Trwa ładowanie...

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – przyczyny, objawy, leczenie

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit wywołuje dość powszechna beztlenowa bakteria z rodziny Clostridium difficile, a głównie wytwarzane przez nią toksyny. U zdrowego człowieka w jelicie grubym i cienkim występuje fizjologiczna bariera przed bakteriami, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Pozytywne bakterie, które również występują w organizmie pełnią pozytywną rolę nie tylko w procesie trawienia, ale także pełnią znaczącą rolę w nabywaniu odporności. W momencie, kiedy ta bakteryjna równowaga zostaje zaburzona układ pokarmowy może zostać zaatakowany prze różnego rodzaju patogeny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przczyny rzekomobłoniastego zapalenia jelit

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może mieć różne przyczyny. Do najczęściej diagnozowanych przyczyn wywołujących rzekomobłoniaste zapalenie jelit należy długi czas przyjmowania antybiotyku. Co jeszcze może wywołać rzekomobłoniaste zapalenie jelit? Przyczyną wystąpienia dolegliwości jest także mechaniczna niedrożność jelit, rak jelita, ale też inne nowotwory. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może być też konsekwencją chemioterapii. Do innych czynników, które wywołują rzekomobłoniaste zapalenie jelit można też zaliczyć urazy kręgosłupa w tym złamanie czy porażenie. Dolegliwość może się pojawić przy sepsie, mocznicy, ale także przy ogólnym ciężkim stanie pacjenta np. po poparzeniu.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit jest diagnozowane przez badanie kału
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit jest diagnozowane przez badanie kału

2. Objawy i przebieg choroby

Jak przebiega rzekomobłoniaste zapalenie jelit? Toksyny, które są wytwarzane przez bakterię Clostridium difficile wpływają od razu na ścianę jelita, co automatycznie powoduje jej martwicę, a także stan zapalny w miejscu zaatakowanym przez patogen. Śluzówka, która się złuszcza, a także bakterie tworzą żółte tarczki, które odrywając się od ścianki jelita powodują miejscowe owrzodzenia. Zmiany pokryte są włóknem i śluzem, co powoduje wytworzenie błon rzekomych. Owrzodzenia blokują prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, ale także zaburzone są inne funkcje układu i jelit.

To też warto wiedzieć

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może mieć objawy kojarzone dla przykładu z zatruciem pokarmowym. To, co zaczyna powodować niepokój u pacjenta to przewlekła biegunka, która występuje miesiąc po zakończeniu terapii antybiotykiem. Najczęściej biegunka jest połączona z bólem brzucha, gorączką, objawami odwodnienia i ogólnym osłabieniem.

Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia
Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia [5 zdjęć]

Jeśli wydaje ci się, że twój wysprzątany na błysk dom to bezpieczne miejsce, bardzo się mylisz. To ogromne...

zobacz galerię

W ostrych stanach chorobowych bardzo często dochodzi do obrzęków, dużej utraty białka, a nawet rozdęcia okrężnicy. Jednak rzekomobłoniaste zapalenie jelit o ostrym przebiegu jest rzadziej diagnozowane. Objawy mogą ustać w momencie, kiedy objawy, które charakteryzują rzekomobłoniaste zapalenie jelit zaczynają łagodnieć, aby ostatecznie zniknąć. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit nie jest diagnozowane u niemowląt.

3. Diagnostyka i leczenie rzekomobłoniastego zapalenia jelit

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit jest diagnozowane w wyniku przeprowadzonych badań posiewowych kału, a rzadziej wykrywane jest w trakcie badania endoskopowego. W sytuacji, kiedy rzekomobłoniaste zapalenie jelit ma przebieg łagodny objawy najczęściej ustępują po odstawieniu antybiotyku. Jeśli nie jest możliwe zakończenie terapii antybiotykowej ze względu na główną jednostkę chorobową to w takiej sytuacji, aby zminimalizować rzekomobłoniaste zapalenie jelit lekarz decyduje o wprowadzenie innego leku.

Następny artykuł: Choroba Leśniowskiego-Crohna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.