Trwa ładowanie...

Student opracował metodę pozwalającą na wykrycie raka z próbki krwi

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 07.01.2016 12:24
Student opracował metodę pozwalającą na wykrycie raka z próbki krwi
Student opracował metodę pozwalającą na wykrycie raka z próbki krwi (Zdjęcie dłoni / Shutterstock)

Student Harvardu, Neil Davey, pracuje nad metodą, która ma umożliwić nieinwazyjne diagnozowanie nowotworów w łatwy i skuteczny sposób. Potrzebna będzie tylko... kropla krwi. Nowa technika może w przyszłości zastąpić skomplikowane biopsje.

Neil Davey studiuje na Uniwersytecie Harvarda. Mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Niedawno otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną wynalazcom. Student prowadzi badania nad rewolucyjną metodą diagnozy nowotworów, do której potrzebna będzie wyłącznie próbka krwi.

Jego technika polega na umieszczeniu kropli krwi w specjalnym urządzeniu. Następnie korzysta z reakcji łańcuchowej polimerazy. Dzięki temu może znaleźć i namnożyć fragmenty DNA komórek nowotworowych znajdujących się we krwi. Neil pracuje w laboratorium pod okiem swojego mentora, profesora Davida Weitza.

Zaletą nowej metody jest jej dokładność – Neil Davey twierdzi, że potrafi znaleźć jedną komórkę nowotworową w milionach zdrowych. Plusem jest również jej uniwersalność. Naukowcy przetestowali metodę na komórkach raka prostaty oraz raka jelita grubego, ale uważają, że można ją stosować do różnych chorób.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

Poza tym technologia może w przyszłości stać się alternatywą dla inwazyjnych form diagnozowania nowotworów. Obecnie najczęściej pobiera się próbkę zmiany nowotworowej (np. guza) i wysyła do laboratorium, gdzie jest dokładnie badana. Chociaż zabieg biopsji jest bezpieczny, mogą przy nim wystąpić powikłania, takie jak krwawienie czy uszkodzenie narządów.

Na korzyść nowej metody opracowanej przed młodego studenta przemawia również czas oraz koszty. Pobranie próbki krwi zajmuje kilka minut, a po około 30-60 minutach dostępne są już wyniki. Obecnie student uzyskuje 90-procentową skuteczność, ale wszystko wskazuje na to, że metodę można rozwinąć tak, by dawała jeszcze lepsze rezultaty.

Neil Davey cieszy się, że być może będzie mógł pomagać chorym. Szczególnie ważne jest dla niego to, że do stworzenia metody wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin nauki, którymi się interesuje – biologii, medycyny i inżynierii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze