o czym warto pamiętać?

Alergia na koty zdarza się bardzo często. Męczący katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka i świszczący oddech – to najczęstsze objawy uczulenia na sierść kota. Większość osób rezygnuje z posiadania tego zwierzaka zaraz po postawieniu diagnozy świadczącej o alergii. Na szczęście, istnieją rasy kotów, które uczulają w dużo mniejszym stopniu.

Zobacz film: "Jak dobrze wychować kota? Behawiorystka podpowiada"

spis treści

1. Alergia na kocią sierść

Alergia na kota może powodować katar, łzawienie z oczu, wysypką, a nawet świszczącym oddechem i napadem duszności. Przy wyborze rasy kotów należy wciąć pod uwagę fakt, że alergię może wywoływać nie tylko sierść, ale również ślina, naskórek i mocz.

Ważne jest, że alergeny kotów przenoszą się bardzo szybko i są bardzo niewielkie. Co więcej, koty mają alergeny lepkie, co sprawia, że mogą być przenoszone na ubraniach i czepiają się również mebli.

Alergia na sierść kota jest spowodowana białkiem Fel d1, które u kota jest produkowane w gruczołach łojowych i gruczołach ślinowych. Podczas codziennej pielęgnacji kot przenosi alergeny na sierść i skórę. Więcej gruczołów łojowych posiadają samce kotów i przez to uczulają w większym stopniu, niż kotki.

Rasy kotów, które produkują mniej białka Fel d1 i dzięki temu zmniejszają ryzyko powstania alergii. Jest zatem możliwe, aby osoby uczulone na sierść kota miały u siebie w domu zwierzaka rasy kotów, które z pokojem mogą przytulić.

2. O czym należy pamiętać przed wprowadzeniem kota do domu?

Przy zakupie lub adopcji kota warto wziąć pod uwagę fakt, że alergeny od nich pochodzące to nie tylko sierść. Substancje uczulające znajdują się także w ślinie, moczu i związkach zawartych w naskórku zwierząt. Poza tym bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. Ich mikroskopijna wielkość pozwala na łatwe unoszenie się w powietrzu na duże odległości i osiadanie w różnych miejscach. Dodatkowo, są one bardzo lepkie, a to umożliwia przenoszenie ich na ubraniu.

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?
Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta? [10 zdjęć]

Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki - są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami....

zobacz galerię

Przyczyną powstania alergii na sierść kota jest białko o nazwie "Fel d 1", które produkowane jest właśnie w gruczołach ślinowych i łojowych. Gdy kot się liże, przenosi alergeny na sierść i skórę, gdzie są one magazynowane.

Częściej uczulają samce kotów. Dlaczego? Mają po prostu więcej gruczołów łojowych.

3. Rasy kotów bezpieczne dla alergików

Jeśli ty lub twoje dziecko zmagacie się z tego typu alergią, a bardzo chcecie mieć kota – mamy dobre wiadomości. Istnieją rasy, które minimalizują ryzyko wystąpienia uczulenia. Powodowane jest to przez różnice w produkcji ilości łoju oraz białka "Fel d 1" u różnych ras. Poniższa lista prezentuje najbardziej popularne wśród alergików rasy kotów domowych.

3.1. Kot syberyjski

Pierwszą rasą kotów która uczula znacznie mniej, niż inne rasy, to kot syberyjski. Rasa tego kota produkuje mniej alergenów. Koty syberyjskie należą do rasy kotów długowłosych, które należy starannie pielęgnować. Koty te są bardzo oddane swojemu właścicielowi i charakteryzują się psią naturą.

Ma długą, piękną sierść, ale nadaje się na przyjaciela alergika. Warunkiem jest jednak odpowiednia pielęgnacja.

Jak stwierdzili eksperci z Indoor Biotechnologies w Stanach Zjednoczonych, poziom alergenu jest u kotów syberyjskich dużo niższy niż u innych ras. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kota tej rasy, postarajmy się o kilkugodzinny z nim kontakt, by sprawdzić, czy faktycznie nie uczuli.

Kot syberyjski posiada psią naturę: czeka na swojego właściciela przed drzwiami, wita go, jest bardzo oddany. Dzięki pokładom cierpliwości, wdzięczności i łagodności nadaje się również dla dzieci. Nie niszczy mebli, jest za to bardo łagodny, uczuciowy i towarzyski, lubi przytulanie i pieszczoty. Można go nauczyć aportowania.

Koty syberyjskie to rasy kotów, które są bardzo łagodne, uczuciowe i towarzyskie. Nadają się dla dzieci, gdyż tolerują przytulanie i pieszczoty w znacznie większym stopniu, niż inne rasy kotów. Co więcej, kota syberyjskiego można nauczyć aportowania. Jest to dość niezwykłe, jeżeli chodzi o jakąkolwiek rasę kotów.

4. Singapura, czyli kot singapurski

Singapura to kolejna z rasy kotów, które nie uczulają. W Polsce rasy kotów Singapura są mało znane. Koty tej rasy charakteryzują się duże i szpiczaste uszy, duże oczy, ale cały kot ma niewielkie rozmiary. Koty tej rasy mają krótką sierść.

Ten najmniejszy kot świata pochodzi z Singapuru, ale wyhodowany został w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nadal mało popularny, ale doceniany za niezwykłą urodę. Singapura ma duże, piękne oczy oraz spiczaste – również sporych rozmiarów – uszy. Charakterem nie przypomina kota – nie chadza własnymi ścieżkami, woli towarzystwo człowieka. Lubi się bawić, przytulać, towarzyszyć właścicielowi przy obowiązkach domowych.

Nazywana jest również "kucintą" lub "kotem miłości". To mały, ale żywy, inteligentny i energiczny kot, który idealnie nadaje się dla dzieci – łatwo się socjalizuje, jest bardzo przyjacielski i pomocny. Reaguje, gdy dziecku dzieje się krzywda. Próbuje je wtedy przytulić: dotyka łapkami, liże.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Singapura to rasa, którą mogą wybrać alergicy – ze względu na krótką sierść kot ten przenosi mniej alergenów niż inne. Singapura należy do rasy kotów bardzo towarzyskich i opiekuńczych. Co więcej, koty te wolą towarzystwo człowieka, niż chodzenie własnymi ścieżkami.

5. Sfinks kanadyjski

Na pierwszy rzut oka może budzić zdziwienie. Sfinks kanadyjski nie posiada sierści. Mimo że, jak każdy kot, wydziela alergizujące białko "Fel d 1", to walka z nim jest dużo prostsza. Alergen nie ma bowiem transportera – sierści właśnie. Dodatkowo, skóra kocich sfinksów jest tłustawa i mimo że wydziela większą ilość łoju, trudniej jest alergenom unieść się w powietrzu.

Warto pamiętać, by sfinksa dość często kąpać. Jeśli będziemy robić to raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie – ilość alergenów powinna spaść.

Sfinks kanadyjski zadziwia inteligencją, odwagą i łagodnością. To bardzo kontaktowy, delikatny i przyjacielski kot. Lubi przebywać w towarzystwie człowieka i – co ważne – przywiązuje się do niego, a nie do mieszkania

Ta rasa doskonale toleruje dzieci i nie przejawia wobec nich agresji. Z chęcią za to siada im na kolanach i czeka na głaskanie, przytulanie i zabawę. Ten całkowicie łysy kot posiada jednak alergizujące biało Fel d1. Białko to, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie znajduje się bowiem w samej sierści, ale w gruczołach łojowych i w ślinie. Sierść nie stanowi w przypadku tej rasy kotów czynnika przenoszącego uczulające alergeny.

Sfinks kanadyjski ze względu na brak sierści nie roznosi jej po całym mieszkaniu. Sfinks kanadyjski jest znacznie łatwiejszy w pielęgnacji i można go kąpać. Dzięki kąpaniu raz na tydzień poziom alergenów znacznie spada.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Sfinks kanadyjski należy do rasy kotów bardzo inteligentnych, łagodnych, przyjacielskich i odważnych. Należy również do rasy kotów, która nie przejawia agresji wobec dzieci. Koty z rasy sfinks kanadyjski lubią się bawić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.