Trwa ładowanie...

Reanimacja - ocena stanu rannego, sztuczne oddychanie i masaż serca, unieruchomienie poszkodowanego

Każdego dnia możemy być świadkiem zwykłej stłuczki lub poważnego wypadku, w którym ranni potrzebują naszej pomocy. Szybka reanimacja może uratować ludzkie życie, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak ocenić stan poszkodowanego, a także jak przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca. Prawidłowe ułożenie osoby poszkodowanej może zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń ciała. W zachowaniu zimnej krwi pomoże nam znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zobacz film: "Resuscytacja z użyciem urządzenia AED"

spis treści

1. Reanimacja - ocena stanu rannego

Pierwszym etapem udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej jest ocenienie, w jakim stanie są ofiary wypadku. Być może, mimo groźnie wyglądającego wypadku, nie stało się im nic złego i są „jedynie” w szoku. Wówczas, reanimacja może nie być potrzebna i wystarczy porozmawiać, próbować uspokoić i towarzyszyć w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb.

Często jednak obrażenia są dużo poważniejsze: od obić, otarć i krwotoków poczynając, przez złamania, aż po utratę przytomności kończąc, w takim przypadku reanimacja jest niezbędna. Jak sprawdzić, czy ranny jest przytomny? Jeżeli nie reaguje on na żadne bodźce z zewnątrz (głos, dotyk itp.), prawdopodobnie stracił przytomność; może też nie oddychać.

Postępowanie na miejscu wypadku
Postępowanie na miejscu wypadku

Wypadki na drodze zdarzają się już niemal codziennie. Niesprzyjające warunki pogodowe, pijani kierowcy...

zobacz galerię

W sytuacji, gdy ofiara wypadku jest świadoma, ale nie może się ruszać lub krwawi, należy zapytać o grupę krwi i ewentualne choroby przewlekłe, a informacje te przekazać sanitariuszom na wypadek utraty przytomności rannego.

2. Reanimacja - sztuczne oddychanie i masaż serca

Brak oddechu oraz zatrzymanie akcji serca są sygnałem do podjęcia natychmiastowej reanimacji, czyli podtrzymywania wentylacji płuc i krążenia krwi w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej. Sztuczne oddychanie należy wykonywać przez maskę. Jeśli jej nie posiadamy, a chory ma zakrwawioną twarz, należy zrezygnować z tej formy pomocy i przejść do masażu serca. Nigdy nie wiemy bowiem, czy ofiara nie jest zakażona wirusem, np. HIV czy HPV.

Warto obejrzeć:

Zanim przystąpimy do reanimacji i masażu serca, należy pamiętać, że musi być on wykonywany na twardym podłożu, ofiara ma leżeć i mieć nieco odchyloną głowę. Masaż serca wykonuje się w 15 powtórzeniach, podczas których uciskamy mostek na środku klatki piersiowej na około 4-5 cm. Po pierwszej serii, należy wdmuchnąć dwa razy powietrze, a następnie znów uciskać mostek. Cały masaż jest powtarzany aż do przyjazdu pogotowia lub odzyskania przytomności przez rannego.

Jeżeli ofiara wypadku komunikacyjnego jest lekko ranna i ma pojedyncze otarcia, nie należy ich opatrywać. Jednak gdy poważnie krwawi, należy zatamować krwotok, unosząc (jeśli dotyczy on kończyny) część ciała do góry i uciskając opaską lub bandażem. W przypadku krwotoków z dróg oddechowych, musimy pochylić głowę rannego ku przodowi.

Reanimacja dzieci i dorosłych
Reanimacja dzieci i dorosłych

Podstawowe czynności podczas pierwszej pomocy dzieci różnią się zasadniczo od reanimacji u dorosłych....

zobacz galerię

3. Reanimacja - unieruchomienie poszkodowanego

W każdej sytuacji, gdy ofiara nie może poruszać się samodzielnie, trzeba zachować wyjątkową ostrożność z przenoszeniem rannego w inne miejsce. Kręgosłup może bowiem być uszkodzony, a nieodpowiedni ruch może rannemu tylko zaszkodzić. Ciało powinno znajdować się w pozycji półleżącej. Osobom skarżącym się na ból szyi lub karku należy założyć kołnierz ortopedyczny, by unieruchomić te części ciała przed nadwyrężeniem.

Udzielając pierwszej pomocy, powinniśmy szczególnie pamiętać o ocenie stanu chorego. To od niej zależy, jakie kroki podejmiemy podczas akcji ratunkowej. Najważniejszym etapem udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej jest sprawdzenie przytomności ofiary, a w przypadku braku oddechu wykonanie sztucznego oddychania i/lub masażu serca. Jeśli chory krwawi, należy zatamować krwotok. Zawsze bądźmy ostrożni z przenoszeniem rannego, by nie uszkodzić jego kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.