​Syntetyczne witaminy – czy warto je stosować?

Preparaty multiwitaminowe kupić można niemal wszędzie – w aptece, w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej. Niektórym wydaje się, że ich zażywanie to sposób na dobre zdrowie. Czy aby na pewno?

O tym, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wie dzisiaj każdy. Specjaliści zapewniają, że odpowiednia dieta jest w stanie pokryć ich dzienne zapotrzebowanie. Z tym jednak wielu z nas ma problem – jadamy niezdrowo, nieregularnie, rzadko sięgamy po owoce i warzywa. O niedobory witamin zatem bardzo łatwo. I tu z pomocą przychodzą koncerny farmaceutyczne.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Dla każdego coś dobrego

Skąd wynika popularność preparatów witaminowych? Bo tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zgodnego z oczekiwaniami.

Producenci suplementów diety doskonale wiedzą, jak dotrzeć do klientów. Do zakupów zachęcają seniorów, aktywnych fizycznie, przemęczonych, zestresowanych, niejadków i osoby z nadwagą. A dla rodziców mają ofertę specjalną: suplementy budujące odporność dziecka, zwiększające ich apetyt i pomagające w nauce. Trudno oprzeć się takim pokusom.

Do kwestii regularnego spożywania produktów witaminowych powinno podchodzić z dużą rozwagą. Temat ten warto poruszyć w czasie wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli dotyczy on dziecka.

Decyzja o stosowaniu witamin w kapsułce powinna uwzględniać wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, sposób odżywiania i styl życia, a także schorzenia przewlekłe i płeć.

Legalny eksperyment?

Pierwsza tabletka, którą nazwać można było multiwitaminą, pojawiła się na rynku w 1934 roku. Zawierała sproszkowane koncentraty warzywno-owocowe. O wiele taniej jednak było zastąpić je preparatami syntetycznymi, co udało się już w latach 40. XX wieku.

Wielu producentów zapewnia, że oferowany przez nich produkt multiwitaminowy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na określoną substancję. I dlatego też wielu ludzi traktuje tego rodzaju tabletkę jako element profilaktyki zdrowotnej.

Należy jednak mieć na uwadze, że w preparatach multiwitaminowych znajdują się również innego rodzaju składniki, np. przeciwutleniacze, minerały lub wyciągi z ziół. Substancje te wchodzą między sobą w reakcje, co nie zawsze jest dobre dla zdrowia.

Niekorzystne jest choćby łączenie w jednej tabletce soli żelaza i cynku, bo gdy tego pierwszego składnika jest za dużo, zmniejsza się przyswajalność drugiego.

Dobrym preparatem nie będzie więc ten, który ma imponującą ilość składników.

Nie wolno również zapominać, że niektóre witaminy wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami. Dobrym przykładem jest tu witamina K, która osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych.

Wątpliwości budzi również przyjmowanie preparatów z magnezem, który jest słabo przyswajalny przez organizm. I choć producent zapewnia, że połykając tabletkę pokryjemy dzienne zapotrzebowanie na ten składnik mineralny, w rzeczywistości wchłonie się go zaledwie kilka procent.

Poziom poszczególnych witamin w organizmie można sprawdzić, wykonując badania laboratoryjne. I warto to zrobić, bo przyjmując syntetyczne preparaty multiwitaminowe łatwo przedawkować poszczególne substancje (dotyczy to z zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K). Grozi to hiperwitaminozą.

Wielu ludzi niepotrzebnie wydaje pieniądze (a nie są to małe sumy) na preparaty multiwitaminowe. A przecież wystarczy lepiej przyjrzeć się spożywanym na co dzień produktom.

Należy mieć na uwadze, że witaminy dostarczane wraz z warzywami i owocami organizm lepiej przyswają. By jednak produkty te fatycznie były korzystne dla zdrowia, muszą być wolne od szkodliwych chemikaliów.

Agnieszka Gotówka , 7 miesięcy temu

Leki

Komentarze (2)
~JARAS T.
~JARAS T. 10 miesięcy temu

Nie piszcie bzdur, że witaminy można łatwi przedawkować. Przez 7 miesięcy suplementacji witaminą D3 - 8000IU dziennie dał poziom z badania 63 ng/ml, czyli bardzo dobrze. Poziom toksyczny zaczyna się od ok. 250 ng/ml. Więc ile należy brać, żeby się zatruć ? Nie do przeceniania są korzyści płynące z wyższych stężeń D3, ale koniecznie z witaminą K2. To wszystko wiadomo nie dzięki lekarzom, których brak wiedzy na temat tej witaminy jest porażający, ale dzięki Jerzemu Ziębie, który jest autorem rewelacyjnej książki "Ukryte Terapie".

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...