Sekrety metabolizmu – co go spowalnia, co go przyspiesza?

Metabolizm, inaczej przemiana materii, to proces niezwykle złożony. Jest uzależniony od wieku, bo zapotrzebowanie organizmu na składniki energetyczne i odżywcze jest inne dla okresu dojrzewania, inne zaś po 50. roku życia.

Tempo metabolizmu jest zależne od nas samych. Są jednak czynniki stałe, na które nie ma się wpływu. Należą do nich między innymi: geny, klimat, płeć.

Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka

U ludzi starszych przemiana materii przebiega wolniej niż u ludzi młodych. W przypadku mężczyzn proces ten wraz z wiekiem spowalnia stopniowo, u kobiet zaś – niezwykle gwałtownie, co zaznacza się szczególnie wyraźnie w okresie menopauzy.

Dieta a metabolizm

By przyspieszyć przemianę materii konieczna jest redukcja dostarczanych organizmowi kalorii. I ważny jest również sposób jedzenia. Posiłki muszą być podawane regularnie, najlepiej co 3-4 godziny. Istotne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu.

Warto też zainteresować się przyprawami przyspieszającymi metabolizm. A zatem w naszej kuchni nie powinno zabraknąć imbiru, pieprzu, bazylii, cynamonu, estragonu i oregano.

Metabolizm podkręca też kofeina, choć wykazuje ona raczej działanie chwilowe.

10 sposobów na poprawę metabolizmu

To, jak szybko twój organizm spala kalorie jest zależne od wielu przyczyn. Niektóre osoby szybki metabolizm dziedziczą w genach. Mężczyźni spalają więcej...

Sama dieta jednak nie wystarczy. Konieczne są również codzienne ćwiczenia. By dały oczekiwany efekt muszą trwać co najmniej 45 minut i być intensywne. A zatem przemianę materii pozwoli przyspieszyć choćby szybka jazda na rowerze lub skakanie na skakance.

Pomocny okazać się może również trening na siłowni. By jednak był efektywny, musi być prowadzony w sposób prawidłowy. Specjaliści podpowiadają, że wiele korzyści daje wykonywanie serii ćwiczeń rozdzielonych dwoma lub trzema minutami odpoczynku. Taki system ćwiczeń ma wspierać również wzrost mięśni.

Czy głodówki poprawiają metabolizm?

Reakcja organizmu na długotrwały brak pokarmu jest wręcz natychmiastowa: przemiana materii ulega spowolnieniu. Musi on bowiem oszczędzać energię.

I dlatego też głodówki czy rygorystyczne diety trwające przez kilka dni nie przyniosą oczekiwanego efektu. I co więcej – grożą niepożądanym efektem jo-jo, bo organizm będzie chciał uzupełnić niedobory energetyczne.

Sytuacja jest jednak inna, gdy głodówka jest krótkotrwała. Wówczas metabolizm może przyspieszyć nawet o 10 proc. Organizm w wyniku stresu (wszak nie dostarczona mu została energia) produkuje więcej adrenaliny i noradrenaliny. A oba hormony sprzyjają zużywaniu energii.

Stres spowalnia metabolizm

Naukowcy z University of Florida Health w Gainesville dowiedli, że przewlekły stres w znacznym stopniu utrudnia pozbycie się zbędnych kilogramów.

Gdy się chronicznie denerwujemy w naszym organizmie zwiększa się produkcja betatrofinybiałka, które hamuje metabolizm tłuszczu.

Choroby, które mają wpływ na metabolizm

Przyczyną problemów z przemianą materii mogą być choroby tarczycy. Gruczoł ten odpowiada za produkcję hormonów, które mają niebagatelny wpływ na cały organizm. Ogrywają również ważną rolę w procesie spalania kalorii.

Gdy tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów, procesy metaboliczne zwalniają, stąd niedoczynności tego gruczołu często towarzyszy zwiększenie masy ciała.

Z kolei nadczynność tarczycy objawić się może szybkim spadkiem wagi.

Przemiana materii jest również wolniejsza u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Z kolei zaburzenia metaboliczne (m.in. otyłość) pojawić się mogą u kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników.

Wpływ na metabolizm ma wiele czynników. Są wśród nich nawyki żywieniowe, rodzaj aktywności fizycznej, ale i choroby. O ile te ostatnie wymagają zdiagnozowania i odpowiedniego leczenia, o tyle inne można zmienić niemal natychmiast. I z pewnością warto to zrobić, by nasze starania o szczupłą sylwetkę były bardziej efektywne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odchudzanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Odchudzanie
Odchudzanie

Niezwykłe metamorfozy zwykłych ludzi

Niezwykłe metamorfozy zwykłych ludzi

Niesamowite metamorfozy Każdy, kto kiedykolwiek był na diecie, wie, z jakimi wyrzeczeniami się to wiąże. Odchudzanie to trudny proces, który wymaga (...) się we własnym ciele. Początkowy zapał do odchudzania szybko jest...

Odchudzanie

5 najlepszych herbat na utratę wagi

5 najlepszych herbat na utratę wagi

Właściwości herbaty Parujący kubek herbaty to najlepszy napój kojący ból gardła, rozgrzewający w zimne wieczory, który towarzyszy ci także podczas oglądania ulubionego serialu. Niektóre herbaty mogą jednak robić coś więcej - pomagają ci zrzucić zbędne...

Odchudzanie

Sposoby na płaski brzuch (prezentacja edukacyjna)

Sposoby na płaski brzuch (prezentacja edukacyjna)

równowagę Równowaga to słowo-klucz, kiedy mówimy o jedzeniu i piciu. Bardzo ważne jest, aby nasza dieta na odchudzanie brzucha była zróżnicowana (...) sposobów na odchudzanie, - postaraj się zmniejszyć ilość...

Odchudzanie

Które gwiazdy schudły najwięcej?

Które gwiazdy schudły najwięcej?

Christina Aguilera Piosenkarka długo pojawiała się na łamach kolorowych gazet z powodu znacznego wzrostu wagi. Jednak dzięki osobistemu trenerowi schudła wiele kilogramów i wygląda znacznie zdrowiej. Na pytanie, jak zgubiła zbędne kilogramy, odpowiedziała,...

Odchudzanie

Wywiad dietetyczny - to warto wiedzieć (WIDEO)

Wywiad dietetyczny - to warto wiedzieć (WIDEO) Odtwórz wideo

Pierwsza wizyta u dietetyka Jakie zmiany podczas pierwszego spotkania może wprowadzić w twoje życie dietetyk? Czego będzie dotyczył wywiad, który z tobą przeprowadzi i dlaczego będzie chciał cię lepiej poznać. Jakie zmiany działają i przynoszą oczekiwane...

Odchudzanie

Czym różni się nadwaga od otyłości? (WIDEO)

Czym różni się nadwaga od otyłości? (WIDEO) Odtwórz wideo

Nadwaga czy otyłość? Czym różni się nadwaga od otyłości? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić o naszą wagę? Eksperci są zgodni, że głównym parametrem decydującym o tym, gdzie kończy się waga prawidłowa, a zaczyna nadwaga i otyłość jest wskaźnik BMI. Czy...

Odchudzanie

Jak utrzymać dietę podczas świąt?

Jak utrzymać dietę podczas świąt?

? * Przekonaj się, w jaki sposób możesz przyspieszyć odchudzanie * Jak schudnąć, nie narażając zdrowia? * Jakie preparaty na odchudzanie (...) są najskuteczniejsze? * Odchudzanie bez wyrzeczeń...

Odchudzanie

7 oznak, że twoja nowa dieta nie zadziała

7 oznak, że twoja nowa dieta nie zadziała

zbędne kilogramy. Dlaczego? Większość z nas wybiera plan odchudzania, który od początku jest skazany na porażkę. Oto 7 oznak, które świadczą (...) od czasu do czasu. * Przekonaj się, w jaki sposób możesz przyspieszyć odchudzanie...