Trwa ładowanie...

Rząd zapowiada zmiany w szczepieniach. Kogo dotkną?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że resort przygotowuje przepisy, które umożliwią bezpłatne zaszczepienie się przeciw grypie w sezonie 2021/2022 wszystkim osobom pełnoletnim. Dodał, że projekt jest jeszcze w fazie konsultacji.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

spis treści

1. Obecnie bezpłatne szczepienia tylko dla 13 grup

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt, a następnie zdjęło dokument. Rzecznik resortu w rozmowie z PAP wyjaśnił, że publikacja nastąpiła omyłkowo, gdyż regulacja jest jeszcze konsultowana. Ostateczna wersja ma być znana w najbliższych dniach.

W obowiązującym brzmieniu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 szczepionka jest przeznaczona dla 13 grup osób wskazanych do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem grypy przez wykonywane obowiązki zawodowe (w tym m.in. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), miejsce pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, odziały opieki długoterminowej) lub wiek (osoby powyżej 75 lat).

Rząd zapowiada zmiany w szczepieniach. Kogo dotkną?
Rząd zapowiada zmiany w szczepieniach. Kogo dotkną? (East News)

2. Kiedy bezpłatne szczepienia dla wszystkich?

Widoczne jest niskie zużycie szczepionek, a obecny poziom wydawania produktów do punktów szczepień nie wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania akcji, dlatego grupa uprawnionych miałaby być rozszerzona o osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat. Na konkretną informację, kiedy przepisy wejdą w życie musimy jeszcze poczekać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza