Trwa ładowanie...

Seronil – co to jest i kiedy się go stosuje. Działanie i skutki uboczne

Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek
Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek (123rf.com)

Seronil to lek stosowany w leczeniu psychiatrycznym. Dostępny jest wyłącznie na receptę. Najczęściej wskazaniem do stosowania jest bardzo głęboka depresja. Produkt dostępny jest w formie tabletek oraz kapsułek. Należy je przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Kiedy zaczyna działać seronil? Jakie są skutki przedawkowania seronilu?

spis treści

1. Co to jest seronil?

Seronil to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, jak i kapsułek twardych. Przepisywany jest wyłącznie na receptę i zawsze powinien być stosowany według wskazań lekarskich.

Czy seronil jest psychotropem? Preparat ten należy do grupy leków przeciwdepresyjnych. Wykorzystywany jest w leczeniu psychiatrycznym. Jego substancją czynną jest fluoksetyna, która wpływa na poprawę stanu psychicznego pacjenta.

2. Seronil – działanie

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Substancją czynną preparatu jest fluoksetyna, która należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, który odgrywa bardzo ważną rolę w komunikacji pomiędzy neuronami. Miejsce połączenia dwóch neuronów nazywamy synapsą. Informacja, która znajduje się przed synapsą, przepuszcza do szczeliny synaptycznej mediator, który jest wychwytywany i rozpoznawany przez komórkę, która odbiera informacje za synapsą.

W takim przypadku tym właśnie mediatorem jest serotonina. Niektóre wysyłane informacje zostają wychwycone przez neurony przed synapsą i taki stan rzeczy nazywa się wychwytem zwrotnym. Fluoksetyna ma za zadanie hamowanie wychwytu zwrotnego. Substancja czynna leku seronil wykazuje działanie na wychwyt zwrotny tylko i wyłącznie na serotoninę.

Seronil – kiedy poprawa?

Kiedy zaczyna działać fluoksetyna? Zwykle na pierwsze efekty trzeba nieco poczekać. 2-3 tygodnie to średni czas, po jakim działa fluoksetyna.

3. Kiedy stosować seronil?

Lek seronil wykorzystywany jest w leczeniu:

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeszła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

4. Seronil – przeciwwskazania

Leku seronil nie należy stosować u osób, które wykazują nadwrażliwość lub są uczulone na jakikolwiek składnik leku.

Seronilu nie należy stosować razem z inhibitorami MAO. Leczenie seronilem może się rozpocząć dopiero dwa tygodnie po zakończeniu stosowania nieodwracalnych inhibitorów MAO oraz dzień po zakończeniu stosowania odwracalnych inhibitorów MAO typu A. Jeśli przechodzisz kurację seronilem, to leczenie inhibitorami MAO może być wprowadzone dopiero po 5 tygodniach od zakończenia leczenia seronilem.

Seronilu w opinii lekarzy zwykle nie należy stosować także u dzieci oraz u młodzieży do 18. roku życia. W tych grupach wiekowych u pacjentów z depresją umiarkowaną lub ciężką preparat może być stosowany jedynie łącznie z psychoterapią.

5. Dawkowanie seronilu

Seronil to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek, który przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie przez osoby dorosłe w epizodach dużej depresji to 20 mg seronilu na dobę.

Seronil w tabletkach należy przyjmować przynajmniej przez 6 miesięcy, aby objawy ustąpiły. Przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych zaleca się przyjmować także 20 mg na dobę. Czasem lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawkowania seronilu do 60 mg na dobę. Podczas leczenia bulimii zazwyczaj przyjmuje się 60 mg preparatu na dobę. O częstotliwości przyjmowania leku seronil oraz o porze dnia decyduje lekarz.

Cena seronilu 10 mg 100 szt. to ok. 45 zł.

Zakończenie leczenia

Leczenia nigdy nie należy przerywać bez porozumienia z lekarzem. Po zakończonej terapii mogą pojawić się łagodne i samoograniczające dolegliwości. Pacjenci, którzy zgłaszają tego typu objawy u lekarza, lub opisują odstawienie seronilu na forach, skarżą się najczęściej na zawroty i bóle głowy, parestezje, czy niepokój i nudności.

Zobacz także:

6. Seronil – środki ostrożności w trakcie stosowania leku

W trakcie stosowania leku szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z myślami samobójczymi lub chęcią samookaleczenia. W przypadku, gdy pojawiają się tego typu myśli, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Omówienia ze specjalistą wymaga też występowanie epizodów maniakalnych, napadów padaczkowych, czy drgawek. Kontakt z lekarzem konieczny jest też u tych, u których pojawia się wysypka lub inne objawy alergii.

Środki ostrożności należy zachować także u pacjentów:

  • z cukrzycą,
  • z wolną czynnością serca w spoczynku i (lub) niedoborem soli z powodu biegunki, wymiotów, stosowania diuretyków,
  • z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek,
  • z jaskrą lub z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, także u tych, u których występuje ryzyko jaskry z wąskim kątem przesączania,
  • w podeszłym wieku w przypadku zwiększania dawki,
  • przy terapii elektrowstrząsami,
  • w przeszłości pojawiały się krwawienia, siniaki, zaburzenia krzepnięcia,
  • w przypadku gorączki, sztywności lub drżenia mięśni, zmian stanu świadomości, które mogą wskazywać na zespół serotoninowy lub złośliwy zespół neuroleptyczny,
  • stosujących jednocześnie leki wpływające na krzepliwość krwi, czy leczonych tamoksyfenem.

Seronil a alkohol

Seronilu nie należy łączyć z alkoholem.

Seronil a ciąża

Leku zwykle nie stosuje się w ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka. Jednak o tym zawsze decyduje lekarz. Przyjmowanie fluoksetyny w pierwszych miesiącach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych serca. Z kolei stosowanie preparatu w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko pojawienia się ciężkich powikłań u noworodka (zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka PPHN).

7. Seronil – interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii seronilem należy zawsze poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, ostatnio i tych, które pacjent dopiero planuje przyjmować. Seronil nie może być łączony z niektórymi nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami MAO (ryzyko ciężkich działań niepożądanych, a nawet śmierci). Dawkowania seronilu nie można łączyć także z metoprololem.

Nie jest wskazane także łączenie preparatu z tamoksyfenem, odwracalnymi inhibitorami MAO typu A, mekwitazyną.

Ponadto zgodnie z ulotką seronilu, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego przyjmowania:

8. Seronil – skutki uboczne

Fluoksetyna, która jest substancją czynną leku, może prowadzić do pewnych skutków ubocznych. Podczas kuracji lekiem seronil mogą wystąpić:

U niektórych pacjentów stosujących fluoksetynę może wystąpić zmniejszenie masy ciała. Należy jednak pamiętać, że wskazaniem do stosowania leku nigdy nie jest odchudzanie.

Seronil może powodować także inne skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty, biegunka, dyspepsja, dysfagia, zaburzenia smaku oraz częstomocz, ostre zatrzymanie moczu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.