Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Słodycze a dieta

Avatar placeholder
12.06.2015 14:31
Słodycze a dieta
Słodycze a dieta

Słodycze, jak każdy wie, kuszą swoim smakiem. Czekoladowe batoniki, lukrowane ciasteczka, nadziewane cukierki – są smakowite, ale niestety, bardzo kaloryczne. Skuteczne odchudzanie wymaga wielu poświęceń. Jednym z nich jest właśnie zrezygnowanie ze słodyczy. Bardzo często to najtrudniejsze zadanie dla osób walczących z otyłością. Jeśli ten problem dotyczy także ciebie, to postaraj się wypróbować poniższe sposoby, aby nie uzależnić się od słodyczy.

1. Uniezależnienie się od słodyczy

Bakalie – dietetyczne słodycze
Bakalie – dietetyczne słodycze

Słodycze to przysmak wielu osób, naturalny afrodyzjak, sposób na poprawę samopoczucia. Powszechnie wiadomo,

zobacz galerię

Spożywaj więcej białka. Czasami, gdy masz ochotę na coś słodkiego, twój organizm może domagać się

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

białka. Pamiętaj, że to może być sytuacja podobna jak z łaknieniem: niektórym ludziom wydaje się, że potrzebują zjedzenia posiłku, a tymczasem okazuje się, że ich organizm domaga się wody. 2. Staraj się unikać pokus. Bardzo pomocne okazuje się wyrzucenie wszystkich słodyczy z domu. To może być bolesne, ale niestety, jest konieczne. Twoja dieta odchudzająca nie przyniesie rezultatów, jeśli nadal będziesz otaczać się czekoladkami, batonikami, lodami, ciasteczkami. W sklepie postaraj się omijać półki ze słodyczami. 3. Kiedy najdzie cię ochota na słodycze, wykonaj inną czynność niż jedzenie. Najlepiej wybierz się na spacer lub wykonaj jakieś ćwiczenia gimnastyczne. Postaraj się zająć czymś umysł. 4. Zmiana smaku w ustach pomaga w walce z pokusą – umyj zęby i wypłucz jamę ustną płynem do płukania. 5. Zamiast słodyczy zacznij jeść owoce i miód. Owoce zawierają błonnik, który sprawia, że cukier z nich jest wolniej wchłaniany. To ochroni cię przed skokami i spadkami poziomu cukru we krwi. 6. Jeśli nie możesz powstrzymać się przed zjedzeniem czegoś słodkiego, to staraj się ograniczyć ich ilość. Lepiej będzie, gdy zjesz kostkę gorzkiej czekolady niż batonika i gałkę dobrych lodów. 7. Uważnie czytaj etykietki, które zawierają informację, ile cukru zawiera dany produkt. To powinno zwalczyć uzależnienie od słodyczy. 8. Skuteczne odchudzanie polega także na tym, aby spożywać częste i małe posiłki, które powinny być bogate w zdrowe produkty, jak np. chude mięso, duszone warzywa, brązowy ryż, soki warzywne, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze. 9. Pamiętaj, że słodycze spożywane rano lub wieczorem o wiele bardziej zwiększają chęć spożywania ich w ciągu dnia. Dlatego właśnie śniadanie i kolacja powinny składać się z produktów, które nie zawierają zbyt dużo cukru. 10. Twoja dieta odchudzająca musi zapewnić ci dzienne dawki witamin i składników odżywczych. Nie osiągniesz tego przez jedzenie słodyczy czy używanie słodzików.

2. Uzależnienie od słodyczy

Uzależnienie od słodyczy, wbrew pozorom, nie należy do rzadkich nałogów. Badania naukowe opublikowane w „Archives of General Psychiatry” dowodzą, że nawet spojrzenie na plakat obrazujący czekoladowego batonika może aktywizować w mózgu te same obszary, które u narkomana wywołuje widok kokainy. Uzależnienie od słodyczy jest czymś więcej niż zwykłym nawykiem sięgania po coś słodkiego po obiedzie. Nałóg ma miejsce wtedy, gdy nie jesteś w stanie odmówić sobie słodyczy, a nawet szukasz pretekstu, by sięgnąć po batonika czy ciastko. Uzależnienie od słodkości szybko prowadzi do nadwagi czy otyłości, może również skutkować cukrzycą. Słodycze zawierają cukry proste, które szybko wchłaniają się w organizmie, ale nie stanowią wartościowej porcji energii, lecz tzw. puste kalorie. Słodycze w diecie powinny stanowić małą część pożywienia. Zamiast opychać się tuczącymi batonami, lepiej sięgnąć po owoce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze