Trwa ładowanie...

Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku

Avatar placeholder
29.03.2017 00:42
Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku
Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku

Wywiad: na pytania odpowiada Marta Niedźwiecka – sex-coach

1. Jak rutyna wpływa na relacje intymne między partnerami?

Rutyna to nieustannie i niezmiennie największy problem w związkach wieloletnich. Problemy, które z niej wynikają, dotyczą zarówno sfery emocjonalnej, jak i seksualnej tak kobiet, jak i mężczyzn. Można powiedzieć, że rutyna jest największym wrogiem udanego życia w związku.

Aby zrozumieć skąd bierze się w naszym życiu rutyna i z jakiego powodu nasze reakcje, działania stają się coraz bardziej automatyczne, trzeba prześledzić dynamikę relacji pomiędzy dwójką ludzi. Gdy para zakochuje się w sobie, podlega działaniu specyficznego koktajlu hormonów. Romantycznie możemy ten stan nazwać zakochaniem. Jest to wpływ endorfin, dopaminy, oksytocyny i adrenaliny na nasz mózg. Ten stan witamy z radością i ukontentowaniem, celebrujemy i cieszymy się nim. Niestety, jest on zmienny w czasie, co oznacza, że im dłużej trwa nasza relacja, tym słabsze jego działanie. Statystyczny okres przebywania w stanie zakochania wynosi około 24 miesięcy. Jest to czas, w którym możemy zbudować podstawy trwałego i szczęśliwego związku. Niestety, najczęściej tego nie robimy, mając nadzieję, że euforia będzie trwała wiecznie.

Tymczasem słabnący wpływ koktajlu hormonalnego powoduje, że to, co jeszcze przed chwilą powodowało żywsze bicie serca, powoli nam powszednieje. Udany związek wymaga pracy już na etapie zakochania. Jeżeli stracimy uważność wobec człowieka, z którym żyjemy, nieuchronnie wejdziemy w tryb automatycznego sterowania relacją. Będziemy spędzać dni tak samo, będziemy działać i reagować dokładnie tak, jak robiliśmy to zawsze. Mało tego – będziemy podejmować aktywności seksualne coraz bardziej rutynowo i według tych samych schematów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najskuteczniejsze remedium na rutynę to zapobieganie. Nie możemy dopuścić, by przyzwyczajenie rozgościło się w naszym związku. Elementami właściwej troski są między innymi adekwatna i gwarantująca bezpieczeństwo antykoncepcja, dostosowanie czasu narodzin dziecka do naszych realnych możliwości społecznych i emocjonalnych oraz utrzymanie właściwej temperatury związku. To podstawowe wskazania, jakie można zasugerować parom, które chcą świadomie kształtować swoje wieloletnie relacje. Co ciekawe, stosują się one także do tych z nas, którzy są w związkach od dłuższego czasu i czują, że rutyna kieruje ich życiem seksualnym i emocjonalnym. Dla takich osób właściwa porcja bezpieczeństwa – gwarantowana m.in. przez dobrze dobraną i skuteczną antykoncepcję – oraz odwagi, niezbędnej do poszukiwania nowych sposobów szczęśliwego i satysfakcjonującego bycia razem, stanowią receptę na udane życie we dwoje.

W związku z tym, że wpływ na relacje pomiędzy partnerami ma dobrze dobrana antykoncepcja, warto zwrócić się do lekarza o pomoc w wyborze najbardziej odpowiedniej metody. Wśród najprostszych i najbardziej skutecznych lekarze wymieniają rozwiązania długoterminowe, takie jak wewnątrzmaciczne systemy hormonalne i implanty podskórne.

2. Czy zmieniające się podejście do życia, relacji seksualnych, ich intensywności, wcześniejszy czas inicjacji wymagają innych – bardziej dostosowanych – form antykoncepcji niż wciąż najpopularniejsze w Polsce prezerwatywy i tabletki?

Najpoważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed ludźmi wchodzącymi w życie seksualne, ale także przed tymi, którzy inicjację mają już za sobą, jest zapewnienie sobie niezbędnego komfortu, by móc w pełni i autentycznie realizować swoje potrzeby. Udane życie intymne, niezależnie od tego czy pozostajemy w stałym związku, poszukujemy partnerów, czy też oddajemy się randkowaniu i nie planujemy stabilizacji, zależy od świadomego i rozsądnego podejścia do naszego zdrowia i prokreacji.

W idealnym świecie antykoncepcja nie służyłaby tylko zapobieganiu ciąży, ale byłaby elementem stylu życia, całościowego i świadomego podejścia do własnej seksualności. Takie myślenie najbardziej sprzyja kobietom, ponieważ uwzględnia potrzeby ich ciała i potrzeby seksualne, a nie tylko służy kontrolowaniu płodności. Odpowiednio dobrana metoda zapobiegania ciąży powinna nie tylko nie ograniczać kobiety, ale również zapewniać jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy żyjąc coraz szybciej, potrzebujemy rozwiązań, wpisujących się w nasz styl życia.

3. Czy Polki są otwarte na nowoczesne rozwiązania antykoncepcyjne? Czy znają takie rozwiązania, jak np. hormonalne systemy wewnątrzmaciczne czy implanty?

Nowoczesna antykoncepcja długoterminowa szuka w Polsce swojego miejsca. Dotychczas za odpowiednią, dla większości kobiet prowadzących aktywne życie seksualne, uważano antykoncepcję opartą o tabletki. Jednak doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet oraz aktualne badania i trendy światowe pokazują, że możemy szukać dla siebie prostszych i bardziej indywidualnych rozwiązań. Co to oznacza w praktyce? Że antykoncepcja może być bardzo skuteczna i jednocześnie efektywna finansowo, a do tego mniej wpływać na nasze samopoczucie, libido i stan zdrowia. Dla każdej kobiety ważne jest to, by antykoncepcja, którą stosuje była odwracalna, to znaczy, aby gwarantowała bezproblemowy powrót do płodności, gdy tylko podejmiemy taką decyzję. Zapewniają to najnowsze długoterminowe rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także to, że dzięki stosowaniu takich metod jak implanty podskórne czy wewnątrzmaciczne systemy hormonalne kobiety nie muszą przez dłuższy czas pamiętać o ich powtarzalnej aplikacji, co wyklucza popełnienie pomyłki w stosowaniu i tym samym zwiększa skuteczność metody i komfort jej użytkowania.

Nowoczesna antykoncepcja długoterminowa jest w Polsce szczególnie ważna, także dlatego, że wciąż wiele kobiet nie zastanawia się, jak planować swoje życie seksualne i poprzestaje na metodach barierowych (np. prezerwatywie). Tymczasem nawet młode kobiety, które nie rodziły, mogą dziś stosować systemy wewnątrzmaciczne, które są dostosowane do ich potrzeb.

4. Jak/czy odpowiedni dobór rozwiązania antykoncepcyjnego wpływa na poczucie kobiecości i pewności siebie oraz na relacje intymne z partnerem?

Właściwa antykoncepcja wnosi w życie kobiety dwie niezwykle ważne jakości – bezpieczeństwo i sprawczość w zakresie jej seksualności. Jak bardzo jest to ważne, obserwować można było w latach 60-tych zeszłego wieku, gdy powszechność tabletek antykoncepcyjnych spowodowała ważne zmiany w życiu milionów kobiet na świecie. Wprowadzenie dostępnej i skutecznej antykoncepcji uchroniło wiele kobiet przed najgorszym wrogiem udanego życia seksualnego – lękiem przed zajściem w ciążę. Możliwość prowadzenia aktywności seksualnych bez obaw o przyszłość to podstawowy warunek osiągania przyjemności. Tylko wtedy kobieca seksualność może się rozwijać, co z kolei jest niezbędne, by seksualne i emocjonalne więzi pomiędzy partnerami w ogóle zaistniały.

Od wielkiej zmiany, jaką przyniosły tabletki antykoncepcyjne, minęło już dużo czasu i możemy teraz być świadkami kolejnego przełomu, polegającego na wprowadzaniu metod precyzyjnie dostosowanych do potrzeb indywidualnych kobiet, które mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań. Zarówno młode kobiety, które nie planują dzieci, jak i te, które już urodziły, mogą świadomie kształtować życie seksualne, uwzględniając swój stan zdrowia, a także samopoczucie i libido.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze