Simwastatyna - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Simwastatyna to lek zmniejszający stężenie złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Przyczynia się również do redukcji ryzyka zgonu z powodu incydentów wieńcowych lub wystąpienia udaru mózgu. W jaki sposób działa simwastatyna?
1. Co to jest simwastatyna?
Simwastatyna to pochodna lowastatyny, organiczny związek chemiczny, który stosuje się jako lek zmniejszający stężenie lipidów w monoterapii i leczeniu skojarzonym.
Preparat jednocześnie stabilizuje blaszki miażdżycowe, hamuje układ krzepnięcia oraz reakcje zapalne. Simwastatyna redukuje liczbę incydentów wieńcowych, zgonów z tej przyczyny oraz udarów mózgu. Jest na ogół dobrze tolerowana przez większość pacjnetów.
2. Mechanizm działania simwastatyny
Simwastatyna to prolek (nieaktywna cząsteczka), który ulega przekształceniu do beta-hydroksykwasu (związku aktywnego). Preparat wykazuje działanie polegające na podobieństwie metabolitu do 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A, który uczestniczy w syntezie cholesterolu.
W efekcie pojawia się spadek aktywności enzymu wywołującego przemianę pochodnej koenzymu A do mewalonianu (substratu cholesterolu). W związku z tym dochodzi do spadku poziomu złego cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz wzrostu poziomu dobrego cholesterolu HDL.
Simwastatyna jest bardzo dobrze przyswajana z przewodu pokarmowego, nie wykazuje tendencji do kumulowania się w organizmie, jest wydalana wraz z moczem i kałem.
3. Wskazania do stosowania simwastatyny
Simwastatyna jest wykorzystywana do pierwotnej terapii hipercholesterolemii (podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi) oraz homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.
Preparat jest też stosowany w mieszanej terapii dyslipidemii, czyli zaburzenia stężenia lipidów i lipoprotein w osoczu. Zwykle lek jest wprowadzany, gdy pozostałe sposoby leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Pozostałe wskazania do zażywania simwastatyny to redukcja ryzyka zgonu u osób chorych na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza w przypadku współwystępowania cukrzycy, miażdżycy i podwyższonego cholesterolu.
Lek znalazł również zastosowanie w leczeniu dzieci od 10. do 18. roku życia z ciężką wtórną hipercholesterolemią wywołaną przez ostrą niewydolność nerek, przeszczep, cukrzycę typu I, zespół nerczycowy lub terapię antyretrowirusową.
4. Przeciwwskazania do stosowania simwastatyny
Stosowanie leku nie jest wskazane w następujących przypadkach:
- nadwrażliwość na substancję czynną,
- okres ciąży i karmienia piersią,
- zaburzenie aktywności aminotransferaz w osoczu współistniejące z chorobami wątroby,
- zażywanie leków z grupy silnych inhibitorów cytochromu CYP3A4,
- zaburzenia czynności wątroby.
5. Dawkowanie simwastatyny
Simwastatyna zaliczana jest do grupy statyn, czyli leków zmniejszających stężenie cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Dawkowanie preparatu jest dostosowywane indywidualnie w zależności od wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia.
Lek zażywa się codziennie o stałej porze wieczorem, maksymalna dobowa dawka nie powinna przekraczać 80 mg. W przypadku hipercholesterolemii, homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej oraz redukcji ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych pacjenci stosują zwykle 40 mg substancji czynnej na dobę.
6. Możliwe działania niepożądane
Simwastatyna, jak każdy lek, może spowodować wystąpienie następujących skutków ubocznych:
- zmęczenie,
- złe samopoczucie,
- ból i zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- biegunka lub zaparcia,
- ból brzucha,
- wzdęcia,
- ból mięśni,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
- żółtaczka,
- eozynofilia,
- łysienie,
- miopatia,
- rabdomioliza,
- obrzęk naczynioruchowy,
- neuropatia obwodowa,
- ostra niewydolność nerek,
- parestezje,
- pokrzywka,
- świąd,
- trombocytopenia,
- niedokrwistość,
- polimialgia reumatyczna,
- zaburzenia widzenia,
- zapalenie naczyń,
- zapalenie stawów,
- zapalenie trzustki lub wątroby,
- bezsenność,
- ginekomastia,
- zaburzenia pamięci,
- wstrząs anafilaktyczny,
- cukrzyca,
- koszmary senne,
- depresja,
- osłabienie mięśni,
- zaburzenia erekcji,
- choroba śródmiąższowa płuc.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.