Trwa ładowanie...

Seronil - co to jest i kiedy się go stosuje. Działanie i skutki uboczne

Seronil to lek stosowany w leczeniu psychiatrycznym. Dostępny jest wyłącznie na receptę. Najczęściej wskazaniem do stosowania jest bardzo głęboka depresja. Produkt dostępny jest w formie tabletek oraz kapsułek. Należy je przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza.

spis treści

1. Co to jest seronil

Seronil to lek należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jego sunstancją czynną jest fluoksetyna. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, który odgrywa bardzo ważną rolę w komunikacji pomiędzy neuronami. Miejsce połączenia dwóch neuronów nazywamy synapsą. Informacja, która znajduje sie przed synapsą, przepuszcza do szczeliny synaptycznej mediator, który jest wychwytywany i rozpoznawany przez komórkę, która odbiera informacje za synapsą.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

W takim przypadku tym właśnie mediatorem jest serotonina. Niektóre wysyłane informacje zostają wychwycone przez neurony przed synapsą i taki stan rzeczy nazywa się wychwytem zwrotnym. Fluoksetyna ma za zadanie hamowanie wychwytu zwrotnego. Substancja czynna leku seronil wykazuje działanie na wychwyt zwrotny tylko i wyłącznie na sewrotoninę.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeszła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

2. Kiedy stosować Seronil

Lek seronil wykorzystywany jest w leczeniu epizodów dużej i głębokiej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz w leczeniu bulimii (seronil występuje jako uzupełnienie psychoterapii, a jego celem jest zmniejszenie chęci na objadanie się i zwracanie jedzenia).

2.1. Przeciwwskazania

Leku seronil nie należy natomiast stosować u osób, które wykazują nadwrażliwość lub są uczulone na jakikolwiek składnik leku. Seronilu nie należy stosować razem z inhibitorami MAO. Leczenie seronilem może się rozpocząć dopiero dwa tygodnie po zakończeniu stosowania nieodwracalnych inhibitorów MAO oraz dzień po zakończeniu stosowania odwracalnych inhibitorów MAO typu A.

Jeśli przechodzisz kurację seronilem, to leczenie inhibitorami MAO może być wprowadzone dopiero po 5 tygodniach od zakończenia leczenia seronilem. Preparatu zwykle nie stosuje się u dzieci oraz u młodzieży do 18. roku życia.

3. Dawkowanie Serotonilu

Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek, który przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie seronilu przez osoby dorosłe w epizodach dużej depresji to 20 mg na dobę. Seronil należy przyjmować przynajmniej przez okres 6 miesięcy, aby objawy ustąpiły. Przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych zaleca się przyjmować także 20 mg na dobę.

Czasem lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawkowania seronilu do 60mg na dobę. Podczas leczenia bulimii zazwyczaj przyjmuje się 60 mg preparatu na dobę. O częstotliwości przyjmowania leku seronil oraz o porze dnia decyduje lekarz.

Zobacz także:

4. Skutki uboczne przyjmowania Serotonilu

Podczas kuracji lekiem seronil mogą wystąpić następujące skutki uboczne:

 • niepokój,
 • nerwowość,
 • zaburzenia snu,
 • osłabienie,
 • spadek wagi ( u niektórych nawet anoreksja),
 • zmęczenie,
 • pobudzenie,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy.

Mogą wystąpić także nudności i wymioty, biegunka, dyspepsja, dysfagia, zaburzenia smaku oraz częstomocz, ostre zatrzymanie moczu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek
Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza