Reanimacja - ocena stanu rannego, sztuczne oddychanie i masaż serca, unieruchomienie poszkodowanego
Reanimacja może uratować ludzkie życie, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak ocenić stan poszkodowanego, a także jak przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca. Każdego dnia możemy być świadkiem zwykłej stłuczki lub poważnego wypadku, w którym ranni potrzebują naszej pomocy. Prawidłowe ułożenie osoby poszkodowanej może zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń ciała. W zachowaniu zimnej krwi pomoże nam znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.
- 1. Czym jest reanimacja?
- 2. Reanimacja a ocena stanu rannego
- 3. Sztuczne oddychanie i masaż serca
- 4. Reanimacja a unieruchomienie poszkodowanego
Zobacz film: "Reanimacja - masaż serca i sztuczne oddychanie"
1. Czym jest reanimacja?
Reanimacja to wszelkie środki podjęte w celu przywrócenia osobie poszkodowanej krążenia, oddychania oraz świadomości. Dzięki podjętym środkom, osoba udzielająca pierwszej pomocy, może przywrócić poszkodowanemu funkcje ważnych narządów nagle utraconych lub upośledzonych w wyniku wypadku czy choroby.
Jeśli poszkodowany nie oddycha, oznacza to, że doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przed wykonaniem masażu serca i sztucznego oddychania udzielający pomocy powinien wezwać karetkę. Aby wezwać pogotowie ratunkowe, zadzwonić na jeden z dwóch numerów ratunkowych: 999 lub 112. Połączenie odbierane jest przez dyspozytora medycznego. Nie należy rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia osoby odbierającej telefon.
Reanimacja może uchronić kogoś od śmierci i wielu poważnych zmian w organizmie. Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy, żeby wiedzieć co robić i nie spanikować w najgorszym momencie. Możemy być świadkiem lub uczestnikiem wypadku, nasz obowiązek to udzielenie pomocy, jeżeli tylko jesteśmy w stanie to zrobić.
Zanim przeprowadzimy resuscytację krążeniowo-oddechową, upewnijmy się czy poszkodowany oddycha, czy reaguje na nasze polecenia, czy nie ma żadnych przedmiotów lub jedzenia w jamie ustnej. W przypadku, w którym mięsień sercowy pracuje, zalecane jest ułożenie pokrzywdzonego w pozycji bezpiecznej bocznej. Do przyjazdu karetki udzielający pomocy nie powinien się oddalać z miejsca wypadku.
Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy pacjent nie ma tętna i czynności oddechowych. Wówczas konieczne jest przystąpienie do masażu serca.
2. Reanimacja a ocena stanu rannego
Pierwszym etapem udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej jest ocenienie, w jakim stanie są ofiary wypadku. Być może, mimo groźnie wyglądającego wypadku, nie stało się im nic złego i są „jedynie” w szoku. Wówczas, reanimacja może nie być potrzebna i wystarczy porozmawiać, próbować uspokoić i towarzyszyć w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb.
Często jednak obrażenia są dużo poważniejsze: od obić, otarć i krwotoków poczynając, przez złamania, aż po utratę przytomności kończąc, w takim przypadku reanimacja jest niezbędna. Jak sprawdzić, czy ranny jest przytomny? Jeżeli nie reaguje on na żadne bodźce z zewnątrz (głos, dotyk itp.), prawdopodobnie stracił przytomność; może też nie oddychać.
W sytuacji, gdy ofiara wypadku jest świadoma, ale nie może się ruszać lub krwawi, należy zapytać o grupę krwi i ewentualne choroby przewlekłe, a informacje te przekazać sanitariuszom na wypadek utraty przytomności rannego.
3. Sztuczne oddychanie i masaż serca
Brak oddechu oraz zatrzymanie akcji serca są sygnałem do podjęcia natychmiastowej reanimacji, czyli podtrzymywania wentylacji płuc i krążenia krwi w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej. Sztuczne oddychanie należy wykonywać przez maskę. Jeśli jej nie posiadamy, a chory ma zakrwawioną twarz, należy zrezygnować z tej formy pomocy i przejść do masażu serca. Nigdy nie wiemy bowiem, czy ofiara nie jest zakażona wirusem, np. HIV czy HPV.
Warto obejrzeć:
Zanim przystąpimy do reanimacji i masażu serca, należy pamiętać, że musi być on wykonywany na twardym podłożu, ofiara ma leżeć i mieć nieco odchyloną głowę. Masaż serca wykonuje się w 15 powtórzeniach, podczas których uciskamy mostek na środku klatki piersiowej na około 4-5 cm. Po pierwszej serii, należy wdmuchnąć dwa razy powietrze, a następnie znów uciskać mostek. Cały masaż jest powtarzany aż do przyjazdu pogotowia lub odzyskania przytomności przez rannego.
Jeżeli ofiara wypadku komunikacyjnego jest lekko ranna i ma pojedyncze otarcia, nie należy ich opatrywać. Jednak gdy poważnie krwawi, należy zatamować krwotok, unosząc (jeśli dotyczy on kończyny) część ciała do góry i uciskając opaską lub bandażem. W przypadku krwotoków z dróg oddechowych, musimy pochylić głowę rannego ku przodowi.
4. Reanimacja a unieruchomienie poszkodowanego
W każdej sytuacji, gdy ofiara nie może poruszać się samodzielnie, trzeba zachować wyjątkową ostrożność z przenoszeniem rannego w inne miejsce. Kręgosłup może bowiem być uszkodzony, a nieodpowiedni ruch może rannemu tylko zaszkodzić. Ciało powinno znajdować się w pozycji półleżącej. Osobom skarżącym się na ból szyi lub karku należy założyć kołnierz ortopedyczny, by unieruchomić te części ciała przed nadwyrężeniem.
Udzielając pierwszej pomocy, powinniśmy szczególnie pamiętać o ocenie stanu chorego. To od niej zależy, jakie kroki podejmiemy podczas akcji ratunkowej. Najważniejszym etapem udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej jest sprawdzenie przytomności ofiary, a w przypadku braku oddechu wykonanie sztucznego oddychania i/lub masażu serca. Jeśli chory krwawi, należy zatamować krwotok. Zawsze bądźmy ostrożni z przenoszeniem rannego, by nie uszkodzić jego kręgosłupa.
Osoba udzielająca pomocy powinna mieć świadomość, w którym miejscu ułożyć dłonie, zanim przystąpi do resuscytacji-krążeniowej. W wyżej wymienionych wypadkach ważna jest również siła ucisku, ilość ruchów wykonywanych w jednej serii.
Ważne jest to, żeby kontynuować reanimację do momentu odzyskania oddechu i tętna lub do przyjazdu ratowników medycznych. Udzielenie pierwszej pomocy i szybkie wezwanie pogotowia ratunkowego może uratować życie. W takiej sytuacji liczy się każda sekunda.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.