Trwa ładowanie...

Specjalista radzi: Choroba Hashimoto (WIDEO)

Avatar placeholder
16.12.2019 10:48

Choroba Hashimoto jest chorobą immunologiczną. Jest to choroba, która występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, z tym, że części występuje u kobiet, ponieważ u kobiet zdarza się mniej więcej od, podaje się, od 15 do 25 procent. Mężczyźni chorują rzadziej, podaje się, że ilość mężczyzn, u których się stwierdza chorobę Hashimoto wynosi od 5 do 10 procent.

Tarczyca w chorobie Hashimoto ulega zmniejszeniu. Oczywiście ten proces jest bardzo powolny. Ale ulega również włóknieniu, czyli początkowo mogą być to tylko pasma włókniejące, które widzimy w badaniach ultrasonograficznych, ale później ten proces się będzie nasilał.

Choroba Hashimoto początkowo może być w ogóle niewykrywalna, ponieważ pacjent nie zawsze będzie się zgłaszał do lekarza z powodu na przykład występowania zaburzeń senności, może występować osłabienie, może występować na przykład wypadanie włosów. Te objawy mogą być bardzo niewinne, na przykład uczucie zmęczenia, uczucie senności, apatii czy możemy łączyć te objawy na przykład z przepracowaniem.

Innym objawem jest również występowanie suchej skóry. Skóra może być sucha, skóra może być taka matowa i to powoduje, że pacjent również będzie oczekiwał pomocy od dermatologa. Mogą występować inne objawy, na przykład depresja. Też depresji nikt nie będzie łączył z występowaniem choroby Hashimoto. Mogą występować zaburzenia pamięci. A więc proszę zwrócić uwagę, że te objawy nie są typowe dla chorób tarczycy.

Każdy człowiek raczej włączy występowanie choroby tarczycy z powiększoną tarczycą, z jakąś nadmierną pobudliwością, a tutaj dokładnie odwrotnie objawy: uczucia apatii, uczucie senności, uczucie depresji. Mogą występować zaburzenia ze strony układu krążenia, może na przykład występować bradykardia, może występować na przykład wypadanie zastawek mitralnych. Czy w tych przypadkach jeżeli pacjent będzie miał problem kardiologiczny, on na pewno zjawi się u kardiologa, a nigdy nie pomyśli o tym, że może być to problem właśnie endokrynologiczny związanych z nieprawidłową czynnością tarczycy.

Może dochodzić do powstawania guzków, które lekarz powinien bardzo dokładnie obserwować. Jeżeli stwierdzamy obecność guzków hypoechogenicznych, musimy te guzki kontrolować, musimy pilnować i bardzo często wykonuje się dzisiaj inne badania diagnostyczne, na przykład biopsję tarczycy. Wykonanie biopsji tarczycy w przypadku właśnie tych guzków hypoechogenicznych jest bardzo istotne, dlatego że zawsze boimy się czy nie będzie dochodziło do powikłań dramatycznych dla pacjentki, na przykład czy nie dojdzie do zmian nowotworowych w tych guzkach, które stwierdziliśmy, ponieważ może wystąpić chłoniak, może wystąpić rak brodawkowaty.

Objawy później, wtedy kiedy dochodzi do nasilenia tych objawów, oczywiście pacjent może być skierowany przez lekarza zupełnie z innej specjalizacji do lekarza endokrynologa. No na przykład takim objawem, który może być związany z występowaniem choroby Hashimoto jest niepłodność. I tutaj jest to bardzo poważna sprawa, ponieważ nie tylko niepłodność, ale także poronienia. Pacjentka, która stara się zajść w ciążę, jeżeli nastąpiło poronienie, nie zawsze będzie kojarzona z tym, że może u niej występować niedoczynność tarczycy.

Niestety nie jest to choroba uleczalna. Można powiedzieć, że sporadycznie może dochodzić do samowyleczenia i to głównie u osób młodych. Natomiast, tak jak powiedziałam, choroba ta najczęściej występuje w przedziale wiekowym pomiędzy 45 a 65 rokiem życia i w związku z tym jest chorobą, którą pacjent ma do końca swojego życia. Ona się tylko będzie nasilała, objawy będą bardziej zaznaczone. Jeżeli pacjent nie będzie się leczył, może wystąpić nawet obrzęk śluzakowaty, czyli bardzo poważna sytuacja zdrowotna dla pacjenta, która może się nawet zakończyć zgonem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze