Trwa ładowanie...

Sumak Jadowity - piękna i niebezpieczna roślina

Miłośnicy kempingów i wypoczywania na świeżym powietrzu powinni mieć się na baczności. Z pozoru niewinnie wyglądająca roślina, niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo i poważne konsekwencje zdrowotne. Mowa o sumaku jadowitym.

Zobacz film: "Zabójcy z twojego ogrodu"

1. Uwaga na poison ivy

Sumak jadowity znany również pod nazwą – poison ivy, to trójlistna lśniąca roślina. Ojczyzną sumaków jest Ameryka Północna i tam występuje najwięcej gatunków sumaków. Najgroźniejszą jest sumak jadowity. Można go łatwo rozpoznać po dłuższej łodydze zakończonej trójliściem. To właśnie na nich występują olejki zawierające silne alergenne substancje. Kontakt z nim powoduje bolesne oparzenia i bardzo dokuczliwą wysypkę. W skrajnych przypadkach - trudno gojące się rany.

Sumak Jadowity znany jest również pod nazwą Poison ivy
Sumak Jadowity znany jest również pod nazwą Poison ivy (123fr)

Sprawdź koniecznie:

Trujące rośliny, które hodujesz w domu

2. Wygląd sumaka jadowitego

Sumak jadowity występuje niemal wszędzie, bo i na piasku, i na drzewach, na skałach, wzdłuż potoków, rzek czy jezior. Roślina potrafi zmylić swoim rozmiarem nawet doświadczonego turystę. Może przybrać formę nawet do metra wysokości. Jesienią liście przybierają charakterystyczny czerwono-brunatny kolor. Z kolei kwiaty i owoce występują na osobnej łodydze. Najgroźniejsze są końcówki liści. To na nich występują alergenne olejki.

Wysypka spowodowana trującym bluszczem Sumaka Jadowitego
Wysypka spowodowana trującym bluszczem Sumaka Jadowitego (123rf)

Zobacz, czy w twoim ogrodzie nie ma tych roślin. Są silnie trujące⬇

3. Jak sobie poradzić ?

Symptomy pojawiają się już po kilku godzinach, ale mogą się też uwidocznić po kilku dniach od momentu kontaktu z rośliną. Sok sumaka jadowitego po przedostaniu się do organizmu człowieka powoduje reakcję alergiczną. W pierwszej kolejności narażone są skóra i oczy. Już samo dotknięcie jakiejkolwiek części rośliny powoduje bolesne objawy.

Pięć roślin, które są trujące dla dorosłych i dzieci
Pięć roślin, które są trujące dla dorosłych i dzieci [6 zdjęć]

Rośliny domowe uprawiane są w doniczkach głownie dlatego, że ich wpływ na człowieka jest z róznych powodów...

zobacz galerię

Sprawdź koniecznie

Nie lekceważ obajwów oparzenia twarzy, konsekwencje mogą być bolesne

4. Pomoc

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na dokładnym przemyciu zimną wodą oparzenia. Warto również przetrzeć skórę alkoholem ( zapobiega to występowaniu zmian skórnych). Co więcej, odkazić należy wszystko to, co mogło mieć kontakt z rośliną: leżaki, ubrania, przedmioty, zwierzęta. W przypadku nasilającego się swędzenia i pieczenia skóry, można zastosować żel z aloesu. Jeżeli po kontakcie z rośliną pojawi się wysoka gorączka i ropne pęcherzyki, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.