Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciwko pneumokokom będzie obowiązkowa

Avatar placeholder
28.12.2018 12:30
Szczepionka przeciwko pneumokokom będzie obowiązkowa
Szczepionka przeciwko pneumokokom będzie obowiązkowa (Źródło: Shutterstock)

Do kalendarza szczepień obowiązkowych wejdzie od przyszłego roku szczepionka przeciwko pneumokokom. Będzie ona refundowana przez resort zdrowia.

Obecnie zakażonych pneumokokami jest w Polsce ok. dwóch milonów dzieci i milion dorosłych. Zakażenie jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować wiele chorób zagrażających życiu. Bakterie przenoszą się drogą kropelkową, lokują się w śluzówce nosa i gardła, a stamtąd przenikają z łatwością do płuc i mózgu. Najbardziej narażone są osoby, które mają słaby system odpornościowy. Są to przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze. Infekcja pneumokokami wywołuje m.in. ostre zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicę (uogólnione zakażenie krwi), zapalenie wyrostka robaczkowego, ucha, stawów, kości, szpiku, osierdzia i wielu innych narządów.

Aż 40 proc. przypadków zapalenia płuc u dzieci wywołanych jest pneumokokami. Istnieje ponad 80 rodzajów tych bakterii, z czego 23 jest ujętych w szczepionce. Szczepionka jest podawana domięśniowo w jednej dawce.

W krajach, w których szczepionka od dawna jest wpisana w kalendarz szczepień spadła też znacząco liczba zachorowań na zapalenie płuc, sepsę wywołaną pneumokokami czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze