Przejdź na WP

Seronil - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazanie, dawkowanie, skutki uboczne

Seronil to lek dostępny wyłącznie na receptę, stosowany w psychiatrii. Seronil występuje w postaci tabletek oraz kapsułek. Seronil jest lekiem przeciwdepresyjnym, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. W jednym opakowaniu seronilu znajdziemy 100 sztuk kapsułek lub tabletek.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

spis treści

1. Seronil - skład i działanie

Substancją czynną leku seronil jest fluoksetyna. Należy ona do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina to jeden z neuroprzekaźników, który odgrywa bardzo ważną rolę w komunikacji pomiędzy neuronami. Miejsce połączenia dwóch neuronów nazywamy synapsą. Informacja, która znajduje sie przed synapsą, przepuszcza do szczeliny synaptycznej mediator, który jest wychwytywany i rozpoznawany przez komórkę, która odbiera informacje za synapsą.

W takim przypadku tym właśnie mediatorem jest serotonina. Niektóre wysyłane informacje zostają wychwycone przez neurony przed synapsą i taki stan rzeczy nazywa się wychwytem zwrotnym. Fluoksetyna ma za zadanie hamowanie wychwytu zwrotnego. Substancja czynna leku seronil wykazuje działanie na wychwyt zwrotny tylko i wyłącznie na sewrotoninę.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeszła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową....

zobacz galerię

2. Seronil - wskazania

Lek seronil wykorzystywany jest w leczeniu epizodów dużej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz w leczeniu bulimii (seronil występuje jako uzupełnienie psychoterapii, a jego celem jest zmniejszenie chęci na objadanie się i zwracanie jedzenia).

3. Seronil - przeciwwskazania

Leku seronil nie należy stosować u osób, które wykazują nadwrażliwość lub są uczulone na jakikolwiek składnik leku. Seronilu nie należy stosować razem z inhibitorami MAO. Leczenie seronilem może się rozpocząć dopiero dwa tygodnie po zakończeniu stosowania nieodwracalnych inhibitorów MAO oraz dzień po zakończeniu stosowania odwracalnych inhibitorów MAO typu A.

Jeśli przechodzisz kurację seronilem, to leczenie inhibitorami MAO może być wprowadzone dopiero po 5 tygodniach od zakończenia leczenia seronilem. Preparatu zwykle nie stosuje się u dzieci oraz u młodzieży do 18. roku życia.

Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek
Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek (123rf.com)

4. Seronil - dawkowanie

Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek, który przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie seronilu przez osoby dorosłe w epizodach dużej depresji to 20 mg na dobę. Seronil należy przyjmować przynajmniej przez okres 6 miesięcy, aby objawy ustąpiły. Przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych zaleca się przyjmować także 20 mg na dobę.

Czasem lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawkowania seronilu do 60mg na dobę. Podczas leczenia bulimii zazwyczaj przyjmuje się 60 mg preparatu na dobę. O częstotliwości przyjmowania leku seronil oraz o porze dnia decyduje lekarz.

Zobacz także:

5. Seronil - skutki uboczne

Podczas kuracji lekiem seronil mogą wystąpić następujące skutki uboczne: niepokój, nerwowość, zaburzenia snu, osłabienie, spadek wagi ( u niektórych nawet anoreksja), zmęczenie, pobudzenie, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Mogą wystąpić także: nudności i wymioty, biegunka, dyspepsja, dysfagia, zaburzenia smaku oraz częstomocz, ostre zatrzymanie moczu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy