Trwa ładowanie...

Polska na przedostanim miejscu w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 20.12.2018 11:58
Polska na przedostanim miejscu w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia
Polska na przedostanim miejscu w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (Źródło: 123rf)

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu w rankingu dotyczącym służby zdrowia. Oceniano m.in. profilaktykę i prawa pacjenta.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index, EHCI) publikowany jest od 2005 roku. Ranking opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez prywatną firmę Health Consumer Powerhouse (HCP). Ocenie podlega sześć kryteriów: profilaktyka, prawa pacjenta, skuteczność leczenia, czas oczekiwania na leczenie, zakres i dostępność usług oraz dostępność do leków.

Każde z tych kryteriów jest oceniane oddzielnie, a na podstawie tej oceny komisja przyznaje punkty. Każdy kraj może maksymalnie zdobyć ich 1000. Tegoroczna edycja EHCI objęła 35 europejskich państw.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest Holandia, która zdobyła aż 916 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria z 894 punktami, a na trzecim Norwegia mogąca poszczycić się 854 punktami. Zestawienie zamyka Czarnogóra (484 punkty).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 

Polska, w porównaniu do 2014 roku, odnotowała spadek z 31 na 34 miejsce. Zdobyła zaledwie 523 punkty. – Wzrost widoczny w prawie wszystkich ankietowanych krajach nie jest wykrywalny w Polsce. Spadek w rankingu jest widoczny nawet, gdy weźmie się pod uwagę liczbę punktów. Polska służba zdrowia zdobyła ich więcej niż rok temu, ale i tak zanotowała niższą lokatę – czytamy w komentarzu do rankingu.

Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy

zobacz galerię

Eksperci z EHCI po przeanalizowaniu danych ze wszystkich krajów podkreślają ciągły spadek śmiertelności niemowląt. – W 2006 roku tylko 5 krajów miało dobre wyniki w porównaniu do roku 2015. Wówczas umieralność wśród noworodków była wysoka aż w 23 krajach. Teraz słabe wyniki w tym zakresie mają tylko 3 kraje, a średnia zmniejszyła się z 4,49 w 2012 r. do 4,01 w 2015.

Polska pod względem umieralności najmłodszych dzieci plasuje się na dziesiątym miejscu. Najmniej noworodków umiera w Luksemburgu, najwięcej w Rumunii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze